Yapımı Kolay Nemlendirici Saç Maskeleri – Saç Bakımı

0
10790

Yazın gelmesiyle birlikte bizde bir rahatlık oluyor kabul edelim. Bütün kış yaza hazır olabilmek için spor yaparız, saç bakımı, cilt bakımı yaparız. Yaz gelip, söz konusu olan tatil olduğunda, her şey biter ve amacımız sadece tatil tadını çıkarmak olur. Hak etmedik mi? Elbette ettik. Ancak tüm yıl yaptıklarımızın boşa gitmemesi, tekrar yıpranan saçlar ile mücadele etmemek için düzenli olarak saç bakımı yapmaya devam ediyor olmamız gerekli. En azından düzenli olarak saçları nemlendirici maske yapılmalı. Bu cilt bakımı içinde geçerli elbette.

saç-maskesi

 

Evde bulunan doğal malzemeler ile saç bakımı yapmak oldukça kolay. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, saça maskeyi uyguladıktan sonra, bir bone takmak veya streç film ile sarmak. Çünkü bu işlem, maskenin saça daha iyi nüfus etmesine yardımcı olacaktır. İşte sizler için bir araya getirdiğim, yapımı kolay, nemlendirici saç maskeleri

1- Muz ve Ballı Saç Maskesi : Özellikle saç tipiniz kuru ve yıpranmış ise içeriğinde muz ve bal olan maskeleri mutlaka uygulamalısınız. Çünkü, deniz ve güneşin etkisiyle daha çok kuruyacak olan saçınızın neme ve parlaklığa ihtiyacı olacaktır. Evinizde bulunabilecek malzemelerle kendi maskenizi yaparak, saçlarınıza kolaylıkla gereken bakım yapabilirsiniz.

 

muz-bal-ve-yoğurtlu-saç-maskesi_mini

 

İhtiyacınız olan malzemeler bir muz, 1/4 bardak bal ve 1/2 bardak sade yoğurt. Eğer saçlarınız kısaysa bu malzemeleri yarı yarıya azaltarak veya aksi takdirde de arttırarak yapabilirsiniz bu maskeyi. Tüm malzemeleri önce iyice karıştırmanız gerekecek. Bu noktada ilk olarak, muzu iyice ezmenizi hatta mikserden geçirmenizi öneririm. Karışımı saçınıza sürdükten sonra, yaklaşık 30 dakika bekleyip, yıkayın. Bu noktada muzu temizlemek biraz zahmetli olabilir (ince dişli tarakla saçı tarayarak daha kolay temizleyebilirsiniz). Ancak iyi sonuçlar aldıkça, çekilen zahmete değecektir.

 

2- Yumurta ve Zeytinyağlı Saç Maskesi : İlk maske tarifi kadar malzemeleri kolay bulunan ve oldukça etkili bir başka tarifinde sıra. Yine, kuru ve yıpranmış saçlara sahip olanlar içinde oldukça başarılı sonuçları vardır.

yumurta-zeytinyağı-ve-sirkeli-saç-maskesi_mini

 

Bunun için ihtiyacınız olanlar, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı beyaz sirke (bulamazsanız elma sirkesi olabilir) ve 1 yumurta. Bunu iyice karıştırıyorsunuz. Saçınızı bölümlere ayırarak varsa bir fırça yardımıyla saçınıza uyguluyorsunuz. 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak yıkayabilirsiniz. Buradaki ölçüler omuz hizasındaki saçlar için hazırlanmış. Yetersiz olursa veya saçlarınız daha uzunsa, ölçüleri oranında arttırabilirsiniz.

 

3- Avakado ve Ballı Saç Maskesi : Bal, yumurta, zeytinyağı ve muz özellikle saç bakımı konusunda faydasını çok iyi bildiğimiz malzemeler. Avakado ise, şahsen benim yemesini de pek sevmediğim için faydaları ve zararları pek ilgimi çekmemişti. Avakadonun saça faydası ile ilgili olarak kısaca şöyle diyebilirim, nemlendirir besler ve saç tellerini güçlendirir. Hatta kendisi veya avakado yağının düzenli kullanımı halinde saç uzamasında da etkili olduğu söylenmekte.

avakado-ve-ballı-saç-maskesi_mini

 

Gelelim saçı nemlendiren ballı ve avakadolu saç maskesi tarifine. İhtiyacımız olanlar 1 orta boy avakado ve 2 yemek kaşığı bal. Maske içerdiği A, B, D ve E vitaminleri sayesinde saçı besler, saç kaybını önler, saç yumuşatır. Yapmanız gereken avakadoyu püre haline getirin. Balı ilave edin. Saç derisine masaj yaparak uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ve şampuan ile yıkayın.

 

4- Avakado ve Yumurtalı Saç Maskesi : Avakadonun saçlara faydası o kadar etkili ki hemen her maske tarifi içerisinde avakadoya rastlamak mümkün. Ev yapımı, doğal maske tarifi söz konusu olduğunda karıştırabileceğiniz en temel besinlerden biri haline gelmiş anlayacağınız.

yumurta-ve-avakadolu-saç-maskesi_mini

 

Avakadolu maske için gerekli olanlar yarım avakado, 2 yumurta ve 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı.Bu saç maskesi, saçları dipten uca beslemek, saça parlaklık katmak konusunda oldukça başarılı. Avakadoyu püre haline getirdikten sonra, diğer malzemeleri yavaş yavaş ekleyin. Saçınıza uygulayın ve bırakabildiğiniz kadar bırakın saçınızda. Yıkayacağınız zaman önce iyice soğuk su ile durulayın ve hatta şampuanlama adımlarını mümkün olduğunca soğuk su ile yapın. Çünkü sıcak su, yumurtayı pişirecektir ve bu hiç istenmeyen bir durum.

çilekli-saç-maskesi_mini

 

İhtiyacınız olanlar 8 adet çilek ve 2 yemek kaşığı mayonez. Mayonezi kendiniz yapabiliyorsanız çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü, başta yumurta ve sirke olmak üzere mayonez içerisindeki malzemeler, boyadan ve güneşten yıpranan saçların kısa zamanda nemlenmesini, yumuşamasını ve kırık oluşumunun azalmasını sağlayacaktır. Bu iki malzemeyi karıştırıp, ıslak saça, krem halindeki maskeyi uygulamanız gerekiyor. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçı yıkayabilirsiniz.

 

6- Bal ve Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Maskesi : Hindistan cevizi yağı faydaları oldukça fazladır ve sizlerle daha önce detaylı olarak bunu paylaşmıştım. Ancak kısaca saça faydaları bahsetmem gerekirse, içindeki protein ile saç derisini ve saç köklerini besleyerek saçların daha sağlıklı uzamasına, saç uçlarındaki kırıkların azalmasına yardımcı olur, yıpranmış, solgun görünen saçların görünümünü düzeltir. Özellikle koparak dökülmeleri azaltır ve kepek gibi saç problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Bal-Saç-Maskesi

 

Gerekli olanlar, 1/2 su bardağı eritilmiş (benmari usulü ısıtılarak) hindistan cevizi yağı, 1/2 fincan bal, 1/4 su bardağı elma sirkesi. Bu maddeler birlikte kullanıldığında saçınızı nemli tutarken, sağlıklı bir saç derisi için gerekli antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olacaktır. Tüm malzemeleri karıştırıp, saça uyguladıktan sonra 30 dakika bekleyin ve ardından yıkayın.

TEILEN

Yorum Yaz