Okul Beslenme Çantası için Harika Fikirler

0
427
beslenme çantası

Beslenme çantasının eve dolu gelmesinden bıktıysanız, çocuklarınızın dayanamayacağı sağlıklı ve leziz öğle yemeği fikirlerimize göz atın. Çocukları yemek yemeye ikna etmek oldukça zor olabilir. Hele bir de okulda kendi kendilerine bırakıldıklarını düşününce… Çoğu zaman beslenme çantasındakileri yemek istemezler. İşte bu yüzden onlara bayılacakları sağlıklı ve lezzetli tarifler hazırladık. Eğer çocukları da hazırlık sürecine dahil ederseniz, kendi hazırladıkları yemekleri yeme konusunda daha heyecanlı olurlar.

1) Seç ve karıştır! 

Yemek seçen çocuklar genellikle küçük, cezbedici ve küçük porsiyonları tercih eder. Bir dizi küçük plastik kaba veya bölmeli bir kaba öğle yemeğini doldurun. Yulaf ya da mısır gevreği, bir parça ekmek ile ızgara biftek, sarı veya kırmızıbiber dilimleri, havuç çubukları, çeri domates ve banması için krem peynir veya humus ekleyin. Tatlı olarak da… Küçük bir kap üzüm, taze meyve salatası ya da yoğurt ve bal harika fikirler!

2) Sandviç değişimi

Normalde et ya da peynir ile hazırladığınız sandviçi daha heyecan verici malzemelerle doldurun. Mesela muz dilimleri, protein deposu fıstık ezmesi gibi. Normal ekmeğe alternatif olarak da tam buğday ya da çavdar lavaşı deneyin. Çocuklar dürüm halindeki öğünleri daha bir zevkle yerler. Tatlı kırmızı biberler, marul, mayonez, dilimlenmiş salam ekleyin. Ayrıca içi doldurulmuş baget ekmek de aynı hissi yaratabilir!

çocuk beslenme çantası

3) Muzır salata

Hepimiz çocuklara sebze yedirmeye çalışmanın bazen çok zor olduğunu biliriz. Ancak zekice hazırlanmış bir sunum bize çok yol aldırabilir. Plastik kaba haşlanmış patates, kuskus ya da haşlanmış makarna ekleyin. Üzerine en sevdikleri malzemeleri dizin. Mesela tavuk dilimleri, ton balığı, biber, çeri domates, tatlı mısır, kapari ve zeytin ekleyin. Yeşillik de ilave edebilirsin. Çok ekşi biz sos hazırlamayın, hatta bal, zeytinyağı ve az limon harika olur.

Malzemeleri renklerine göre ayırmak eğlenceli bir gökkuşağı yaratacak, yemek için daha heyecanlı olacaklar. Kendinize de bir şeyler hazırlamayı unutmayın, öğle saatlerinde biraz atıştırmaya ihtiyacınız var!

4) Tatlılarla kandırın 

Bir parça meyve veya meyve salatası dışında çocuklar için bir parça tatlıya her zaman yer vardır. Sağlıklı tatlı hazırlamak sizin becerinize kalmış durumda. Yulafla hazırlayacağınız kurabiyeler, keçiboynuzu unu kullanarak yapacağınız leziz ve az şekerli kekler, yağ yerine havuç ya da elma rendesi kullanacağınız ıslak kekler gibi birçok tarif sizi bekliyor! Ayrıca avokado da çikolatalı puding hazırlamak için yağ ve un yerine kullanabileceğiniz harika bir meyve.

TEILEN

Yorum Yaz