Meme Kanseri Neden Olur ?

0
815
meme kanseri neden olur

Meme Kanseri Neden Olur ?, Meme Kanseri ağrı yapar mı ?, Memede ağrı gibi sorularınızın cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz !

Her insan için sağlık bu dünyadaki en önemli şeylerdendir. Sağlığımız olmasa aslında hiçbir şeyin önemi yoktur. Sağlıklı olduğumuz zaman hayatta aşamayacağımız bir engel, yapamayacağımız bir iş yoktur. İnsanlar sağlıklı olduklarında çoğu zaman kıymetini bilmezler ancak sağlıklarını kaybettiklerinde nedenli önemli olduğunu anlarız. Son yıllarda özellikle bayanlarda görülen meme kanserinden bahsedersek insanlar meme kanseri neden olur? Bunun sebepleri nelerdir? Biraz bahsedelim.

meme kanseri neden olur
meme kanseri neden olur

Kadınlar için oldukça önemli bir konudur hem estetik olarak etkiler, hem psikolojik olarak etkiler, hem de sağlık açısından meme kanseri hastalığı çok çok önemlidir. Bunun sebebi nedir dersek pek çok hastalık da olduğu gibi bu hastalıkta da birçok neden ailesel yani kalıtsal olarak bize geçen genler nedeniyle oluşabilir. Meme kanseri neden olur?  Derseniz meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserler, meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. Meme dokusunda genetik değişiklikler çok çok önemlidir. Yaşlanmayla birlikte bu etkenler ortaya çıkar ve meme kanserinin sadece %7’lik ya da 9’luk kısmı ailesel geçişlidir.

Anne tarafından geçişler daha etkilidir. Her 7.08 kadından biri meme kanseri olma riski altındadır. Bundan korunmanın yollarından en önemlisi erken teşhistir. Meme kanseri neden olur ve kimler yoğun risk altındadır. Risk altında olanlar ilk doğumunu 30 yaşında yapanlar, ilk adet yaşı çok küçük yaşlarda olanlar, östrojen hormonu uzun süre salgılananlar risk daha fazladır. Menopoza giren bayanlar artık doğurganlığın bittiği dönemdedir ve erken yaşta menopoza girersek risk altında olabiliriz. Emzirmenin çoğu zaman meme kanserini önlediği söylenir fakat bazı araştırmalarda hiçbir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Aynı zamanda doğum kontrol hapını uzun süre kullanan bayanlarda meme kanseri riskinin fazla olduğu görülmüştür. Doğum kontrol haplarıyla birlikte sigara içiminin hem kanserlere hem de kalp krizlerine sebep olduğu gözlenmiştir. Menopoz sonrası ve hormon tedavisi sonrasında kullanılan ilaçlar meme kanserine neden olabilir. Bu ilaçlar vücudun üretimini kestiği östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. Beş yıldan fazla kullanılırsa ilaçlar kansere sebep olur. Yine uzun boylu bayanlarda meme kanseri oldukça fazla görülür ve bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu kadınlarda bağırsak kanseri de fazla görülmektedir. Menopoz öncesi aşırı zayıf kadınlarda menopoz sonrasında da fazla kilolu bayanlarda meme kanseri riski oldukça fazladır.

TEILEN

Yorum Yaz