Pedagog Desteği İle Çocuğunuza Mutlu Yarınlar Verin

0
271

Çocuklar, gelişim süreçlerinde özellikle de okul öncesi çağlarda kendilerini tanımaya, dış dünyayı anlamaya başlarlar. Bu esnada da çeşitli problemler yaşayabilirler. Bu problemlerde çocuğun elinden tutmak ise ebeveynler açısından oldukça önemlidir.

Çocuk tüm bu süreç boyunca aile desteğini omuzunda ister ve bu şekilde her şeyi aşacak gücü kendine bulur ve daha sağlam bir şekilde ayaklarını yere basmaya başlar. Fakat bazı durumlarda ebeveynlerin ilgisi yeterli olmayabilir ve çocuğunuzla ilgili küçük sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Pedagog desteği almanız gelişim sürecindeki çocuğunuza olumlu bir dönem yaşamasında yardımcı olacaktır.

Çocuğum Terapilere Gitmek İstemiyor

Çocuklar bu süreçte sizi zorlayabilir terapileri reddedebilir ve pedagog desteği almaktan kaçınabilirler. Öncelikle onunla iyi bir iletişim kurarak bunun bir problem olmadığını ve pedagog olan kişinin ona yardımcı olacağını özenle anlatın. Daha sonrasında ise zorla götürmekten ziyade onun için doğru olanın bu olduğunu onunla paylaşın.

Çocuğun terapiler esnasında ona eşlik eden pedagog ile samimi bir bağ kurabilmesi süreci daha kolay bir hale getirecektir. Çocuk, kendini yakın hissettiği takdirde sorunlarını karşısındakine aktarabilir, problemleri aşmak için yardım almayı kabul edebilir.

Bu bağlamda çocuğun kendi isteğiyle oraya gidiyor olması çok önemlidir. Uzman Klinik Psikolog Ve Pedagog, Gülşah Öztürk Erten, çocuklarınızla olan iletişiminizde, gelişim döneminde ve kendisini keşfine yardımcı olacaktır.

Anne Ve Babaların Çocuğun Hayatındaki Yeri

Çocuklar doğdukları günden itibaren birçok hareketinde ailelerini rol model olarak görürler. Bu yüzden aile içerisindeki yaşantıya çocuğun doğduğu günden itibaren oldukça önem gösterilmesi gerekir.

Çocukların anlamadıklarını düşündüğünüz noktalarda yaşadığınız tartışmalar, kırgınlıklar çocuk için daha sonrasında travmalara dönüşebilir ve hayatının geri kalanını etkileyecek izler bırakabilir. Psikolojik olarak kendini kötü hissettiğini söyleyen birçok insanın probleminin çocukluk yıllarından geldiği gözlemlenir.

Bundan dolayı bazı ayrılık süreçlerinde çocuğa karşı çok dikkatli olmak gerekir. Boşanma süreçleri, okula başlama zamanı bunlardan birkaçıdır. Özellikle boşanma süreçlerinde anne ve babanın çocukla devamlı iletişim halinde olması gerekir. Ona aslında sadece ikisinin ayrıldığını, annelik ve babalık anlamında hiçbir değişiklik olmayacağını uygun bir dille anlatmaları gerekir.

Aileler yaşadıkları her şeyi, çocuğun dünyasına göre düzenlemeli ve ona hasar vermeyecek şekilde ilerlemelidir.

TEILEN

Yorum Yaz