Saç Dökülmesi ve Nedenleri

0
797

Saç Dökülmesi

Saçlarımızla ilgili yaşadığımız en büyük problem olan saç dökülmesi dir ve saçlar pek çok  nedenden dolayı zaman zaman bu şekilde bir eğilim gösterebilir. Söz konusu durumda önemli olan oluşan saç dökülmelerinin neden ve hangi durumlardan kaynaklandığıdır.

Normal koşullarda bir insanda günde 100 saç teli kaybı anormal bir durum olarak kabul edilmez ve bundan dolayı herhangi bir kaygıya da gerek yoktur. Peki saç dökülmesi neden kaynaklanır? Önde gelen en önemli nedenleri nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Stres


Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Stres, saç dökülmelerinin önde gelen en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda saçları dökülen bir insanın bu durumu takıntı haline getirmesi de dökülmelerinin şiddetinin artmasına neden olacaktır.

İlaç Kullanımı

Saç Dökülmesi ve Nedenleri -1

En başta kemoterapi olmak üzere akne ilaçları ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar saç dökülmelerine yol açabilmektedirler. Bu anlamda, kullanılan bu tip ilaçların bu bilgi göz önünde bulundurularak kullanılması gerekmektedir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Saç Dökülmesi ve Nedenleri -2

Özellikle A vitamini ve demir yönünden zengin olan yiyeceklerin az miktarda tüketilmesi, saç dökülmelerine önemli ölçüde etki  etmektedir. Bundan dolayı Beslenmenin yeterli düzeyde olması bu bağlamda büyük önem arz etmektedir.

Yaşanan Taravmalar

Saç Dökülmesi ve Nedenleri -3

Yaşanmış olan şiddetli  travmatik durumlar, saçların bir anda dökülmesine neden olmaktadır. Saçların böyle bir nedenden dolayı dökülmesi, tamamına yakınının kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Hamilelik

Saç Dökülmesi ve Nedenleri -4

Hamile kadınlarda östrojen hormonlarının değişime uğramasından dolayı saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilir. Ancak  yaşanan bu hormonal durum normal haline geri döndüğünde saç dökülmesi de buna bağlı olarak duracaktır.

Yazımızın bu kısmına kadar ifade etmiş olduğumuz saç dökülmesi nedenlerinin tamamı mevcut durumun giderilmesi yahutta belli bir süre ilaç kullanımı ile önüne geçilebilecek, çaresi olan nedenlerdir. Ancak tüm bunlardan daha da fazla ciddiyet arz etmekte olan erkek tipi saç dökülmelerinin tedavi süreci çok daha sıkıntı vericidir ve tedavi süreci de bu bağlamda bir hayli zordur.

Gözlenen bu tip saç dökülmeleri saç tellerinin zamanla incelmesi ve bunun yanı sıra şakaklarda açılma şeklindeki belirtilerle kendini göstermektedir.

 

 

TEILEN

Yorum Yaz