Krampon  Giymenin Faydaları ve Zararları

0
585
krampon giymek

Futbol çoğu insan için büyük bir tutku. dünyanın her yerinde yetişkin veya çocuk  milyonlarca insan futbol izlemek kadar futbol oynamayı da eğlenceli buluyor.futbol oynamak isteyenler halı sahaları dolduruyor.ayrıca kapalı salonlar, çim sahalarda da futbol oynayan bir sürü insanları görmek mümkün.Elbette ki bu kadar popüler olan bu oyunu oynamak isteyen kişiler için oyunu oynarken kullanacakları malzemelerde çok önemli.özellikle saha içerisinde giyilecek olan krampon dikkatli ve özenli seçilmediği takdirde  sağlığımızı tehdit edip kalıcı sakatlıklara yol açabilir. kramponu seçerken göz önünde bulundurmamız gereken en önemli etken oyunu nasıl bir zemine sahip sahada oynayacağımız olmalı.çünkü yumuşak zeminde (çim saha) giyilecek kramponla sert zemin de (halı saha) giyilecek kramponun taban özellikleri aynı olmamalı.Çim sahalar Toprak zeminden oluşurlar.bundan dolayı yüzeyi yumuşaktır. Eğer çim saha da futbol oynayacaksanız dişli yada çivili krampon tercih etmeniz daha doğru olacaktır.çünkü zemin yumuşak olduğundan kramponun tabanındaki dişler daha iyi tutunur ve performansınızın artmasına katkı sağlar.Dikkat edilmesi gereken nokta ise rakip takımın oyuncusu ile gireceğiniz ikili mücadeleler sırasında ayağınızda bulunan kramponun dişlerinin karşı tarafa zarar vermemek için ayak tabanı ile yapılan mücadeleden kaçınmak daha doğru olacaktır.Halı sahalarda ise yüzey betondan yapıldığı için serttir. Bu tür sahalarda dişli yada çivili krampon giymek ayak bileğinize zarar verebilir.çünkü  sert zemine her basışta ayakta basınç birikir.Böyle zemini beton olan sahalarda tabanı tırtıklı kramponlar giymek daha doğru olacaktır.

krampon

Bir başka göz önünde bulundurmanız gereken  unsur saha da oynayacağınız konuma göre ayakkabı seçimi yapmanız daha faydalı olacaktır.Oynadığınız mevkiye göre ayakkabının yüzeyinin kalın yada ince olmasını göz önünde bulundurarak alın.şayet  kaleci veya defans oyuncusu olarak oynayacak iseniz kalın ve dayanıklı ayakkabılar almanızda fayda var. ama kanat oyuncusu olarak oynayacak iseniz  hafif ve ince yapılı bir krampon seçmeniz hız ve ani dönüşler sırasında performansınızı daha iyi destekler.

günümüzde insanlar ilk anda  önce estetik ve görsel özelliklerine göre malzeme  seçiyorlar. Fakat sağlık her şeyden önce gelir.Çok sevip beğendiğiniz bir oyuncu giyiyor diye yada yakıştığını düşündüğünüz için aldığınız krampon ciddi sakatlanmalara yol açıp çok sevdiğiniz Futbol oyunundan  uzak kalmanıza neden olabilir.Bundan göz önünde bulundurmamız gereken ilk unsur ihtiyacınıza uygun şekilde kaliteli bir ürün tercih etmenizde fayda var.

Orijinal çocuk nike ve adidas krampon satın almak isteyenlere www.rookie.com.tr

TEILEN

Yorum Yaz