Yatağa çıplak girin

0
2940

Amerikan Ulusal Uyku Derneği’nin yaptığı uluslararası bir araştırma gösteriyor ki her 3 yetişkinden bir tanesi çıplak uyuyor. Dr. Sarah Brewer bu konuyu şöyle açıklıyor:Yatağa çıplak girin!

Çırılçıplak uyumak vücut ısınızı düzenliyor ve en iyi gece uykusunu geçirmenizi sağlıyor.

Düşük vücut ısısıyla daha hızlı uykuya dalınıyor

Dr. Sarah Brewer, çıplak insanların vücut ısısının düşmesi nedeniyle daha hızlı uykuya dalarak, daha kaliteli uyuduklarını ortaya koymaktadır. Araştırma aynı zamanda bu durumun yatakta vücut ısısnın yükselmesini önleyerek, sıcaklarda ortaya çıkan cilt sorunlarını da ortadan kaldırabileceğimizi söylüyor.

Çıplak uyumanın ne gibi faydaları olabilir peki, gelin sizler için derlediğimiz başlıklara göz atalım:

Pratik

Gece giydiğiniz pijama, gecelik vs. sabah kıyafetlerinizi giy çıkar derdiyle, en azından 5 – 10 dakikanızı kaybettirir size, artık alarmınızı 10 dakika daha ileriye kurabilirsiniz, sabah 2 – 3 dakikanın bile hesabını yaparken, sizi pratikleştirecek bir öneri hiç de fena olmaz J

 

Özgürlük

Yatakta çıplak yatarken, çarşafın serin yüzünün vücudunuzda gezmesi, yatağınızla yaşadığınız o ten teması ve bu his sizi daha özgür ve mutlu kılacak.

 

Tensel temas

Duyguların geçiş kanalıdır ten, pratneriniz ile çıplak yatarak mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz, onun sıcaklağını, hareketlerini tüm vücudunuzda hissedece sarılmanın doruklarına varacaksınız. Tabii bu durum cinsel hayatınıza da olumlu yansıyacaktır, emin olabilirsiniz J

 

Daha hızlı uykuya dalma

Vücut sıcaklığınızın düşmesi ile uykuya daha hızlı dalarak kaliteli bir uyku süresi geçirmiş olacaksınız.

 

Cildinize sağlık gelsin

Gün boyu kapalı tuttuğumuz vücudumuz, tüm gece nefes alacak ve yenilenecek. Temiz hava teması ile cilt hastalıkları da azalacak.

Krotizol seviyesini düzenlemeye yardımcı olun

Çıplak uyuduğunuzda vücut sıcaklığnız olması gereken değerde olur ve bu durum kortizol seviyenizi de kontrol eder. Sıcak ortamlarda bu seviye yükselir ve uzun vadede bu durum kilo alma, anksiyete gibi sorunlara yol açabilir.

Melatonin ve büyüme hormonu seviyenizi dengeleyin

Uyuduğunuz ortamı 20 derecenin altında tutarak vücudunuzun melatonin ve büyüme hormonu seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bu değerler yaşlanmayı geciktirmek ve sağlıklı bir yaşam için katkı sağlamaktadır. Giyinik olduğunuzda vücut sıcaklığınız atar ve bu hormonların etkisi azalır.

Erkeklere müjdemiz var

Erkeklerde çıplak uyumak testosteron hormonu seviyesini dengeliyor. Kadınlarda da mantar türevi rahatsızlıkların görülme oranını hızla düşürecek bu durum, kadın ve erkeklerin kendisini daha seksi hissetmesini sağlayarak, çiftler arasındaki bağı güçlendirecek ve bu konudaki özgüvenlerini de arttıracaktır.

TEILEN

Yorum Yaz