Polen alerjisi ile sağlıklı savaşmanın yolları

0
1421

Baharın gelmesiyle güneş yüzünü göstermeye başladı, enerji dolmaya başladık. Ancak alerjisi olan insanlar için bahar ayları çok da keyifli geçmiyor. Burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve yanma gibi nedenlerle bahar ayları kabusa dönüşebiliyor. Sağlığınızı tehdit eden, alerjisi olan insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, bahar aylarında sık görülen saman nezlesi -alejik rinit- hakkında gerçekler;

SAMAN NEZLESİ (ALERJİK RİNİT)

Burun iç kısmını döşeyen rinit, mukoza adı verilen dokunun iltihabi reaksiyonudur. Alerjik Rinit’in alerjik ve alerjik olmayan rinit olarak iki çeşidi vardır. Alerjik rinit, alerjenlerin  nefes alma sırasında burna alınıp, burnun iç yüzeyine yapışması ile bu alerjene karşı hassasiyeti olan kişilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır.

Peki ne kadar sık olur?

Alerjik rinitin en sık görülen alerjik hastalık olduğunun altını çiziyor.Toplumun yaklaşık %20 sini etkileyen bu hastalığı bazı kişiler hafif atlatırken, bazıları çok ağır atlatmaktadır. Genellikle 1-20 yaş arasında başlayan hastalık, genetik olarak da geçmektedir.

polen-alerjisi-icin-neler-yapilmali

 Alerjik rinitin belirtileri

– Burunda kaşıntı, sulanma

– Hapşırma, aksırma nöbetleri,

– Damakta kaşınma,

– Öksürük ve boğaz ağrısı,

– Boğazı temizleme isteği,

– Gözlerde sulanma ve kaşıntı.

Hangi alerjenler alerjik riniti etkiler?

Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif  olan hayvan ve bitki proteinleri, mantar sporları, hayvan türleri ve ev tozları gibi küçük parçacıkların göz, burun ve boğaz zarları üzerinde birikmesinden kaynaklanmaktadır. Polenlerin yoğunluğu özellikle mart, nisan, mayıs aylarında artmaktadır. En yaygın kaynakları, bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru ise çimenlerden gelen polenlerdir.

Polen alerjisine nasıl önlem almalıyız

Bu konuda en temel yöntem alerjenden korunmaktır, aşağıdaki 7 maddeye dikkat etmeliyiz:

-Polen zamanı açık havada vakit geçirmemeye dikkat edin.

-Dışarıda gözlük veya şapka kullanın,

-Her akşam duş alın,

-Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkartmayın, yatak odanızı daha steril tutmaya çalışın.

-Polen zamanı evinizin ve arabanızın camlarını kapalı tutun,

-Evde, otomobilde polen filtreli klimalar kullanın,

-Çocuklar okuldan eve gelince hemen üstlerini değiştirin.

Tüm alerjik hastalıkların tedavisinde en önemli konu, alerjiye sebep olan polenlerin saptanması ve ondan uzak durulmasıdır. Alerjik bünyeli kişilerin mutlaka doktora başvurması ve ilaç kullanması gerekmektedir. Şikayetleri azaltmak için alerji ilaçları, kortizonlu göz ve burun damlaları, solunum yolu ile alınan spreyler de kullanılmaktadır. İlaçların doktor kontrolünde mevsim boyunca düzenli kullanılması gerekmektedir. Eğer alerjik şikayetler ilaçlarla kontrol altına alınamıyorsa, aşı tedavisi yöntemine başvurulabilir.

bahar alerjisi belirtileri

Alerjen etkileri baskılamak ve önüne geçmek için minarel ve vitaminlerden zengin besin gruplarını tüketmek de mümkün. Sizin için alerjenlerle savaşmanıza destek olacak öneriler toparladık 🙂

Elma

Kimyasal bir pigment olan ve diyetlerde oldukça kullanılan kuersetin maddesi elma kabuğunda bol miktarda bulunur.  Aynı zamanda azotlu bir bileşik olan histamin salgılanmasını engellediğinden deride şişme, kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların önüne geçer. Salata ve ara öğünlerinizde günde en az bir elma tüketerek alerjik reaksiyonlarla savaşabiliriniz.

Patates

Patates için insanoğlunun bildiği en eski sebzelerden biri desek, yanlış olmaz sanırım. Bebekler için bile en güvenli yiyeceklerden biri olan patates, alerjiye en az neden olan yiyecektir. Yüksek oranda antioksidan kaynağı olup C vitamini de içermektedir.

Karabuğday

Karabuğday aslında tohumdur. Karabuğdaya  intolerans gelişmesi oldukça nadirdir. Dövülmüş olarak kullanılan karabuğdayı yulaf peltesiyle birleştirersinez, sağlıklı kahvaltı yapabileceğiniz bir un çeşidi oluşturabilirsiniz. Protein oranı oldukça yüksek olan karabuğdayın 100 gramında 92 kalori bulunur.

Kuşburnu

Antialerjenik olan kuşturbu, histamin oluşturan enzimleri baskılar ve C vitamini deposu olması özelliği ile alerji karşıtıdır. Kuru ve taze halini çorbadan tatlıya pek çok farklı yemekte kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bitki çayını da tüketebilirsiniz.

Keten tohumu

Kanser, kalp rahatsızlığı ve eklem ağrısı gibi birçok hastalığı tedavi etmede kullanılan keten tohumu alerjik reaksiyonu önleme ve hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Selenyum ve omega – 3 bakımından oldukça zengin olan bu bitkinin, alerjenlerle savaşmasında omega-3’ün alerji riskini azatlması da önemli bir etkendir.

Yeşil çay

Yeşil çay sadece kilo vermeye yardımcı ve ödem söktürücü değildir. Alerjileri tedavi etmeye yardımcı bitkisel bir içeriktir.

Sarımsak

Kalp sağlığını desteklemede, kanseri önlemede, yüksek tansiyonu düşürmede etkili olan sarımsağın alerjideki yararlı etkisi, inflamatuar prostaglandinleri ve tromboksanları oluşturan belli enzimleri baskılamasından kaynaklanmaktadır.

Biberiye

Biberiye, rosmarinik asit içeren polyfenol bir bitki olup alerjik reaksiyonları engellemeye yardımcı olur. Vücuttaki inflomasyonun önüne geçer. Alerjik bünyeler bu nedenle domates soslarında, et kızartmalarında etkisini daha da arttırmak için taze sıkılmış portakal suyu ile biberiyeyi birlikte kullanmalıdır.

Karahindiba

Yaprakları ile yüksek oranda beta karoten içeren ve C ve E vitamini kaynağı olan karahindiba yapraklarının çayı yapılabileceği gibi salatalarda da kullanılabilir.

Zerdeçal

Sahip olduğu antiinflamatuar özelliği ile alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olur. Salatalar, pilavlar, soslar, sebze ve et yemekleri gibi geniş bir yelpazede kullanımı uygundur.

Mantar

İçeriğindeki selenyum sebebiyle mantarın alerjik reaksiyonları hafifleteceğini göstermektedir. Selenyum, vücudun antioksidan sisteminde rol oynamaktadır.

Ayçiçeği tohumu

Ayçiçeği tohumu,alerjiden yakınanlar için oldukça yararlıdır.

Hamsi

Eğer balığa alerjiniz yoksa, içeriğindeki yüksek selenyum ile yaklaşık 30 gramı ile günlük olarak alınması tavsiye edilen selenyumun yaklaşık %28’ini karşılamaktadır. Antiinflamatuar özelliği olan Omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir kaynak olan hamsi, alerjik reaksiyonları azaltmaktadır.

TEILEN

Yorum Yaz