Tüp Bebek

0
1130

Beslenme ve hayat koşulları yüzünden artık bebek sahibi olmak isteyen ancak olamayan bir çok çift doktor kapılarını çalmaktadır. Tüp bebek ile ilgili bir çok söylenti geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir. Ancak tam olarak açıklaması kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanıp kadın rahmine yerleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

cute-baby-wallpapers-1

 

Bu tedavi yönteminde düşük tehlikesi fazla olsa da başarı oranı günümüz teknolojisinde %80’lere kadar çıkmaktadır. Bebek sahibi olmak istedikten sonra hemen ”neden çocuğum olmuyor?” gibi bir soru işareti aklınıza takılmasın. Sağlıklı çiftlerde hiç bir sorun olmamasına rağmen her ay gebelik ihtimali %20’dir.  Olumsuz düşünmenin bebek oluşumuna olumsuz etki ettiğinin doktorlar tarafından sıkça belirtildiğini unutmamanızı belirtmek isteriz

 

Tüp bebek tedavisi hakkında genel bilgiler

Tüp bebek, klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli. Erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahime transferi ilkesine dayanır. Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) ya da insan eliyle, tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.
Tüp bebek tedavisi, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır hale gelmiş. Bugün, endometriozis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta, tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar alınır.


Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendiriliyor.

TEILEN

Yorum Yaz