Türkiye’de Yazın En Güzel Tatil Yerleri

0
1269

TÜRKİYE’DE YAZIN EN GÜZEL TATİL YERLERİ

Yaz deyince akla gelen ilk şey tatil, tatil deyince de deniz, kum, güneş, dondurma gelir insanlar bir yıl boyunca çeşitli işlerde çalışırlar, öğrenciler okullar da yorulurlar ve herkes mesleğine göre bir bitkinlik ve stres altındadır ve yaz gelse de 15-20 gün yada mesleğine göre bir ay, iki ay tatil yapmak, dinlenmek, yenilenmek yeni bir yıla hazırlanmak için tatili iple çekerler. Türkiye’de yazın en güzel tatil yerleri, Türkiye tam bir tatil cennetidir Türkiye’de tatil yeri deyince de akla gelen ilk yer İzmir, Çeşme, Antalya ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması ülkemizi tam bir tatil mekanı haline getirmiştir.

Dış ülkelerden de tatil için Türkiye’ye gelen bir çok yabancı turist vardır ve hiçbir yerde Türkiye kadar güzel deniz olmadığını yorumlarına katmışlardır. Yine kışın tatili düşünenler için Uludağ eşsiz bir kayak ve tatil merkezidir bunun gibi bir çok ilimizde kış tatili için yer mevcuttur yine iç anadolu bölgesinde Kapadokya yöresinde balonla gezinti için Kapadokya da gezmek için gelen tatilci yeridir. Mevcut kış tatile düşünenler için buralar oldukça çekicidir ama yaz tatili denildiğinde aklımıza ilk gelen yerler Alanya, Kuşadası, Alaçatı, Fetiye, Kemer yine Kıbrıs’taki oteller tatil için insanların hizmetine hazır durumdadır.

Türkiye’de yazın en güzel tatil yerleri tatil deyince yine aklımıza tabii ki eğlence sektörü gelmektedir müzik, dans çeşitli aktiviteler, tiyatro, şenlikler insanların rahatlamasını sağlayacak, kafasını boşaltacak, yorgunluğunu alacak her türlü aktivite bu tatil yerlerinde bulunan oteller de mevcuttur. Yine denizli ilimizde tatil için oldukça ilginç bir yerdir Pamukkale Travertenleri Denizliye ilginç bir tatil getirmiştir bunlar doğanın bir harikasıdır fakat bizim ülkemizin de en büyük zenginliklerdir. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir çok doğa olaylarıyla ülkemiz sanki süslenmiş gibidir ve insanlarda buraları gezip görmeyi isterler hem eğlenirler hem de ülkelerini tanıma fırsatı bulurlar yine doğu Karadeniz bölgesinde Rize ilimizde heyecanı seven tatilcileri için rafting yapmak isteyenlere Rize ilindeki Fırtına deresinde tatil yerlerini seçebilirler.

 

Deniz, Kum ve Güneş için Tatil Mekanınızı Bu Listeden Seçin

Yazın vazgeçilmezi olarak nitelendirilen deniz, kum ve güneş hemen herkesin tercihidir. Ancak seçilen mekânların kalitesi tatilinizin gidişatını belirlemektedir. Bu yüzden de deniz tatili tercih edeceklerin iyi bir araştırma yaptıktan sonra tercih etmeleri, tatil kalitelerini de artıracaktır. Bizde sizlerin daha iyi bir tercih yapmanız için, Türkiye’de deniz tatili için mekân araştırmasını yaptık ve 10 güzel tatil mekânı belirledik. Seçtiğimiz bu mekânlarla sizlere yardımcı olmayı ümit ediyoruz. Buyurun bir göz atın bir listemize.

1. Antalya – Kaş

türkiyede tatil yapılacak yerler Antalya – Kaş

Türkiye’nin ilk akla gelen deniz tatil mekânı olan Kaş’ın tercih edilmesindeki en önemli sebebi Kaputaş Plajı‘dır. Bu plajın özelliği beyaz kumlarla turkuaz mavisi suların birleşmesiyle oluşan muhteşem manzaradır. Denizde yüzerken bile manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bu plaj size hem bedensel hem ruhsal bir terapi sağlayacaktır. Ayrıca bu şehri tercih edenlerin tek seçeneği deniz değil. Burada tatil yapmanın avantajları içinde denizden sonraki ikinci büyük sebep ise, Xanthos Antik kenti. Tarihin kokusunu ciğerlerinize kadar hissedeceğiniz bu yerde aynı zamanda güneşin doğuşu ve batışını da izleyebilirsiniz. Yine aynı zamanda yapılacak bir diğer alternatif ise,Caretta Carettaların yumurtlama mekânlarına küçük bir ziyaret olabilir. Deniz tatili denince ilk akla gelen Kaş, sizin ve arkadaşlarınızın hem romantik hem de tarihi bir tatil geçirmenizi sağlayabilecek Türkiye’nin en iyi tatil mekânları arasında yer alıyor.

 

2. Balıkesir – Ayvalıktürkiyede tatil yapılacak yerler Balıkesir – Ayvalık

Dağların denize dik uzandığı Balıkesir – Ayvalık birbirinden güzel onlarca koya ev sahipliği yapmakta. Yine burada bulunan Ayvalık’ın en yüksek tepesi Şeytan Tepe’sinde sevgiliniz ya da eşinizle romantik bir gün batımı izleyebilirsiniz. Ege’ye sınırı olan Ayvalık, zeytinyağlı yemek severlerin de gözdesi. Buradaki Sarımsaklı plajında denize girebilirsiniz. Deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki, burası dünya sağlık örgütü tarafından dünyanın en mükemmel kumu özelliğini taşıdığı kanıtlanmıştır. 2013 ve 2014 yılında mavi bayrak da alan bu plaj Türkiye’de sıklıkla tercih edilmektedir. Küçük ve sevimli bir tatil mekânı olan Ayvalık’ta güvenle tatil yapabilir, çocuklarınızın da doyasıya eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

3. Çanakkale – Bozcaada

türkiyede tatil yapılacak yerler Çanakkale – Bozcaada

Dört bir tarafım sularla çevrili olsun nereye bakarsam bakayım ruhum dinlensin diyenlerdenseniz, size sunacağım öneri Bozcaada. Pek çok yere göre sularının biraz daha serin olduğu bu yer tam anlamıyla bir cennet köşesi. Burayı tercih edecekler için Ayazma plajını önerebiliriz. Hayallerinizin en güzel tatilini geçirmek istiyorsanız, size bir motor kiralayıp adayı baştanbaşa gezmenizi öneriyoruz. Her anlamda deniz tatili yapılacak olan bu adaya ulaşım feribotla sağlanıyor.

 

4. Muğla – Datça

türkiyede tatil yapılacak yerler Muğla – Datça

Deniz turizmi denildiğinde yerli ve yabancı pek çok turistin tercih ettiği bu yerde, hem doğal hem de tarihi güzellikler mevcuttur. Gündüz denizin tadını çıkarırken, gece de Datça sokaklarında tarihin havasını soluyabilirsiniz. Palamut Bükü’nde berrak denizin tadını çıkarırken, koyun doğal güzelliği de sizi ve ailenizi cezp edeceğe benziyor. Amaç ne kadar deniz tatili olsa da Dionysos Tapınağı, Apollon Karneios Tapınağı, Knidos Afrodit’i gibi tarihi güzellikleri ziyaret etmenizi de öneriyoruz.

 

5. Muğla – Marmaris

türkiyede tatil yapılacak yerler Muğla – Marmaris

Türkiye denildiğinde akla gelen yerlerden bir diğeri de Muğla’nın incisi denilen Marmaris’tir. Özellikle Rus ve Alman ziyaretçilerin yoğunlukta olduğu Marmaris, tam anlamıyla bir deniz semtidir. Amaç gerçekten deniz, kum ve güneş ise hiç çekinmeden tercih edebilirsiniz. Mavi ve yeşilin buluştuğu bu güzel yerde iş stresinden uzaklaşacağınızın garantisini veriyoruz.

 

6. Antalya – Alanya

türkiyede tatil yapılacak yerler Antalya – Alanya

Türkiye’nin deniz turizminden büyük gelir elde eden yerlerinden bir diğeri de Alanya’dır. Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin de sık uğrak yeri olan Alanya, sizler tarafından da mutlaka tatil planı içinde yer almalıdır. ÜnlüDamlataş mağarası yanında yer alan Damlataş plajı, mavi ve yeşilin birleşmesiyle oluşan muhteşem güzelliğiyle, sizleri denize davet ediyor. Denizin muhteşem güzelliğini ayaklarınız altına seren Alanya, aynı zamanda da tarihi bir kent olma özelliğini taşımaktadır. Dim mağarası, Kızıl kule, Selinus Antik kenti ve Alanya kalesi mutlaka gezip görmeniz gereken diğer yerler arasındadır. Sizler de denizin tadını çıkarırken, tarihin derinliklerine yolculuk yapmak isterseniz hiç vakit kaybetmeden Alanya’yı tercih edin. Hem gezin, eğlenin hem de öğrenin.

7. İstanbul – Şile

türkiyede tatil yapılacak yerler İstanbul – Şile

Konu deniz tatili olduğunda dünyanın sayılı boğazlarından birine sahip olan İstanbul’u atlamak elbette ki olmaz. Biz de İstanbul’u biraz araştırdık ve size deniz keyfini sonuna kadar yaşatacak bir mekân keşfettik. Güzel sahil ve deniz ortamıyla yazlıkçıların uğrak yeri olan Şile, birbirinden önemli tarihi eserleriyle de geçmişin izlerini taşıyor.Kum baba plajında geçireceğiniz hafta sonları size yoğun iş stresini unutturacağa benziyor. Sizler de İstanbul dışına çıkamıyorum diyenlerdenseniz, burası tam size göre bir mekân.

 

8. Samsun – Atakum

türkiyede tatil yapılacak yerler Samsun – Atakum

Dalgalarla boğuşmayı sevenler için önerebileceğimiz yerlerden biri olan Atakum, henüz keşfedilmeyen yerlerden sadece biri. Çoğunlukla yakın illerden gelen turistleri ağırlayan bu yer, tatilini kalabalığın aksine sakin bir yerde geçirmeyi dileyenler için oldukça güzel. Tatil için güneye gidemiyorum diyenler, burayı seçerek hem tatil hem deekonomik bir plan yapabilirler.

 

9. Sinop – Hamsilos

türkiyede tatil yapılacak yerler Sinop – Hamsilos

Bu tatil hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak isteyen herkesin tercih edeceği mekânlardan biri olmakla birlikte, uygun fiyatlarıyla da rekor kırmaya devam ediyor. Dalgaların kıyıya vuruşunu dinlerken, gözlerinizi koyun yeşilliklerinden alamayacaksınız. İstanbul kalabalığından biraz uzaklaşmak ve doğanın kucağına sığınmak isteyen herkesin tercih edeceği bu küçük şehir, sizlerin gözdesi olacak. En mutlu şehir seçilen bir ilde deniz tatili yapmak size de iyi gelecek.

 

İzmir – Çeşme/Alaçatı

türkiyede tatil yapılacak yerler İzmir – Çeşme - Alaçatı

Deniz tatili denildiğinde bahsetmeden geçemediğimiz bir diğer yer ise, İzmir – Çeşme. Yaklaşık beş ay kadar süren deniz mevsimi sık sık yüzme keyfi sürmek isteyenler için oldukça ideal bir yer. Gerek tarihi gerekse, doğal güzellikleriyle bütünleşen bu şehir size denizden gelen huzuru yaşatacak. Kalabalık beach club partileri ile de yazın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Deniz, kum ve güneşli bir tatil sizleri bekliyor.

 

TEILEN

Yorum Yaz