Yaz gelmeden sağlıkla forma girmenin yolları

0
1020

Yaz sezonu açılmak üzere, plajlarda yüzümüzü göstermeye çok az kaldı. Peki biz gerçekten yaz sezonunu açmaya hazır mıyız?

Yaz planları diyince aklımıza gelen ilk şeyler deniz, kum, güneş, sahil oluyor. Güzel havaların tadını çıkarmak için kumsal planları yapılıyor, ancak vücudumuz bu planlara gerçekten ne kadar hazır! Sağlıkla nasıl forma girebiliriz?

saglikla-beslenme-zayiflama-yollari

Biz kadınların bu planları yaparken en çok endişe duydukları noktaların başında vücutları geliyor kuşkusuz. Öncelikle şu konuda anlaşalım, kendimize her halimizle güvenmeliyiz. Ancak ayna karşısına geçtiğimizde kendimizi gerçekten görmek istediğimiz form içerisinde olmak çok da zor değil, yeter ki bu konuda motivasyonumuzu koruyalım. Diyetisyenlerimizin uyarıları doğrultusunda yaz sezonunu açmadan birkaç ayda vücudunuzu toparlamaya yarayacak, sağlıkla zayıflatacak önerilerimizi aşağıda toparladık. Dikkatle uyguladıktan sonra istediğiniz vücuda sahip olmamanız için hiçbir engel yok, yeter ki isteyin 🙂

saglikla-beslenme-zayiflama-yollari

Sağlıklı Zayıflatan 15

Kural 1

Sabahları uyandığınızda oda sıcaklığında iki büyük bardak su tüketin.

Kural 2

Gün içerisine en az üç litre su tüketin. Suyunuza taze sıkılmış limon suyu ya da elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Kural 3

Yemekle birlikte su içmemeye dikkat edin. Yemeklerden minimum yarım saat önce su tüketimini bırakın ve yemeğinizi yedikten bir saat sonra tekrar başlayın.

Kural 4

Alkali besin tüketmek için, her gün bir çay kaşığı kadar karbonatı 2 litre suda eritip içebilirsiniz. Tansiyon problemi olan kişiler bu konuyu mutlaka doktoruna danışmayı ihmal etmesin. Alkali beslenmeyi desteklemek amacıyla suyunuza limon da sıkabilirsiniz, limon asidik olmasına rağmen uzun vadede alkali etkisi yaratmaktadır.

Kural 5

En büyük öğününüzü sabah 11:00 ve öğlenden sonra 16:00 arasında yemeye dikkat edin. Bu kural “Sabah kahvaltısını krallar, öğle yemeğini dükler, akşam yemeğini fakirler” gibi yiyin sözünü kanıtlar nitelikte 🙂

Kural 6

Zayıflama kürünü uygularken siyah çay, kahve, gazlı içecek ve hazır meyve sularını içmemeye özen gösterin.

Kural 7

Güneş battıktan sonra – 19:00 itibariyle- çorba dışında hiçbir şey yemeyin. Sebze ve mercimek gibi besleyici çorbaları abartmamak kaydıyla, 1 porsiyon olarak tüketebilirsiniz.

Kural 8

Zayıflama kürü süresince süt, peynir, yoğurt, yumurta ve tavuk gibi gıdaları dengeli tüketin.

Kural 9

11.00-16.00 dışındaki saatlerde ekmek yemeyin. Kızarmış ekmekte, diğer ekmeklere nazaran daha fazla kalori vardır. Ekmek seçiminizi kepekli, çavdarlı, tam buğday gibi ekmeklerden yapmaya özen gösterin.

Kural 10

Her gün açık havada minimum 30 dakika yürüyüş yapmaya özen gösterin. Özellikle park, deniz kenarı gibi mekanlar ruhsal olarak da rahatlamanıza katkı sağlayacaktır. Mümkünse kardiyo yapılmalı ve yağ yakımı hızlandırılmalıdır. Terlemeniz, toksinleri de vücudunuzdan atmaya yardımcı olacaktır.

Kural 11

3 ana, 3 ara olmak üzere günde 6 öğün beslenmeye özen gösterin. Önemli olan az ve sık yemek, öğünde aldığınız porsiyonları ufaltabilirsiniz. Bu şekilde mide ve bağırsağınız sürekli çalışacak ve yediklerinizi yağ olarak depo etmeyecektir.

Kural 12

Çiğ yiyebileceğiniz sebzeleri çiğ olarak tüketmek sağlıklı zayıflamak için iyi bir adım olabilir. Dereotu, taze nane, kıvırcık, salata çeşitlerini vücudunuza alarak folik asit gibi doğal ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Lif bakımından yüksek bitkisel gıdaları yüksek miktarda tüketebilirsiniz.

Kural 13

Cips, kızartma gibi bol yağlı ürünlerle vedalaşmanız gerekmektedir. Alkol ve gazlı içecekler de aynı sınıfta yer almaktadır.

Kural 14

Ara öğünlerde 1 porsiyon meyve ya da yoğurt tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bitki çayı ile birkaç tane badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişleri de tüketebilirsiniz ancak aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Kuruyemişler besleyici olmasının yanı sıra oldukça kalorili atıştırmalıklardır.

Kural 15

Aldığımız her besin içerisinde tuz bulunmaktadır. Fazla tuz tüketimi alınan suyu vücutta tutarak ödemlere neden olabilir. Bu durum da sağlık açısından tehdit olabileceği gibi kilo vermeye engel olmaktadır. Yiyeceklerinize fazla tuz atmamaya özen göstermelisiniz.

Her şeyden önemlisi, zayıflamayı sağlığımız için istemeliyiz. Estetik bir görüntü hepimizin hayali ancak, bu tip estetik kaygılar sağlığımızın önüne geçmemeli. Zayıf olmanın tek güzellik ölçüsü olduğunu düşünmeden, sağlıklı olmaya odaklanmanızı öneririz; sağlıklı beslenmek güzelliği de beraberinde getirecektir.

TEILEN

Yorum Yaz