Prof. Canan Karatay: Başbakanımız yakışıklı, şık, genç, sağlıklı

0
1714

Yaptığı sansasyonel açıklamalarla Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Prof. Dr. Canan Karatay, yeni kitabının tanıtımında Başkakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

anne-adaylari-ve-hamileler-icin-karatay-diyeti-CANAN

Prof. Dr. Canan Karatay, yeni kitabı “Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti”ni tanıtmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karatay, sağlık bakanlığının televizyona çıkacak uzman doktorlara getireceği sertifika zorunluluğu konusunda bakanlığın çıkaracağı kuralları göz önünde bulundurarak hareket edeceğini dile getirdi.

“TELEVİZYON GÜLÜ OLDU”

Basın toplantısındaki sözlerine Hz. Ömer’den bir kıssayı aktararak başlayan Canan Karatay şöyle konuştu.

Hz. Ömer diyor ki, ‘Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma. Namaz ve niyazına bakma. Aklına ve doğruluğuna bak.’ Hz. Ömer’in sözü. Şimdi bana diyorlar ki ‘Karatay çıktı, emekli oldu, bir kitap yazdı, meşhur olmak istiyor. İşte televizyon televizyon dolaşıyor. Televizyon gülü oldu’ diyorlar vesaire. Tabi herkes fikrini ifade etmekte haklı. Ben Tıp Fakültesine 1961 yılında girdim. Ve o zamandan beri her yaz tatilinde denize gitmedim, yazlığa gitmedim, köylere gittim ve köylerde hasta baktım.

“TABİİ Kİ KARAR ALIRLARSA UYGULANABİLİR”

Sağlık Bakanlığı’nın televizyon ekranına çıkacak olan uzman hekimlere getirmeyi planladığı sertifika zorunluluğuna ilişkin olarak da açıklama yapan Karatay şöyle konuştu.

Sağlık bakanlığı ne istiyorsa tabi ki yapabilir. Ben ona karışmıyorum. Bekleyip göreceğiz. Tabi ki karar alırlarsa uygulanabilir. Benim onların düşüncesine saygım var. Ama şeker yüklemesinde hamile olmasa dahi insanlar bayılıyor. Ben annelerin ve çocukların bayılmasına karşıyım. Özellikle gebelerin bayılmasına karşıyım. Çünkü çok büyük zararları oluyor. Şeker hastalığı yani gebelik şekeri dediğimiz gebelik şekeri ciddi bir rahatsızlık, ciddi bir hastalıktır. Onun için önlem almamız lazım diye düşünüyorum. Ayrıca gebelik şekerinin tanısının konulabilmesi için çok daha kolay yollar varken niçin o yapılıyor diye ona itiraz ediyorum. Tabi bakanlığın kendi tutumudur

Fakat mesela; annenin ileri derece de kilo almasını önlemek yeterlidir. Bu başka ülkelerde de uygulanıyor. Annenin rutin olarak günlük açlık ve tokluk seviyesinin takibi yapılması gerekiyor. Şeker yüklemesinin ayrıca tam kesin teşhisinin olmadığı da söyleniyor. Bakanlıkta bunu söylüyor. Kesin bunun teşhisi yoktur diye halbuki şeker hastası olmadan da annelere şeker teşhisi konulabiliyor bu testle. Ve yapılan araştırmalarda bunu gösterdi ki şeker hastası olmayan annelere sen şeker hastasısın denilerek onları strese sokuyorlar. Onun için buda tartışmalı bir hale geldi. Bakanlığın çıkaracağı bir kural varsa bekleyip gereceğiz. Karar ne ise ona uyarız

Gazetecilerin “Konuşma yasağı gelirse ne olacak” sorularına ise esprili bir dille yanıt veren Karatay şöyle dedi.

Konuşma yasağı getirilirse bana hiçbir şey olmayacak; sizlere bir şeyler olacak. Ben konuşmaya devam ederim” şeklinde konuştu. “Yasak ekrana gelebilir. Yalnız ben susmam” diyen Canan Karatay, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi dernek beni durduracakmış şaşarım” diyerek katılımcıları güldürdü.

BASBAKANIMIZ-GENC-DINC-YAKISIKLI-DAVUTOGLU

“BAŞBAKANIMIZ YAKIŞIKLI, ŞIK, GENÇ, DİNÇ, GAYET SAĞLIKLI GÖZÜKÜYOR”

Başkabakan Ahmet Davutoğlu’na uyguladığı “Karatay Prensipleri“nden bahseden Prof. Dr. Canan Karatay, “Başbakanımız yakışıklı, şık, genç, dinç, gayet sağlıklı gözüküyor. Karatay Prensipleri uygulanıyor. Her şeyi doğal yiyor, ‘Pakete girmiş hiçbir şeyi yemiyorum’ diyor. Doktoru da ‘Marketten de hiçbir şey almıyor’ diyor. Ben bunu söylüyorum, ben yanlış bir şey söylemiyorum” dedi.

TEILEN

Yorum Yaz