Tüp Bebek Nedir, Azospermi Tüp Bebek Tedavisine Engel midir?

0
1170

Tüp Bebek Nedir, Azospermi Tüp Bebek Tedavisine Engel midir?

Tüp bebek, her 100 çiftten 15’inin çocuk sahibi olması için ihtiyaç duyduğu bir yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunlarını %80 oranında çözmektedir. Tüp bebek fiyatları da bu sebeple birçok çifti ilgilendiren bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek fiyatları her tüp bebek merkezinde farklıdır. Tüp bebek merkezlerinde standart bir fiyat olmamasının sebepleri ise:

  • Tüp bebek merkezinin kaç yıldır hizmet verdiği,
  • Tüp bebek merkezinin fiyat prosedürü,
  • Tüp bebek merkezinde uygulanan hizmetler,
  • Tüp bebek merkezindeki cihazların kalitesi,
  • Doktorların başarı oranları,
  • Tüp bebek merkezinin eve canlı bebek götürme oranları olarak sayılabilir.

tup bebek nedir

Tüm bu faktörler ise tüp bebek tedavisinde fiyatların merkezden merkeze, şehirden şehre ve hatta merkezden merkeze değişmesine yol açmaktadır. Tüp bebek fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise, çiftin kısırlık sebebidir. Örnek olarak bir çiftin kısırlık sorunu miyom ya da polip ise, diğer çiftin sorunu ise azospermi ise iki çifte uygulanacak olan tedavi farklı olduğu için tüp bebek fiyatları da değişmektedir.

Azospermi nedir?

Azospermi, bir erkeğin semende herhangi bir sperm eksikliğidir. İnfertilite tedavisi görmek isteyen erkeklerin% 5-10’unda bulunur. Sonuç olarak, azospermi erkek infertilitesinin ana nedenidir.

Normal olarak, bir erkeğin testisleri üreme sisteminin diğer kısımları tarafından üretilen sıvı ile birleşerek sperm üretirler. Bir insanda azospermi varsa, görünüşte normal meni üretebilir, ancak herhangi bir sperm içermez.

Azospermi Sebepleri

Azosperminin iki nedeni var: ya sperm testislerden çıkmaktan engelleniyor (obstrüktif azoospermi) ya da sperm hiç üretilmiyor (obstrüktif olmayan azoospermi).

Obstrüktif Azoospermia

Sperm testislerden çeşitli lekelerden çıkması engellenebilir. Testisin sperm olgunluğunun (epididimis), testisten idrar yoluna (vaz deferens) sperm aktaran tüpün ve tüpün her tarafındaki açıklıkların (boşalma kanalı) bulunduğu testisin tümü potansiyel tıkanma kaynaklarıdır, Yaralanma, enfeksiyon, önceki ameliyatlar veya genetik kusurlar yoluyla.

Obstrüktif Olmayan Azospermi

Eğer sperm engellenmezse, üretilmediği anlamına gelir veya bazı durumlarda bir erkeğin ejakülatına karışmayan düşük seviyelerde üretilebilir. Buna şiddetli oligospermi denir ve yine de oldukça ciddi olmasına rağmen, sperm retrival ve yardımcı üreme teknolojisi hala gebelik olasılığını yapabilir.

Bazı potansiyel nedenler şunları içerir:

– genetik mutasyonlar

 

– Y-kromozomu silme

– radyasyon (kanser tedavisi dahil)

– ağır metal maruziyeti

– Bazı ilaçların veya yasadışı uyuşturucuların kullanılması

– Hormon dengesizlikleri

– varikoseller (büyümüş damarlar).

Azospermi Tedavisi

Sperm testislerden çıkması engellenirse ameliyat sıklıkla etkili bir azospermi tedavisidir. İlaç kullanımı veya hormon dengesizlikleri gibi yaşam tarzı faktörlerinin bulunduğu durumlarda tedavi, ilaçlar arasında geçiş yapmak veya hormon sorunlarına çözüm getirmek kadar basit olabilir. Varikoseller, varikoselektomi adı verilen düşük riskli bir cerrahi kullanılarak tedavi edilebilir.

Kaynak: http://www.serkanoral.com/

TEILEN

Yorum Yaz