Ter kokusuna doğal çözüm önerileri

1
10795

Gün içinde hepimiz terleriz. Kötü bir koku ve görünüme neden olsa da vücudumuz için olmazsa olmaz bir görevi vardır terin. Terleme ter bezlerimiz ile doğru orantılıdır, vücudumuzda ne kadar çok ter bezi varsa o kadar fazla terleriz ve ter ile birlikte vücudumuzdan toksinleri atarız. Aslında bilinen bir yanlışın aksine ter kokmaz, ter ile birlikte vücuttan atılan bakteriler vücutta kokuya sebep olur.

Ter, özellikle yaz aylarında havalar çok sıcak olduğunda vücudumuz için koruyucu bir kalkan görevi üstlenir ve soğutucu bir işlev görür, vücut ısımızın artmaması ve dengeli kalmasını sağlar. Vücudumuz için yararlarını söyledik, peki deodorant ya da koltuk altı kokusu için piyasa da satılan ürünleri kullanmak istemiyorsanız ve kötü kokuya nasıl engel olacağız diyorsanız işte size bir kaç pratik çözüm sunuyoruz.

limonun-faydalari-arasinda-ilk-sirada-antioksidan-olmasi-gelmektedir-ter-kokusu

Limon:  Uzaklara gitmeye gerek yok, mutfaklarımızın olmazsa olmazı olan limonun koltuk altı ter kokusunu önlediğini söylesek şaşırır mısınız?

Yapmanız gereken temizlemiş olduğunuz koltuk altınıza bir kaç damla limon suyunu sürüp iyice yedirmek, işte bu kadar kolay bir tarif gün içinde sizin kötü ter kokmanızı önleyecek.

karbonat-faydalari-ter-kokusu

Karbonat: Karbonatın yararlarını saymakla bitiremeyiz, bir yararıda vücudumuzun ürettiği ter kokusuna yani bakteri oluşumuna mücizevi bir çözüm olmasıdır. Yapmanız gereken şey karbonat ve bir miktar suyu yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırmak, suyu azar azar ekleyin ve istediğiniz kıvama geldiğinde bir parça alıp koltuk altınıza sürün, kalan karışımı ağzı kapalı bir kapta muhafaza edebilirsiniz. Yaptığınız karışımda hoş bir koku olmasını isterseniz aromatik yağlar ya da krem  ile de karbonatı karıştırıp kullanabilirsiniz.

sirke-faydalari-ter-kokusu

Sirke:  Her bayanın mutfağında sirke mutlaka vardır, sirkenin ter kokusunu önlediğini söylesek inanır mısınız? Hem de o keskin kokusuna rağmen… Evet, yanlış duymadınız. Sirke ter kokusunu önlemede önemli etkilere sahip bir madde. Sirkeyi bir pamuğa batırıp koltuk altınıza sürün. 15 -20 dakika sonra bol su ile durulayınız, böylelikle sirke sürüldüğü yerde ph seviyesini düşüreceğinden dolayı kötü koku oluşumuna neden olan bakterilerilerin oluşmasına fırsat vermez.

bitkisel-yaglar-ter-kokusu

Bitkisel yağlar: 10 damla adaçayı yağına, 15 damla lavanta yağı ekleyin ve bu karışıma yarım bardak içme suyu ekleyip iyice karıştırdıktan sonra bir fısfıslı kabın içine alarak gün içinde ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda pratik bir deodorant olarak kullanabilirsiniz.

adacayi-ter-kokusu-faydalari

Ada çayı:  Ada çayı bilinin en etkili terlemeyi önlemeye yardımcı çaylardan biridir. Gün içinde içeceğiniz bir bardak adaçayı fazla terlemenizi önlemeye  yardımcı olacaktır.

Not:  Yukarıda bahsettiğimiz bitkiler, karışımlar tıbbi bir geçerliliğe sahip olmadığı için kullanımınız sonrasında oluşan kaşıntı, kızarıklık, alerjik bir reaksiyon, hassasiyet durumlarında kullanımı bırakınız.

Hamile ve emziren anneler doktorlarına danışarak kullansınlar.

 

TEILEN

Yorum Yaz