Sabah Mı Akşam Mı Duş Alınmalı? Hangisi Daha Sağlıklı?

0
3555

Sabah mı akşam mı duş alınmalı hangisi daha sağlıklı herkesin merak ettiği konulardan biridir. Henüz hangisinin sağlık açısından daha faydalı olduğu kesin olarak bilinmese de bu sorunun cevabı yine kişinin alışkanlıkları ile paralel olduğu görünüyor.

 

Duş almanın zamanlaması kişinin alışkanlıkları ve kişiliği ve temizlik rutini ile alakalıdır. Ama herkes ne zaman duş almalıyım sorusunu sormuştur kendisine. Kişilik olarak biraz tembel, sabahları yataktan çok zor kalkan, saati 5dk 5dk erteleyin bir kişiliğe sahipseniz sabah duş almak sizin yapacağınız bir şey değil. Sabah zorunlu olarak erken kalkan işe yetişme çabası içinde olan biri ya da sabah kahvaltı hazırlamak zorunda olan çocuklarını okula gönderin biriyseniz duş almak zaman kaybetmenize sebep olacağı için sabah duş alarak zaman kaybetmek size uygun olmaya bilir.

Bu anlattıklarımızın tersi olan çok erken kalkan duş almadan güne başlayamayan ya da uyanamayan kişilerinde hiç az olduğu söylenemez.

s-477e81a2c5b172176be34e0ea45a38fee2785172

 

Sabah neden duş almalıyız ve almamalıyız

Sabah duş almanın eksisinden çok artı vardır. Sabah duş almak sizi uyku halinden çabuk çıkartarak güne enerjik başlamanızı sağlar. Güne duş alarak başlamak cildinizin de temiz ve yağsız olması demek, bu sayede gün boyu cildiniz temiz ve parlak kalacaktır. Sabah duş almak gece boyu karışmış saçlarınızın kolay açılmasını ve taranmasını sağlar.

Eğer uykuyu çok seven biriyseniz duş almak için daha erken kalkarak uykudan fedakarlık etmenize sebep olacaktır bu da çalışma ortamınızda uyuklamanıza sebep olabilir. Ayrıca kış aylarında soğuk havalarda sabah duş alarak dışarıya çıkmak daha kolay soğuk almanıza ve hasta olmanıza sebep olabilir.

Akşam neden duş almalıyız ve almamalıyız

Akşam duş alarak yataya yatmak herkesi mutlu eder ve huzurlu bir uyku uyumasına yardım eder. Uykusuzluk çekenlere için en iyi ilaç belkide ılık ve rahatlatıcı bir duş almaktır.

Gece çok terleyen biriyseniz akşam duş alıp yatmak sabah terli terli yataktan kalkmanıza sebep olacak ve tekrar duş alma isteği duyacaksınız bu yüzden akşam duş almanız bir işe yaramamış olacak.

TEILEN

Yorum Yaz