Sapanca Gölü Çevresi Sonbaharda Başka Güzel

0
1661

Sapanca gölü İstanbul ve çevre illerden kısa süreli tatiller için gelenlerin uğrak yeridir. Yeşillikler içinde bir doğa harikası olan Sapanca Gölü, göl çevresindeki turistik tesisleri ile gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanı ile arası sadece 100 km’dir. Eğer İstanbul dışından geliyorsanız Sabiha Gökçen Havalalanı’ndan bir araç kiralama yaparak Sapancaya’ya gelebilirsiniz. Sadece İstanbul dışında geliyorsanız değil, yakın bir bölgede oturuyorsanız ve arabanız yoksa, özellikle yağmurlu sonbahar günlerinde toplu ulaşımda sıkıntılar yaşamamak için araç kiralama çok mantıklı görünüyor Maşukiye ve Kırkpınar’daki tatil köyleri turistler için son derece cezbedici güzellik ve konfordadır. Kartepe’de kurulan tesisler kış turizmini canlandırmış ve oldukça yüksek olan Samanlı Dağları’nın tepesine kurulmuştur. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Sapanca Gölü sonbaharda da turist akınına uğramakta, tarihi ve turistik yerleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. En güzel sezonu ise ilkbahar ve sonbahardır.

sapanca-golu

Göl çevresinden birçok kafeterya köy kahvaltıları ile turistleri ağırlamaktadır. Yüzme, kano ve yelken faaliyetleri için Sapanca Gölü temiz havası ile bulunmaz bir nimettir. Aynı zamanda göl çevresinde yürüyüş parkurları da bulunmakta, muhteşem göl ve doğa manzarası eşliğinde keyifli yürüyüşler yapılmaktadır. Her bütçeye uygun pansiyonları şehir gürültüsünden uzak bir tatile imkan vermekte, yol boyunca sıralanan meyve bahçeleri ile bezenmiş villalar dikkat çekmektedir.

SAPANCA TARİHİ YERLER
– Bizans devrine ait lahit ve mezar taşları
– Vecihi kapısı
– Rahime Sultan Camii ve tuğrası
– Rüstempaşa Camii
– Hasan Fehmi Paşa Camii
– Cami Cedid Camii

Sonbaharda sararsan doğanın muhteşem manzarasının tadını çıkarmak Sapanca’da bir başka güzeldir. Yeşilin her tonunun görüldüğü Sapanca’da Kırkpınar ve Kurtköy meyve bahçeleri ile meşhurdur. Sapanca Gölü’nün suyu oldukça berrak ve temizdir. Pırıl-pırıl bir göl çevresinde bin bir renk yeşilin buluştuğu doğa manzarası görenleri adeta mest etmektedir. Sapanca Gölü’nün uzunluğu 16 km’dir. Suyun kaynağı dağlardan gelen kar suyudur. Gölde alabalık bolca bulunmaktadır. Göl kenarında yapılan piknik ve hamak keyfi, bir tadanın bir daha yaşamak istediği anlardır.

SAPANCA’DA GEZİLECEK YERLER

– Tarihi mekanlar
– İstanbuldere
– Sapanca yaylaları
– Maşukiye
– Kırkpınar

Sapanca’da ve Sapanca Gölünde yapılabilecek çok fazla aktivite vardır. Bunlardan belki de en güzeli fotoğraf çekmektir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Sapanca Gölü’nde yeşilin her tonuna sahip doğanın birbirinden güzel fotoğraflarını çekerek o anları ölümsüzleştirmek mümkündür. Paintball aktivitesi oldukça rağbet gören bir aktivitedir. Özellikle şirketler çalışanları için hafta sonu faaliyetleri düzenlemekte, çalışanlar güzel Sapanca’dan moral ve motivasyon yüklü bir şekilde ayrılmaktadır.

Sapanca Gölü su sporları için mükemmel bir doğa harikasıdır. Su kayağı, rüzgar sörfü, kneeboard ve wakeboard Sapanca Gölü’nde yapılan ve sezonun tüm yorgunluğunu arttıran sporlardır. Yürüyüş parkurları ile Sapanca Gölü doğa yürüyüşleri için mükemmeldir. Dağlardan göle akan derelerin yanında eski dere yatakları yürüyüş için parkur haline getirilmiş ve muhteşem doğa manzarası içinde yürüyüş sporuna ortam yaratılmıştır.

TEILEN

Yorum Yaz