Orijinal Yoga Sistemi  Simyası

1
943

Yoga ile ilk kez  sağlığımı büyük ölçüde kaybettikten sonra tanıştım.  Tıp yetersiz kalmıştı çünkü alanında uzman neredeyse  gitmediğim hiç bir doktor kalmamıştı. İlaç tedavilerinin artık bir noktadan sonra yetersiz kalışını kabul etmiş bir hekim tarafından “yoga”ya yöneldim. Daha doğrusu yönelmek zorunda kaldım .

Belirtmeliyim ki herkesin aslında   sağlığa olumlu yararları kanıtlanmış  bu bilimsel sağlık sistemine yönelme nedenleri farklı. Kimisi çevre edinmek, kimisi hobi olarak yapmak  , kimisi sadece denemek  , kimisi günün yorgunluğunu ve iş stresini atmak için. Kimisi de  zorunluluktan . Tıpkı benim gibi. Çok fazla bir seçenek önümde yoktu. Denemek seçeneği dışında.

yoga

Yaşam kalitemi düşüren ve iş hayatımı olumsuz etkileyen baş ağrıları çekiyordum. Çekilen MR neticesinde doktor ‘sadece’ migren teşhisi koydu. O söylediği ‘sadece’ kelimesi o an içimi rahatlatmıştı çünkü o keskin ağrılar sanki beynimde bir kitle ya da tümör olabileceği şüphesi veriyordu ve bu da oldukça korkutucuydu. Nefes almamın rahatlatıcı olduğunu söylüyorlardı ama bunun için hiç bir çözüm sunmuyorlardı çünkü nefes alamıyordum. Hastanelerin acil servisleri anlık rahatlatıcı durak merkezleri olmuştu .  Doktorlar ilacı minimum alırsam daha az atak yaşayacağımı söylüyordu fakat bir kısır döngünün içindeydim. İlaçsız da tahammül durumu yoktu bu işkenceye. Bunun için de bir kesin çözüm sunmadılar . Sadece genellemeler yaptılar. Geçici çözümler sundular .  Verilen ilaçlar sadece kısa süreli olarak  ağrıyı dindiriyordu. Sonra o işkence tekrar geri geliyordu   .

Hayatımı kökten değiştiren ve iyileşmemi sağlayan tedavinin ismi  ‘Orijinal Yoga Sistemi’ oldu. Fiziksel, zihinsel,  ruhsal  sağlığa geri kazanmanın yolu bu sihirden geçiyormuş. Bunu idrak ettiğimde yaşantım kökten değişti .

Orijinal Yoga Sistemi adındaki bu sihir, yaşama yeniden dönmemi sağladı. İlk başta sadece bunu ‘yoga’ olarak biliyordum ama sonra Yoga ile Orijinal Yoga Sisteminin arasındaki ince ama çok önemli farkı anladım.

 

Peki nedir Orijinal Yoga Sistemi ?

Orijinal Yoga Sistemi Sanskritçe yazılmış Yoga metinlerinde açıklanıyor. Bu sistemde yüzbinlerce çeşit teknik olmakla birlikte bu teknikler yoga sisteminin temelini oluşturuyor. Yoga, orijinal, tamamen saf ve bozulmamış  şekliyle Orijinal Yoga Sistemi tekniklerini kullanarak icra edildiğinde insanın tüm yönleri olumlu şekilde etkilenir; tüm kronik rahatsızlıklar giderilebilir.

Orijinal Yoga Sisteminin  sağlığa yararları artık bilimsel araştırmalar  tarafından da kabul ediliyor.  Bir çok yararı var .

Strese çok iyi geliyor .  Dinlendirici ve gevşetici bir etkisi var. Her türlü fiziksel ve zihinsel yorgunluğu alıyor. Daha az stres olduğundan rahatsızlıklar zamanla tamamen geçiyor .

Orijinal Yoga Sistemi tekniği olan asana yani vücut çalışmaları ile  doğru bedensel duruş sağlanıyor . Yanlış duruş alışkanlıkları boyun, baş ve omuz ağrılarına neden oluyor . Yoga duruşları sayesinde fiziksel, ruhsal, duygusal bir denge sağlanıyor .Baş , boyun,  sırt , bel ağrıları geçiyor . Bu yüzden çekilen konsantrasyon güçlüğü gideriliyor. Sinirlilik gerginlik ve öfke yatışıyor .

yoga nasıl yapılır

Orijinal Yoga Sistemi  sayesinde baş , boyun, sırt,  bel ve eklem ağrıları ortadan kalkıyor . Ciddi akciğer, kalp  hatta kanser hastaları bile hastalığı tamamen yeniyorlar ya da yenmeseler bile büyük ölçüde rahatlıyorlar. Hastalığın yarattığı stres tedavi aşamasında çok büyük oluyor . Kişi bazen umutsuzluğa kapılıyor.

Bilinçli derin gevşeme ile yorgunluk ve uykusuzluk gideriliyor, birikmiş gerginlik atılıyor. Tüm rahatsızlıkların kökeninde aslında stres, gerilim ve gerginlik yatıyor.Bu gerilim de derslerde uygulanan nefes teknikleri ile gideriliyor. Gerginlik atılıp vücut gevşeyince inanılmaz bir huzur ferahlık ve dinginlik hissediliyor.

Endişe , kaygı , korku , depresyon size zamanla hiç uğramıyor bile. Belki bunlar ilk izlenimde ütopik ve sıra dışı görünüyor olabilir ama pratikte o kadar gerçek ki..

Yogaya başlama nedenim baş ağrıları ile olmuştu ama  sonra devam ettikçe kendimde birçok olumlu değişimler de oldu. Ağrıların azalması ve sonra yok olması dışında .

Kendimde fark ettiğim ve fark etmediğim olumsuz, negatif dediğim özellikler yavaş yavaş kayboluverdi ve bu kişilik özellikleri o kadar köklüydü ki çocukluğuma kadar uzanıyordu.

Orijinal Yoga Sistemi  yolunda imkansız bir hiçtir . Hayatta en büyük başarı gerçekten mutlu olmaktır .

Orijinal Yoga Sistemi  size mutluluğun kapılarını ardına kadar açar . İçeri girmek size kalmış. Sadece denemek yeterli. Aşırı bir çabaya gerek yok.  YETER Kİ GERÇEKTEN İSTEYİN. Tüm yollar ardına kadar açılacak.  Siz o yolda bir kere yürümeye başladığınızda bir daha dönmek istemeyeceksiniz…

Çaresiz değiliz . Her zaman her şekilde çare var. Çare , yalnızca “BİZ” leriz.  Sağlık hayattaki en büyük hazine.  Sağlıklı, mutlu, huzurlu olmak  elimizde.

HAYDİ  YOGA’YA…

 

Neval Kütük .

yogaacademy.com.tr
info@yogaacademy.com.tr
atasehir@yogaacademy.com.tr
nevalkutuk@gmail.com

TEILEN

Yorum Yaz