Sağlık: Meme kanserini önlemek mümkün !

0
1183

Kadınların en çok yakalandığı kanser türlerinden biri ne yazık ki meme kanseri. Batı ülkelerinde her 8 kadından birinde, ülkemizde ise her 12 kadından birinde yaşamlarının en az bir döneminde gelişen meme kanserinden basit önlemlerle korunulabilir. Akciğer kanserinden sonra en ölümcül kanser türlerinden ikincisi olan meme kanserinden, yaşam alışkanlıklarımızda yaratacağımız basit değişikliklerle korunmak mümkün. Amerikan Kanser Derneğinin yaptığı araştırmaya göre; hastalığın tekrarlama riskini azaltmak için düzenli olarak haftada 4 – 5 saat egzersiz yapılması önerilmektedir. Yapılan egzersizler ile kandaki insülin seviyesini belirli bir seviyede tutulması amaçlanmaktadır, bunun yanı sıra düzenli egzersiz yapan kişilerin genel olarak daha sağlıklı olması ve yağ oranlarının diğer kişilere göre daha düşük olmasının da büyük önemi var. Yapılan araştırmalara göre yağ hücrelerinin fazladan östrojen üretmesi ve uzun vadede meme hücreleri fazla östrojene maruz kalması nedeniyle meme kanseri oluşma riski arttırdığı gözlenmiştir.

2012 yılında yayımlanan, 1504 meme kanseri teşhisi konmuş ve 1555 meme kanseri teşhisi konulmamış 20 – 98 yaş arasındaki kadınlar üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre; günde 2 saat yapılan egzersiz meme kanserine yakalanma riskini, diğer kadınlara göre %30 oranında azaltmaktadır.Menopoz ile birlikte çok kilo almak ise bu etkiyi ne yazık ki nötrlemektedir.

meme-kanserini-onleyecek-egzersizler

Çoğu insan bu konuda zaman kısıtından şikayet etmektedir ancak zamanınızı iyi yöneterek egzersize vakti bulabilirsiniz. Egzersiz yaparken en önemli kıstas; yaptığınız egzersizin düzenli yapılması ve devamlılığı olması. Yürüyüş yapmak bu konuda iyi bir seçenek olabilir. İşe gitmeden ve öğlen tatilinde yapacağınız yarım saat yürüyüş, ya da kısa mesafeler için kullandığınız otomobilinizden yürüyüş için fedakarlık etmek ya da aracınızı evinize uzak yerlere parkederek buradaki süreyi egzersiz ile değerlendirmek iyi bir seçenek olabilir. Egzersiz yapmaya günde 15 – 20 dakika ile başlayabilir ardından süreyi yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Özellikle kas gücünüzü arttıracak direnç egzersizleri ile radyoterapinin olumsuz yan etkilerinden bile korunmak mümkün. Sağlıklı bir beslenme tarzı ve egzersizlerle desteklenmiş doğru yaşam biçimi sizi hem sağlıklı kılar, hem de başta meme kanseri olmak üzere pek çok hastalık konusunda riskinizi miniminize etmenize fayda sağlar. Bu konuda en önemli noktanın düzenli egzersiz olduğunu tekrar hatırlatalım, haftada 1 – 2 gün egzersiz yapmaktansa her gün daha az da olsa egzersiz yapmak çok daha faydalı olacaktır. Haftada en az 4 gün düzenli spor yapmalısınız. Başlamak için hala geç değil, yeter ki isteyin.

Egzersizlerin yanı sıra alınması gereken birkaç önlemimiz daha var;

Yağ içeriği yüksek besinler uzun süreli tüketildiğinde kandaki östrojen düzeyini yükselttiği için kanser riskini de arttırmaktadır. Araştırmalar, haftada 5 kez yenen kırmızı etin meme kanseri riskini arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle kırmızı et tüketimini sınırlandırarak, günde 5 – 6 porsiyon sebze – meyve yemeye özen gösterin. Sebze ve meyveler içerdikleri antioksidan sayesinde meme kanseri gelişme riskini yüzde 25 oranında azaltmaktadır.

Vücudunuzun yağ yüzdesini ideal seviyelerde tutarak meme kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Aldığınız total enerjiniz maksimum  yüzde 25’ni yağdan almaya özen gösterin.

Yapılan araştırmalara göre kadınların ilk çocuk için  30 yaşından sonra doğum yapmalarının, kadınlarda meme kanseri görülme oranını 20 yaşından önce doğuranlara göre 2 kat arttırdığını ortaya koymaktadır.

Sigara kullanımının meme kanseri dahil olmak üzere pek çok kanser riskini arttırdığı bilinen bir gerçek. Her gün düzenli olarak 3 kadeh ve daha fazla alkol tüketenlerde meme kanseri riski hiç alkol tüketmeyenlere oranla yüzde 40 daha fazladır. Nedeni ise alkolün östrojeni etkilemesi ve kandaki düzeyini yükseltmesi. Tıbbi  gerekçeler olmadan alınan hormon haplarının da bu konuda riskli olabileceğini araştırma sonuçları ortaya koymaktadır, mümkün olduğunca hormon hapları almamaya dikkat edin.

Bağışıklık sistemimizi zayıflatan stresten de mümkün olduğunda uzak durmamazı gerekiyor.

Bu besinler mucizevi

Yeşil çay

Günde 1 fincan yeşil çay, içerdiği polifenoller sayesinde meme kanserinden korumaktadır.

Balık

Omega-3 yağ asidi ile EPA  sayesinde kanser risk oluşumunu azaltan balığı, haftada 1 – 2 kez tüketmek gerekmektedir.

Turpgiller (Kırmızı ve beyaz turp, şalgam, brokoli, brüksel lahanası)

Özellikle menopoz sonrası östrojen üzerindeki etkisiyle meme kanseri riskini azaltmaktadır.

Havuç, kabak, karnabahar

Anti-östrojenik etki göstererek kanser oluşum riskini azaltmaktadır.

Süt ve süt ürünleri

Süt, yoğurt, peynir, süt ürünleri kalsiyum açısından zengin besinlerdir; yağsız veya yarım yağlı olarak kullanıldığında kiloyu korumanın yanı sıra kanserden korunmaya da destek olmaktadır.

Bu besinlere dikkat

Keten Tohumu

Östrojen düzeyini azaltan veriler olsa da tümör oluşumunu attırdığı bazı çalışmalar tarafından ortaya konmuştur.

Tütsülenmiş ve tuzlanmış salamura etler

Dokular ile olumsuz etkileşime girerek kanser oluşumunu arttırmaktadır. Kızartmalar da aynı şekilde uzak durulması gereken besinler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı günler dileriz :)

TEILEN

Yorum Yaz