Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer ?

0
929
Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?

Sırt sivilceleri, kalça sivilceleri veya göğüs-gerdan bölgesi sivilceleri gibi vücut sivilceleri, yüzdeki sivilceler kadar can sıkıcıdır. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olurlar. Peki vücut sivilceleri neden oluşur ve dahası vücut sivilceleri nasıl geçer?

Daha çok yüzdeki sivilcelere odaklanıyor olsak da en az onlar kadar can sıkıcıdır sırtta çıkan sivilceler veya göğüs bölgesinde çıkan sivilceler. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olur, vücut sivilceleri… Dekolte giymekten vazgeçtiğimiz zaman yüzümüze göre daha gizlenebilir olsalar da yaz aylarının gelmesiyle birlikte tüm gerçeklikleri ile daha çok göze batarlar. Üstelik vücudunda sivilceleri olanların kaygısı sadece yaz aylarıyla sınırlı değildir. Aynada kendilerini görmeleri bu vücut sivilcelerinden acilen kurtulmak istemelerine yeterlidir. Elbette vücut sivilceleri dünyanın sonu değil. Ancak vücut sivilceleri neden oluşur, vücut sivilcelerinden kurtulmak için ne yapmak gerekir gibi konuları bilmek isteyeceğinizi düşünüyorum.

Bu şekilde vücudunuzda sivilceler ortaya çıktığını fark ettiğiniz anda bilmelisiniz ki aslında yüzdeki sivilceler ile vücut sivilceleri pek çok benzer sebeple ortaya çıkar. Sivilce veya aknelerin genellikle sebepleri arasında yüksek glisemik endeksli diyetler, hormonal değişimler, stres sayılabilir. Ancak bunların dışında yüz sivilceleri ile vücut sivilcelerinin birbirinden ayrı sebepleri de vardır. İşte vücut sivilcelerinin oluşma nedenleri ve çözüm önerileri,

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur, Nasıl Geçer? 

1- Şampuan Kalıntıları :

Şampuanların içerisinde cilt gözeneklerini tıkayan pek çok kimyasal madde bulunuyor. Hal böyle olunca iyi durulanmadığınız zaman şampuanlar vücut sivilcelerinin baş aktörü olabiliyor. Saç derisindeki, boyun ve omuzlardaki, sırttaki pek çok sivilce, kullandığınız şampuandan veya bu şampuanı iyice vücudunuzdan uzaklaştırmamış olmanızdan kaynaklanmış olabilir. Elbette sülfat gibi zararlı kimyasalların olmadığı şampuanlara yönelebilirsiniz. Ayrıca cildinizden saç şampuanının köpüğünü uzak tutmak için saçlarınızı yana alarak da suyla durulama işlemini yapabilirsiniz. Bu arada şampuan olarak belirttiğim için aklınıza sadece saç şampuanları gelmesin. Vücut şampuanları da istemediğiniz sivilcelere sebep olabiliyor. Bu durumda elbette kullandığınız ürünü değiştirmekte fayda var.

2- Sıkı, Dar Kıyafetler :

Biliyorum moda içerisinde skinny jeanler, bodyler gibi pek çok dar kıyafet yer alıyor. Ancak bu kıyafetlerinde vücut sivilcesi oluşumuna veya artmasına katkı sağlayabileceğini unutmamalısınız. Her şeyden önce cildin her zaman nefes alması gerekiyor. Böylesi dar kıyafetler buna engel olabileceği gibi sürtünme gibi fiziksel etmenlerle de sivilcelerin yayılmasına sebep olabilmektedirler. Özellikle yaz aylarında oluşan terlemenin vücuttan atılması için hafif kıyafetlere ihtiyacımız var. Dar kıyafetlerde ter ciltte hapsolmakta ve bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olmaktadır.

3- Çamaşır Deterjanı ve Yumuşatıcılar :

Vücudunuzun, cildinizin rahatsız olduğu bir şeye tepki vermesinin yoludur, sivilceler. Bu yüzden günlük hayatınızdaki bazı alışkanlıklara, yediğiniz veya içtiğiniz gıdalara dönüp bakmak gerekiyor. İşte vücut sivilcelerinin oluşmasında veya artmasındaki en önemli alışkanlıklardan biri kullandığınız deterjan ve yumuşatıcı olabilir. İçlerindeki kimyasallar cildinizi olumsuz etkilemekte, gözeneklerin tıkanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca özellikle yaz gibi çok sık terlediğimiz zamanlarda giydiklerimizi çok daha sık yıkamak gerektiğini de unutmayın. Terle birlikte kumaşa işleyen kir yıkanmadığında cildinize bulaşmakta, bu da gözeneklerin tıkanmasına sebep vermektedir.

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?
Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?

4- Peeling Yapmamak :

Yüz bakımı söz konusu olduğunda en çok önem verilen adımlardan biridir peeling yapmak. Çünkü gözeneklerin genişlemesinin ve sonrasındaki sivilce oluşumunun sebebi iyi temizlenmemş bir cilttir. Bu yüzden günlük cilt temizliğinin yanında belirli aralıklarla derinlemesine cilt temizliği ve kirin gözeneklerden arındırılmasını sağlayacak peeling uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Cildinizin üst tabakasında yer alan ölü hücrelerden, kirden uzaklaştırmak için peeling yapılması gereklidir. Bunun için bir fırça, kese, peeling eldiveni edinebilirsiniz. Bunu yaparken eğer mevcut durumda sivilcelerin bulunduğu yerler varsa çok çok nazik olun ve hatta o bölgelere kese vb uygulamalar yapmayın. Aksi takdirde sivilceler patlayabilir ve farkında olmadan iltihabın yayılmasına sebep olabilirsiniz.

5- Spor Sırasındaki Terleme :

Biz sağlıklı yaşam için sporu hayatımıza dahil etmeye çalışırken nereden çıktı bu demeyin. Dışarıda veya spor salonunda spor yaparken çokça terliyoruz. İşte bu teri mümkün olduğu kadar çabuk şekilde vücuttan uzaklaştırmak gerekiyor. Spor yaparken küçük bir havlu bulundurmak ve sık sık teri silmek bu yüzden önemli Diğer yandan spor sonrası duş almadan asla çıkmayın. Tüm teri vücuttan mutlaka arındırın.

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?
Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?

6- Kirli Çarşaflar :

Yediğimiz, içtiğimiz gıdaların, vücudumuzdaki hormonal değişimlerin sivilcelerin oluşmasına katkısı ne kadar fazla olabiliyorsa, kirli çarşafların katkısı da bir kadar fazla olabiliyor. Eğer her gece aynı çarşafta yatıyorsak (yaz geceleri ne kadar terleyebildiğimiz malum!) birkaç seferden sonra bilinki aslında yağ ve kir içerisinde yatıyorsunuz. Bu yüzden çarşafları daha sık yıkayın ve mümkün olduğunda doğal elyaf çarşaflar tercih edin.

7- Parfümler :

Gün boy güzel kokmak için kullandığımız parfüm veya deodorantlar da sivilcelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Eğer vücudunuzun parfümü sıktığınız bölgelerinde sivilcelerde bir artış gözlemliyorsanız kullandığınız parfüme dikkat etmeniz gerekiyor demektir. Ayrıca parfümü vücudunuzun akneye daha az meyilli olan bilek içleri gibi bölgelerine sıkmaya özen gösterin.

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?
Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?

8- El Kremleri veya Vücut Losyonları :

Eğer vücut losyonu kullanma alışkanlığınız varsa zaman zaman farklı markaları, ürünleri deniyor olabilirsiniz. Geçenlerde satın aldığım bir vücut losyonunu bir kaç gün kullandıktan sonra göğüs bölgesinde kocaman bir sivilceyle karşılaştım. İlk yaptığım için yeni aldığım bu losyonu kullanmayı bırakmak oldu.

Diğer bir sebepte el kremleri… El kremi nasıl vücut sivilcesine sebep olabilir ki demeyin. Gece elinizi kremledikten sonra yatıp uyuduğunuzda elinizi göğsünüzün hemen yanına bükmüş olabilir, gece elinizi yüzünüze koymuş olabilirsiniz. Bu şekidle akneye meyilli bölgeye bulaşabilen el kremi sivilceye sebep olmuş olabilir. Çok ütopik geliyor olsa da ihtimallerden biri de bu ne yazık ki!

9- Güneş :

Cildin fazlaca kurumasına sebep olan güneş vücut aknelerinin de artmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden aslında kuru ciltlerde de sivilce sıkça görülür ve iyi nemlendirilmesi gerekir. Çünkü fazla kuruyan cilt, daha fazla yağ üretmeye başlar ki bu da sivilce olarak sonrasında karşımıza çıkar. Bu yüzden cilde uygun, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan nemlendirici bir güneş kremi kullanmak gereklidir.

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?
Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ? Nasıl Geçer?
TEILEN

Yorum Yaz