Saç Dökülmesi Neden Olur ?

0
895
Saç Dökülmesi Neden Olur

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur ?, Saç Dökülmesini Engellemek için Neler Yapılmalıdır ? Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri gibi sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz !

Dış görünüşümüzün en önemli aksesuarı saçlarımızdır. Erkekler içinde kadınlar içinde saçlar çok önemlidir. Özellikle kadınlar saçların güzel görünmesi için çok çaba harcarlar. Çünkü bir bayanın alımlı görünmesi saçları sayesinde olur. Bunun için saçımızın sağlığı bakımlı kadınlar için çok önemlidir. Psikolojimiz bozuk olduğunda bile bir kuaföre gidip ya saçımızın şeklini değiştiririz ya rengini muhakkak kendimizde bir değişiklik yapmak istersek ilk akla gelen saçlarımız olur. Bunun için saç sağlığı çok önemlidir.

Saç dökülmesi neden olur? Sorusunun ise bir çok cevabı vardır. bunlardan en bilindik ve başta geleni eğer belli bir hastalığınız varsa kullandığınız ilaçlar ve aldığınız kimyasal maddeler saçlarınızın dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi erkeklerde de kadınlarda da olabilir. Bazen kalıcı bazen de geçicidir. Saç dökülmesine hormonlarınız da sebep olabilir. Özellikle erkeklerde etkin olan hormonun yeteri kadar salgılanmaması erkeklerde kalıcı kelliğe neden olabilir. Saç dökülmesi neden olur? diyorsanız Hormonal değişiklikler ve düzensizlikler, gebelik sonrası saç dökülmeleri, doğum kontrol hapının aniden kesilmesinden kaynaklı saç dökülmeleri, menopoz sonrası saç dökülmelerinin başlaması en başlıca sebepler arasındadır. Aynı zamanda psikolojik nedenler, stres, depresyon, kalp hastalıkları, kullandığınız ilaçlar, ameliyat sonrasında, tiroid problemleri ve buna bağlı kullandığımız ilaçlar, şok ve hızlı yapılan diyetler, saçlı deri enfeksiyonları, saçkıran, kanser depresyon denilen bir hastalık bunların hepsi saçlarınızı kaybetmenize neden olabilir.

Saç Dökülmesi Neden Olur
Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç dökülmesi neden olur sorusunu başka bir cevap genetik nedenlerden dolayı da olabilir. Aileniz de genç yaşta saçları dökülmüş olan varsa sizin de erken saç dökülmeleriniz başlayabilir. Yine saçınıza yaptırdığınız yıpratıcı işlemler saç dökülmelerini çoğaltabilir. Bu işlemler perma, saç düzleştirme, sık boyama. Çünkü bunlar kimyasal maddelerdir ve saçınıza zarar verebilir. Saçı sıkı toplama da saçınızı dökebilir. Aynı zamanda vitamini eksikliği, demir eksikliği, protein eksikliği, yapılan diyetlerde vücudun vitamin kaybetmesi bunların hepsi saç dökülmesi neden olur sorusunun cevabıdır. Saç dökülmesinin durdurulması için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Bu bir dermatolog olabilir ve saçınıza çeşitli tahliller yapılarak saçınız da ne tür bir dökülme olduğuna karar verilir. Yaptırdığınız kan tahlillerin de saç dökülmesinin nedenini öğrenebilirsiniz ve öğrendiğinizde uzmanınız size buna göre bir tedavi yöntemi uygular. Saçlı deride bir hastalıktan şüphe ediyorsa buradan bir örnek alınıp biyopsi yapılabilir.

TEILEN

Yorum Yaz