Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

0
1658
Sağlıklı ve etkili kilo verme sürecinin anahtarı doğru beslenme ve egzersiz. Peki, kilo verebilmenin en önemli odak noktası olan metabolizma hızını nasıl arttırılabilir? Metabolizmayı hızlandıran besinler neler?
Çok iyi biliyoruz ki sağlıklı ve etkili kilo verme sürecinin anahtarı doğru beslenme ve elbette egzersiz. Sonuçta egzersiz olarak gerek evde gerekse dışarıda yapabilecekleriniz belli olmakla birlikte yapacağınız sporu da sizin tercihleriniz belirliyor. Düzenli spor ile de alacağınız sonuçlar her zaman olumludur.Kilo vermenin diğer önemli tarafı olan beslenme aşamasında metabolizmayı hızlandıran besinler gibi küçük detaylara dikkat ederek süreci hızlandırmak mümkün.

Kilo verebilmenin en önemli odak noktası aslında metabolizma hızıdır. Pek çok kişiden duyduğunuz “su içsem yarıyor” cümlesinin altında yatan tam olarak aslında yavaşlayan metabolizma hızıdır. Herkesin metabolizma hızı farklıdır ve aslında yaşa, hormonlara, kiloya, cinsiyete, bazen kullandığınız ilaçlara göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kilo vermeniz gerektiğini düşündüğünüz zaman önce ölçülen ilk değerlerden biri de mutlaka bazal metabolizma hızı olmalıdır.

Ne yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız bu, metabolizmanın yavaşlamasından dolayı olabilir. Bu durumda metabolizmayı hızlandırıcı önlemler almanız gerekecektir. Bu önlemlerin içerisine fiziksel aktiviteler, sıvı alımı, uyku düzeni, yemek düzeni gibi pek çok detay dahil olmakla birlikte en önemlilerinden biri de metabolizmayı hızlandıran besinlerdir. Bir uzman desteği alarak uyguladığınız beslenme programlarında da zaten doktorunuz metabolizmanızı hızlandıran besinlere gereken önemi verecektir. Peki metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını arttıran bu besinler neler? Sizler için bildiklerimizin dışında çok aşina olmadığınız ama bizim için oldukça faydalı bazı besinleri hazırladım.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 1 : Acı Biber

kimizi-aci-biberler

Mutfaktan eksik etmemeniz gereken ilk besinlerden biri acı biber. Çünkü acı biberin içinde kapsaisin adı verilen metabolizmayı hızlandıran ve yağların yakılmasını sağlayan özel bir bileşen bulunmaktadır. Acı biberi taze olarak salataların içine ekleyerek tüketebileceğiniz baharat formunda da tüketebilirsiniz. Uzmanlar kilo vermek isteyenlerin vücutlarının yağ yakma potansiyellerini arttırmak için çorbalardan, salatalara, soslardan diğer tüm yemeklere kadar hemen her besinle tüketilmesini öneriyorlar (tabii kilo vermek için acı yemek isterken midenize de dikkat edin.)

 

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 2 : Domates

domates

Alışveriş yaparken bolca almanız gereken besinlerden biridir domates. Çünkü domates içinde bulunan ve domatese rengini veren likopenin yağ yakıcı etkisi olduğu gibi sağlığımız açısından oldukça faydalı olan antioksidan etkisi bulunmaktadır. Diğer tüm besinlerde olduğu gibi domatesin de hormonsuz ve vaktinde olanlarını tüketmek gerekiyor. Domatesin kilo verdirici özelliğini bilenler sofralarında domatese daha çok yerdikleri gibi domates üstüne kurulu diyetleri de denemekteler.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 3 : Beyaz Çay

beyaz çay

 

Son birkaç aydır keşfettiğim ve günde 2 bardak tüketmeye çalıştığım bitki çaylarından biri beyaz çay. Eğer yaza ideal kiloya ulaşmış olarak girmek istiyorsanız beslenmenizde beyaz çaya yer açmalısınız. Çünkü içinde bulunan özel bileşenler, metabolizma hızını arttırıyor. Aynı zamanda vücudun üreteceği yağ miktarını dengelediği gibi, vücutta oluşmuş mevcut yağın da parçalanmasını sağlayan bir etki yaratıyor. Dünya bu çaya gençlik aşısı diyor. Çünkü, kilo vermeye ve kiloyu korumaya yardımcı olup, yağ yakımını hızlandırmasının yanında yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı etkisi olduğu gibi sıkı ve esnek cilde sahip olmanızı sağlar.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 4 : Kinoa

kinoa

Öncelikle “Kinoa nedir?” diyenlerin sorusunu cevaplamak gerekirse, kiona bir tür tahıldır aslında. Kinoa adlı bir bitkinin yemişlerinden elde edilmesi sebebiyle diğer tahıllardan biraz farklılık göstermektedir.

 

Besin değeri oldukça yüksek olan kinoa, kalori miktarı açısından çok düşük bir besin olmasa da son yıllarda dengeli beslenme listelerinde kendine yer bulmaktadır. Bunun sebebi aslında protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda lifli bir besin olması.

Bu neden oluyor derseniz, bildiğiniz gibi protein bakımından zengin besinlerin en büyük özelliği uzun süre tok kalmanızı sağlamasıdır. Buna ek olarak kinoada bulunan besin lifleri kan şekerinizin dalgalanmasını da önler. Bu kadar faydalı bir besini de tüketirken dikkatli ve kontrollü tüketmelisiniz. Çünkü başta da belirttiğim gibi yüksek sayılabilecek bir kaloriye sahiptir. Son olarak özellikle sindirim sorunları sebebiyle kabızlık ile karşı karşıya kalırsanız yine kinoa tüketimini beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 5 : Çam Fıstığı

antep-fıstığı-şam-fıstığı

Çam fıstığı, kalp dostu yağ asitlerini içinde barındırmaktadır. Ayrıca metabolizmayı canlandırmasının yanında yarattıkları tokluk hissi sebebiyle de uzman tarafından önerilebilmektedir. Ara öğünlerde tüketilebilen böylesi gıdalara karşı yine de fazla tüketilmesi konusunda dikkatli olunması gerek. Sizler de iyi biliyorsunuz ki sağlıklı ve faydalı olduğu için tükettiğiniz bu besinlerde aşırıya kaçmanız halinde kilo vermek bir yana kilo almaya dahi başlarsınız.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 6 : Hindi Eti

hindi-eti

 

Besin değeri oldukça yüksek, kolesterol ve yağ oranı düşük besinlerden biridir hindi eti. Bu sebeplerden dolayı da dengeli beslenme önerileri söz konusu olduğunda sıklıkla tavsiye edilmektedir. Diğer yandan kalp ve damar sağlığı açısından uygun ve protein değeri yüksek olan bir besindir. Hindi eti derisiz yenildiğinde, alınan toplam yağ miktarı, önemli oranda azalacaktır.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 7 : Mercimek

mercimek

Baklagiller içerisinde en sevdiğimdir. Özellikle kış sofralarında sıklıkla yer bulur. En büyük özelliği, çözünebilen ve çözünemeyen iki tür lif içermesidir. Bu ne demek derseniz; çözünebilen lifler zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlarken, çözünemeyenler hazımsızlık ve bağırsak sorunlarına etkili olmaktadır. Mercimek bu lifler sayesinde kan şekerinizi de düzenleyecektir. Diyabet sorunu, insülin direnci olanlara da çoğu zaman doktorlar tarafından da mercimek tüketilmesi önerilmektedir.

 

Yeşil mercimek üzerinden size şöyle bir örnekleme de yapmak istiyorum. Bir tabak mercimek yemeğini yediğiniz zaman ortalama 250 kalori alırsınız. Buna karşı bir hamburger veya pizza yediğinizde 500 kaloriden az değildir alacağınız. Üstelik bunları yedikten kısa bir süre sonra hızlıca acıkırsınız. Halbuki mercimek sadece doyurucu özelliğiyle bile sizin için bir adım daha önce olmalıdır. Mercimek sevmeyenlerin genellikle bahanesi gaz sorunu oluyor. Bunun için de pişirmeden önce ılık suda bekletmek işe yarayacağı gibi, pişirirken içine kimyon eklemeyi de deneyebilirsiniz.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 8 : Zencefil

zencefil

Özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi önerilen besinlerden biridir zencefil. Sindirime yardımcı olmasının yanında vücut ısısını yükseltir ve metabolizma hızını arttırır. Zencefilden yola çıkarak (eğer bir mide sorununuz da yoksa) kendimde zaman zaman yaptığım, kolay bir tarif önerebilirim. Bir kase yoğurdun içine zencefil, tarçın, zerdeçal ve acı biber ekleyin. Tabii hepsinin toplamı 1 çay kaşığını geçmesin. Tüm bu baharatlar metabolizma hızınızı arttıracağı gibi, yoğurt tok kalmanızı da sağlayacaktır.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 9 : Kahve

kahve

 

Azı karar, fazlası zarar besinlerden biri de kahve. Yapılan çalışmaları kahvenin metabolizmayı hızlandırdığını göstermiş. Elbette şekersiz ve kremasız içtiğiniz sürece. Ancak başta da belirttiğim gibi fazlasının vücuda zararlı etkileri olacağını da unutmamak gerek. Genellikle önerilen günde 3 bardak kahvenin aşılmaması.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 10 : Yaban Mersini

Yaban-mersini

Yaban mersini çokça bilmediğimiz ama içeriğindeki lifler sayesinde sindirim sistemini düzenleyen, kabızlığı gideren, sindirimi hızlandıran bir besindir. Ayrıca düzenli yaban mersini tüketimi ile kan şekeri seviyesi düzene sokulabilmektedir. Ayrıca oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Yaklaşık 1,5 bardak yaban mersini ortalama 40 kaloridir.

TEILEN

Yorum Yaz