Tekrarlayan Gebelik Kayıpları ve Nedenleri

0
331

Tekrarlayan gebelik kayıpları, arka arkaya yaşanan düşükler olarak adlandırılır. Gebeliğin 20. haftasından önce en az üç kere kendiliğinden düşük olması durumunda kullanılır. Çiftlerin yaklaşık %1-2 ‘sinde bu problem yaşanır. Tekrarlayan gebelik kayıplarına sebep olarak rahimle ilgili anormallikler veya pıhtılaşma sorunları bulunabileceği gibi %50 sinde bir sebep bulunamaz. Bknz: Tekrarlayan gebelik kayıpları ve nedenleri

Gebelikte yaşanan “tekrarlayan düşükler ve nedenleri” nelerdir?

Tekrarlayan düşükler genel olarak kalıtımsal sorunlar ve embriyo oluşumundaki problemlerden kaynaklanır. Ayrıca hipotiroidizm, hormonal sorunlar, sistemik lupus eritematozis, böbrek hastalığı, uterus anatomisindeki şekil bozuklukları, servikal yetmezlik, enfeksiyonlar gibi kronik sistemik hastalıklarla da bağlantılı olabilir.

Anne karnında ölen bebek anneyi zehirler mi?

Herhangi bir nedenden ötürü bebek anne karnında ölmüşse, anne adayının kanına geçen maddeler kanın pıhtılaşma fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Halk arasında bu durum “ölü bebeğin anneyi zehirlemesi” olarak ifade edilmektedir.

Anne karnında bebeğin ölümü gerçekleşirse, gebelik haftası ne kadar ilerlemişse ve bebeğin ölümünün üzerinden ne kadar zaman geçmişse sorun yaşanma ihtimali de bir o kadar fazladır. Kanın pıhtılaşma bozukluğu basit bir sorun olabileceği gibi, tüm pıhtılaşma etkenlerinin tükenmesiyle neticelenen ciddi bir olay da olabilir. Yaygın damar içi pıhtılaşma olarak adlandırılan bu olay kanamaya bağlı ölüme dahi sebep olabileceğinden, bebeğin öldüğünün tespit edilmesinin ardından beklenmeden gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Gebeliğin sonlandırılmasından önce pıhtılaşma bozukluğunun düzeyinin de değerlendirilmesi ve gerektiği takdirde hastanın kan grubuna uygun olarak taze kanın hazır bulundurulması gerekir.

düşük

Tekrarlayan düşüklerde sebepler:

– Genetik etkenler

Genetik etkenler, düşüklerin en önemli sebeplerinden birisidir. İnsan hücresinde 46 adet (23 çift) kromozom bulunmaktadır. Söz konusu kromozomların 23 tanesi anne adayından, 23 tanesi de baba ayından gelmektedir. Toplam 46 kromozom ile de embriyo oluşur. Bu oluşum sırasında  meydana gelen sorunlar kromozom sayısında anomalilere neden olabilir.

Diğer bir kromozomal bozukluk translokasyondur; kromozom sayısı normal olmasına rağmen kromozom  dizilimi hatalıdır. Anne veya baba adayında translokasyon olduğunda, bu durum anne veya baba adayında herhangi bir hastalığa neden olmaz, fakat yumurta ya da sperm oluşumu esnasında genetik bilgi dağılımında dengesizlik meydana gelebilir. Bu durum anne ve baba adayına yapılacak kromozomal değerlendirme ile gebelik öncesinde saptanır.

– Anatomik nedenler

Tekrarlayan düşük yapan kadınların % 12 ila %15’inde farklı rahim anomalileri bulunmaktadır. Rahimde yer alan bölümler, rahim içi yapışıklıklar, çift rahim, miyomlar ve rahim ağzı yetmezliği düşüklere sebebiyet vermektedir.

– Endokrin etkenler

Luteal Faz yetmezliği ya da Korpus Luteum yetmezliği olarak da bilinen bu durum, progesteron hormonunun yetersizliğine ve düşüklere neden olmaktadır.

Polikistik over sendromu (pco)

Yumurtalıkların üzerinde kistlerin oluşması ve bunların arasındaki dokuların arttığı durumlar, polikistik over sendromu olarak tanımlanır. Polikistik over sendromu, kalıtımla geçen bir sağlık sorunudur. Bu sendrom kısırlık ve gebelik kayıplarına sebebiyet veren pek çok immün sorun ile bağlantılıdır. Polikistik over sendromu olan kadınlarda kanda pıhtılaşma eğiliminin yükselmesi ve yüksek tansiyon sıklıkla karşılaşılan diğer problemlerdir.

– Tiroid bezi hastalıkları

Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda; boyunda şişlik, boyun ve çene ağrısı, düşük vücut ısısı, şişmanlık, kabızlık, halsizlik, kısırlık ve düşükler sıklıkla rastlanan şikayetlerdir. Tiroid bezinin çok çalıştığı durumlarda; sinirlilik, çarpıntı, nefes darlığı, ısıya dayanıksızlık, yorgunluk, göz kapaklarında şişlik ve gözlerde kuruluk, fazla iştah, kilo kaybı, çok terleme, saç dökülmesi, kaşıntı, kas güçsüzlüğü, ishal, adet düzensizlikleri, erken menopoz, kısırlık ve tekrarlayan düşükler gözlemlenmektedir.

– Şeker hastalığı

Kan şekerinin kontrol altında olmayan anne adaylarında gebeliğin düşük ile sonlanma olasılığı artar. Gebelikten iki ay öncesinden itibaren anne adayının kan şekerinin kontrol altına alınması düşük olayının engellenmesi yönünde önem taşımaktadır.

Tekrarlayan Düşüklerde Tedavi Yöntemleri

Tekrarlayan düşüklerde tedavi seçenekleri, düşük  sebeplerine yönelik planlanmalıdır. Pıhtılaşma bozukluğu saptanan kimi hastalarda aspirin ve/veya pıhtılaşmayı önleyici iğneler enjekte edilir.

Herhangi bir sebebi gözlemlenmeyen ya da tıbbi olarak açıklanamayan tekrarlayan düşüklerde ampirik olarak düşük doz aspirin tedavisi kullanılmaktadır. Rahim içinde septum, miyom, polip gibi patolojiler saptanmışsa bunların cerrahi girişimle alınması gerekir.

TEILEN

Yorum Yaz