Tüp Mide Ameliyatı Nedir ? Tüp Mide Ameliyatı Avantajları

0
39
tüp mide ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı olarak da tanımlanan tüp mide ameliyatı, fazla kilo problemi ile mücadele eden hastaların; diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine rağmen istenilen kilo düzeyine ulaşamaması sonucu uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntem ile midenin yüzde 80’lik kısmı ameliyat ile alınır. Ameliyat sonrası açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlar büyük değişime uğrar. Hormonların etkisi ve midenin küçülmesiyle birlikte daha az gıda ve kalori alınacağından dolayı kişi kilo vermeye başlar.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  •  Fazla kilolardan kısa sürede kurtulmaya olanak sağlar.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybıyla birlikte diyabete bağlı kan şekeri düzeyi normal seviyelerine geri dönebilir. Bu durum diyabet için kullanılan ilaçların kısmen ya da tamamen bırakılmasını mümkün kılabilir.
  • Tüp mide ile birlikte fazla kiloya bağlı metabolik bozukluklar daha hızlı düzelmeye başlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arasındaki obez kişilere uygulanabilen cerrahi bir yöntemdir. Ancak hastanın genel sağlık durumu ve ameliyatı kaldırabilme kapasitesine göre daha küçük ya da büyük yaşlarda ailesinin onayıyla birlikte ameliyat gerçekleştirilebilir. Yaş sınırı dışında tüp mide ameliyatı olmak isteyen hastaların kilo sınırı ve vücut kitle endeksi de çok önemlidir. Ameliyat olmak isteyen kişilerin en az 3 yıldır obezite ile mücadele ediyor olması, diyet, spor ve diğer tedavi yöntemlerini denemiş olmasına rağmen başarılı olamaması ve vücut kitle endeksinin 35’in üzerinde olması gerekmektedir. Ameliyat olabilmenin bir diğer şartı da obezite sorununun hormonsal dengesizlikten değil de aşırı kilodan kaynaklandığının tespitidir.

Bunların dışında ameliyat için anestezi alması sakıncalı olan, psikiyatrik tedaviye gereksinim duyan, ciddi zihinsel engeli bulunan, tamamen hareketsiz bir yaşam sürmesi gereken, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan kişilere tüp mide ameliyatı uygulanamaz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Tüp mide ameliyatı sonrası midede küçülme olacağı için yemek yeme alışkanlıklarında düzenleme yapılması gerekecektir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ilk 2-3 hafta ağırlıklı olarak sıvı ile sağlanacaktır. Doktor kontrolü altında ve hastanın bünyesine göre 10-15 gün sonrasında püre şeklinde yiyeceklere geçilebilir. Tüp mide ameliyatı olanlar operasyon sonrasını takiben ilk birkaç hafta, kusma, mide problemi, zaman zaman halsizlik gibi şikayetlerle karşılaşabilirler.

Tüp mide ameliyatı ile birlikte sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır. Özellikle ilk aylar alkol tüketimine son derece dikkat edilmelidir. Beslenme aşamasında kalorisi ve yağ oranı düşük gıdalar ile beslenilmelidir. Kola ve meyve suyu gibi asitli ve şekerli içeceklerin tüketilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Yüksek kafeinli ve kremalı içecekler su kaybını arttıracağı için bir süre uzak durulması gereken gıdalar arasındadır. Katı yemek döneminde geçişlerde doktorunuzun belirleyeceği tarihe kadar yemeklerin yanında sıvı tüketilmemelidir.

Tüp mide ameliyatı ardından hızlı yemek yeme alışkanlığı düzene sokulmalı ve yiyecekler küçük porsiyonlar halinde daha çok çiğnenerek tüketilmelidir. Yumuşak ve kolay sindirilebilir gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir. Tüp mide ameliyatı ile birlikte yenilen yemeklerin kaydını tutmak önemli bir aşamadır. Ameliyat sonrası hareket halinde, bilgisayar ya da TV başında yemek yememeye dikkat edilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Tüp mide ile zayıflama yöntemi için gösterilebilecek en önemli risk; ameliyat sonrası midede sızıntı ya da kaçak kalma ihtimalidir. Mide de kaçak olması enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilir. Kaçak olmayacak şekilde ameliyat yapılması doğrudan doktorun yeteneklerine ve hastane şartlarına bağlıdır. Bunun dışında nadiren de olsa protein ve mineral eksikliği kaynaklı geçici saç dökülme problemleri gözlemlenebilir. Unutulmamalıdır ki; obezitenin sebep olduğu riskler tüp mide ameliyatı risklerinden çok daha fazladır.

 

Obezite tedavi yöntemi, multidisipliner bir yaklaşım ile belirlenmelidir. Hastanın beslenme alışkanlıkları, psikolojisi, hormonal dengesi incelenmeli bu sonuçlara göre tüp mide ameliyatı konusuna ya da etkin diğer yöntemlere başvurulmalıdır. Florence Nightingale Hastaneleri Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi, obezite ile mücadele için uluslararası standartlarda, tam donanımlı teknolojik bir alt yapısı oluşturmuş ve her biri alanında uzman hekimleri ile doğru teşhis ve tedavi süreçlerinde son derece etkili yöntemler sunar. Hastalığın teşhisinden tedavi sürecinin tamamlanmasına kadar profesyonel ekibi ile yanınızda olan Florance Nightingale, tedavi rotanızı belirlerken obezite ile mücadelenizi sağlıklı bir şekilde tamamlamanız sağlar.

TEILEN

Yorum Yaz