Sağlık Deposu Badem Hakkında Bilmedikleriniz

0
1281

Sağlıklı, tok tutan, zayıflatan, lezzetli bir yiyecek desem size aklınıza ne gelirdi? Aslında size tam olarak “badem“i tanımlıyorum.

Badem, 21. yüzyılın mucize atıştırmalıklardan biri. Uzun zamandır ceviz, fındık, fıstık gibi yiyeceklerin içeriğindeki kaliteli yağ asitleri nedeniyle kalp-damar hastalıklarına karşı koruyuculuğu hep konuşuluyor ancak bu yiyeceklerin yağlı olmaları nedeniyle kalori değerlerinin yüksek olmasıyla kilo aldıracağı endişesi kişileri temkinli davranmaya itiyordu. Ancak badem; bu denklemi tersine çeviriyor.

badem-yemenin-faydalari

Hem zayıflatıp hem gençleştiren bir kuruyemiş hayal edin

Demir, çinko, kalsiyum, potasyum, E-vitamini gibi mineral ve vitaminleri içeriğinde barındıran badem, aynı zamanda içerdiği amigdalin maddesi ile kansere karşı da koruduğu konuşulmaktadır. Co-enzim Q10 ve Omega-3 seviyesi de oldukça yüksek olan bademde yer alan bu yağ asitleri ve enzimlerin kalp damar hastalıklarına karşı kiyi korurken yaşlanma süresini de uzatmaktadır. Düzenli badem tüketen kişilerde kötü kolesterol seviyesinin %6 – 15 arasında düştüğü söylenmektedir.

Bademin faydaları bunlarla da bitmiyor, aynı zamanda zayıflattığı da kanıtlanmıştır. Amerika’da yapılan bir araştırmada zayıflamak isteyenlerin günde 17 tane badem tükettiğinde, kilo kayıplarının arttığını ortaya koymuştur. İçeriğindeki kaliteli protein ve sağlıklı yağlar ile uzun süre tok tutan badem, sert bir yiyecek olması nedeniyle kişilerin çiğneme duygusunu da tatmin etmektedir.Kötü kolestorolü düşürerek lipoprotein seviyesini düzenleyen; kırışıklıkları, sivilceleri ve cilt kuruluğunu gidermeye yardımcı olarak cildi güzelleştiren badem cilde masaj yaparak uygulandığında yaşlanmayı da geciktirmektedir. Gözün etrafındaki siyah halkalar üzerinde de faydalı  olan badem yağı cildin yenilenmesine destek olmaktadır. Birkaç damla badem yağını şampuanınıza da karıştırabilirsiniz. Saç dökülmesi kepek, saç beyazlaşması gibi sorunlara karşı haftada bir kez badem yağıyla saçlara masaj uygulayabilirsiniz. düzenlemeye destek olarak   Zengin lif oranı ile bağırsak hareketlerini arttırarak hazımsızlığa iyi gelen bademi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz;

– Çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz tüketebilirsiniz.

– Çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz tüketebilirsiniz.

– Kolay kırılabilir kabuklu olanları tercih edebilirsiniz

– Tek seferde 15 adetten fazlasını tüketmemeye özen gösterin. Çantanızda 15’lik küçük paketler şekilde taşıyabilikrsiniz.

– Ara öğünlerde, az yağlı süt ya da ayranla birlikte tüketebilirsiniz

– Meyveleri bademle birlikte tükettiğinizde glisemik indeksi düşürmeniz nedeniyle tokluk hissi sağlayabilirsiniz.

TEILEN

Yorum Yaz