Yaz mevsiminde saç bakımı nasıl olmalıdır?

0
142
saç bakımı nasıl yapılır
saç bakımı nasıl yapılır

İyi ve sağlıklı saçlar kişinin sadece dış görünümü değil, aynı zamanda güvenini de arttırmaktadır. Saç bakımının nasıl yapılacağından habersiz olmak saçı yıpratmak için yeterli bir sebeptir. Saç ve saç bakımı mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir.  Özellikle kavurucu yaz güneşinde, tuzlu, klorlu suyun saç üzerinde kuruması saç yıpranması için başlı başına yeterli sebeplerdendir. Mevsim geçişlerinde ve özellikle yaz aylarında saç bakımı önem teşkil etmektedir.

Yaz güneşinin saç üzerindeki etkileri:

Yıl boyunca dönem dönem bir çok kişinin saçlarında dökülmeler yaşanmaktadır. Sağlıklı beslenme, dengeli hormon seviyesine sahip olmak ve saç yapısına uygun saç bakımı uygulamak ile sağlıklı ve dolgun saçlara ulaşmak için mümkün olmaktadır.  Fakat yazın gelmesiyle ve saçların cilt koruması gibi korunması gerekmektedir.    Aksi takdirde saçtaki dökülme artacak ve saçlar cansız hale gelecektir. Güneşin saçı yıpratmasıyla beraber saç derisini de kurutmaktadır. Saç derisini kurutması saç derisinde yanıklar oluşması güneşin yan etkileri arasındadır. Saçların saç derisini bir nebze korumasının yanında dik güneş ışınlarına maruz kalan saç derisi kuruması sebebiyle saç kökleri de yıpranmaktadır. Dolayısıyla zayıflayan saç kökleri dökülmeye başlamaktadır. Ayrıca tüm bunların yanında yaz aylarındaki yüksek nem oranı saçlara hapsolmasıyla saçlar daha hızlı uzamaya başlamakatadır.

Bakır Saç Rengi

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalıdır?

Saçların günlük yıkanması saçın kurumasına, saçtaki doğal ve besleyici yağların bir diğer adıyla saç sebumunun azalasına sebep olmaktadır. Her gün dışarı çıkılması durumunda dahi saçların gün aşırı yıkanması saç yıpranmasını korumak için önem teşkil etmektedir. Saçların yıkama süresini uzun tutmamak ve düzenli olarak gün aşırı yıkamak saçları sadece yaz aylarında değil her mevsimde sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Saçların her gün yıkanması durumunda dahi şampuanı gün aşırı kullanmak önemli bir detay olmaktadır. Yaz aylarındaki güneş ışınlarının yoğunluğu fazlalığı sebebiyle saç yıkama esnasında su derecesi de önem teşkil etmektedir. Saçlar ılık veya soğuk suyla yıkanması gerekmektedir. Yıkama sonrası uygulanan saç kreminin soğuk suyla durulanması saçların yaz aylarında korunması açısından faydalı olmaktadır.

  • Sağlıklı saçlar için şampuan seçimi nasıl olmalıdır?

Saç yapısında farklılar olması sebebiyle saç yapısına uygun zengin içerikli şampuan kullanmak yaz aylarında önem teşkil etmektedir. Saçların parlak ve sağlıklı olmasında harikalar yaratabilmekte olan saç yapısına uygun şampuan kullanımı her mevsim için önemlidir. Yaz aylarında saç dökülmesini önlemek adına duş öncesi belirli süre sıcak yağ maskesi uygulanması saçın Ph dengesini korumasına da yardımcı olmaktadır.

  • Saç tarama şekli nasıl olmalıdır?

Yaz aylarında saçların kırıldığı ve incelen saç tellerinin düğümlendiği  gözlenmektedir. Saçların ıslak halde ve sık dişli taraklarla taranması bu durumu önlemek konusunda yardımcı olmaktadır.

  • Sağlıklı saçlar için saç kurutma yöntemi nasıl olmalıdır? 

Özellikle yaz aylarında saçların sık kurutulması saçları oldukça yıpratmaktadır.

Oldukça zorlayıcı olsa da saçların haftada 1 ya da 2 kez kurutulması saç bakımı için önemlidir. Saçların havluyla kurutulması da oldukça yıpratıcı bir yöntemdir.

Yaz aylarında saç şekillendiricilerinden kaçınmak gerekmektedir. Aksi takdirde saçın doğal nemi kuruyacak saçlar diğer mevsimlere göre daha çok yıpranacaktır. Kullanılması durumunda da seramik yapılı profesyonel saç şekillendiriciler kullanılması gerekmektedir.

Kaynak : https://estecenter.com

TEILEN

Yorum Yaz