Farkındalığı Arttırmak Adına Yapılmış Sosyal Sorumluluk Projeleri

0
270

Öyle anlar vardır ki, toplum içerisinde bir sorun yaşayan birey, sesini duyuramaz. Bu sebeple farklı yollara başvurmak durumunda kalır. Sosyal sorumluluk projeleri de bu kapsamda, sorun yaşayan ve sesini duyuramayan bireyler için ortaya çıkan kampanyalardır. Sorumluluk sahibi kimselerden, kimi zaman yaratıcı işler çıkıyor ve insanlar hiçbir bilgiye sahip olmadığı konular hakkında farkındalık yaşayarak dikkatlerini bir nokta üzerinde topluyor.

Biz de sizler için farkındalığı arttırma amaçlı yapılan sosyal sorumluluk projelerini sıralayarak, tekrar bir farkındalık yaratmak istedik.

İsimsiz maç

Bu sosyal sorumluluk projesi, dünyanın her yerinden insana ulaştığı için aklınızda kalmış olabilir. Paraguay’da yeni doğan dört çocuktan birine doğum belgesi çıkartılmıyor. Bu sebeple, yeni doğan 4 çocuktan 1 tanesinin ismi olmuyor. Çocuklar, isimsiz doğuyor fakat işin kötü kısmı; hayatlarına isimsiz olarak devam ediyorlar. Güney Amerika ülkelerinde futbol her zaman revaçta olan bir spor dalı olmuş ve birçok yetenek dünyaya gelmiştir. UNICEF, Paraguay ile Uruguay arasında yapılacak olan maçı fırsat bilerek tüm Paraguay halkı maçı izlerken bu sorumluluk projesi için yaptığı kampanyayı yayına sürüyor. Maçı anlatan spikerler, uzun bir süre topu ayağına alan futbolcunun ismini değil yalnızca numaralarını söylüyor. Böylelikle bu mesaj yalnızca yerel değil, ulusal ve büyük yankı uyandıran bir mesaj haline geliyor.

Aldığınız ürünün muadili ihtiyaç sahiplerine gitsin!

ikimizealdim.com bir sosyal sorumluluk projesi olarak alınan her ürünün muadilini ihtiyaç sahibi bir çocuğa hediye ediyor. İsmini de kampanya isminden alan bu site üzerinde, alacağınız herhangi bir ürün ile birlikte hem kendi ihtiyacınızı karşılamış hem de minik bir kalbe dokunmuş olursunuz. Bu proje kapsamında, aldığınız ürünün aynısını adınıza yardıma ve bu eşyalara ihtiyaç olan bir çocuğa bağışlanıyor. Kendinize aldığınız ürünün aynısını bir de ihtiyaç sahibi birisine almak kadar mutlu edebilecek ve güzel düşünülmüş başka bir proje daha var mıdır, bilmiyorum.

Tinder’da hayvanlarla eşleşme

Bir flört uygulaması olan Tinder, ülkemizde de popülerliğini bir hayli arttırdı. Tinder’da terk edilen bir köpek için profil açıldı ve bu sevimli köpek ile eşleşen insanlara mesaj gönderilerek, köpeğin ağzından kendisini sahiplenmesi istendi. Bu proje için 10 farklı köpek profili açılarak, 2000 üzerinde eşleşme sağlandı. Bu köpeklerin hepsinin artık bir evi var.

Alzheimer hastalığını anlamak

Dünyadaki en kötü hastalıklardan biri olarak gösterilen Alzheimer için sosyal farkındalık projesi de Hollanda Alzheimer Derneği tarafından gerçekleştirildi. Bu kampanyada “Bir sabah uyandığınızda hiç gitmediğiniz bir etkinlikten fotoğraflarınızı Facebook sayfanızda görürseniz ne hissedersiniz?” sorusuna cevap arandı. Çok akıllıca bir proje olduğunu söylememiz gerekiyor.

TEILEN

Yorum Yaz