Sağlık: Dukan diyeti ile Fransızlar nasıl zayıf kalıyor

0
1231

Pierre Dukan tarafından geliştiren Dukan Diyeti nasıl yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir ! İşte tüm sorularınızın cevapları, gelin birlikte bakalım…

Son yıllarda çok konuşulan ve deneyen kişiler tarafından başarısı da dilden dile dolaşan diyetlerden biri Dukan diyeti. Protein ağırlıklı olarak yapılan bu diyet hızlıca sonuç vermektedir. Fransız kadınlarının ince kalmasının sırrı olarak da bilinen bu diyet 4 aşamadan oluşmaktadır. Sınırsız yiyerek beslenmek ve protein ağırlıklı gıdaları tüketmekten hoşlanan kişiler için uygun bir diyet olabilir :)

pierre dukan-dukan-diyeti-zayiflama-protein


İlk aşama kısa ve hızlıca sonuç alınan Atak

Diyetin ilk aşaması, ne kadar kilo kaybettiğinize bağlı olarak 1 – 10 gün arasında değişmektedir. 10-12 kg vermek isteyen biri için atak süresi 1 haftadır; 10 kilodan az hedefleyenlerin ortalama 3 gün ve 5 kilodan az hedeflerin ise  1 gün yapmaları uygun olabilir. Bu dönemde herhangi bir kalori kısıtlaması yok; ancak beslenmeniz sadece yağsız proteinlerden oluşmaktadır ve hiçbir karbonhidrata öğünlerinizde yer vermemeniz gerekmektedir.

Hızlıca kilo kaybı sağlayan ve 72 çeşit yüksek protein içeren besinden faydalanabileceğimiz atak bölümünde öğünlerde alınabilecek örnek menü şöyle olabilir;

Kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek

Tüketebileceğimiz diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Bu öğünleri sınırsız baharat, limon, sirke ve soya sosu ile kullanabilirsiniz. Diyete her gün 2 çorba kaşığı yulaf kepeği ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları eşlik edebilirsiniz. Yulaf kepeğinin içerdiği lif kişileri tok tutmanın yanı sıra vücutlarının temizlenmesinde de aktif rol oynamaktadır, yoğurt ile karıştırarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

dukan-diyeti-protein-diyeti

İkinci aşama Seyir

Gerçek kilo kaybının yaşandığı bölüm burasıdır. Bu aşama diyette saf protein seçenekleri yer almaktadır. Atak bölümündeki gıdaları tüketmenin yanı sıra diyete iki günde bir nişastasız sebzeler eklenmektedir. Bu programda 28 çeşit sebze önerilmektedir. Bazı günler sebze ve protein bazı günlerde ise sadece protein ile beslenmeniz gerekmektedir. Sebze tüketebileceğiniz günlerde sınırsız sebze tüketme hakkınız vardır. Seyir aşaması, hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar devam etmektedir.

Mönünüzde ise birinci aşamadakı proteinlere ek olarak çiğ ya da pişmiş olarak bu sebzeleri tüketebilirsiniz; domates, salatalık, brokoli, ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, mantar, patlıcan, biber, havuç, her türlü yeşillik… Nişasta içeren patates, pirinç, mısır, bezelye, fasulye, mercimek ise tamamen yasak. Sebzeleri de tıpkı etlerde olduğu gibi mutlaka yağsız pişirmeniz gerekmektedir.

Üçüncü aşama Konsolidasyon

Bu aşamanın ne kadar süreceği kaybettiğiniz kilox4,5 formülü ile bulunabilir; 10 kilo verdiyseniz 45 gün konsolidasyon aşamasını yapmanız gerekmektedir.

Her gün protein ve sebze yiyebildiğiniz aşama işte burası. Diyetin mimarı Dr. Dukan, bu aşamanın Dukan diyetini benzerlerinden ayırdığını söylemektedir. Bu aşamada diyetinize karbonhidrat eklenmeye başlanmaktadır; biraz meyve, 2 ince dilim tam buğday ekmeği de yiyebilirsiniz bu aşamada :)

Bu aşamaya gelmenin bir ödülü olarak ise haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketmek serbest :) Haftada 2 öğün ise kutlama kapsamında istediğiniz şeyleri yiyebiliyorsunuz. Bu aşamayı, verdiğiniz kilo başına 5 gün konsolidasyon değerlendirebilirsiniz.

Dördüncü ve son aşama İstikrar

Diyetin bu son aşaması, Dukan’ı yaşam biçimi haline getirmeyi içermektedir. Evet, zevk aldığınız her şeyi hiçbir sınırlama olmadan tüketebiliyorsunuz ama üç  kural var.

Her hafta aynı gün sadece protein yiyerek beslenmeniz gerekmektedir.

Günde 1,5 – 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmeniz gerekmektedir.

Günde minimum 20 dakika yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Dukan diyeti yaparken bolca su içmeyi ihmal etmeyin, sağlıklı günler dileriz :)

TEILEN

Yorum Yaz