Kıyafete Az Para Harcama Yolları

0
1070

Yapılan araştırmalar kadınların alışverişi ne kadar sevdiğini ortaya koymuş. Ancak devir bir giydiğini bir daha giymeme, her gün için ayrı kıyafet satın alma devri değil! Ayrıca moda kıyafetler giymek, yeni moda aksesuarlar takmak için tüm paranızı bunlara yatırmanız da gerçekçi değil! Planlı bir bütçe ve doğru parçalara yatırım yaparak gereksiz alımların önüne geçmek mümkün. İşte kıyafete az para harcama yolları

 

Devir bir giydiğiniz bir daha giymeme, her gün için ayrı kıyafet satın alma devri değil! Diğer yandan moda kıyafetleri giymek, yeni moda aksesuarları takmış olmak için tüm paranızı bunlara yatırmanız da gerçekçi değil bana kalırsa. Başka idealleri gerçekleştirmek, daha fazla yer gezip, daha çok tiyatro izleyip, konser dinlemek ve bunlara göre bütçenizi ayarlayabilmek için kıyafete daha az para harcamanın yollarını bilmek gerekiyor. Bu sözüm özellikle de aylık bütçesinin büyük bir bölümünü kıyafete yatıranlara! Yapılan araştırmalar zaten Türk kadınlarının alışverişi ne kadar çok sevdiğini ortaya koymuş. Bunda elbette en önemli etken kıyafetlerin önemi. Yani kelimelerden önce kıyafetlerimiz anlatıyor bizi. Bu yüzden elbette kıyafet alışverişi yapacağız. Ancak planlı bir bütçe, doğru parçalara yatırım yaparak ve elbette gereksiz alımların önüne geçerek. İşte bu yüzden bugün sizlerle kıyafete daha az para harcamanın yollarını paylaşacağım.

Kıyafete Az Para Harcama Yolları

1- Kıyafet dolaplarını düzenlemekle işe başlayın.

Bunu elbette her alışveriş için yapmayacaksınız. Ben özellikle yaz alışverişi ve sonbahar-kış alışverişi öncesi bunu yaparım. Yavaş yavaş sonbahar-kış sezonuna geçiş yapacağımız için alışverişler genellikle buna yönelik yapılacak. Bu yüzden sonbahar ve kış kıyafetlerinizi önce gözden geçirin. Hatta bunu bir kaç kız arkadaşınızı eve toplayıp küçük bir kız partisine bile-dönüştürebilirsiniz. Böylelikle arkadaşlarınız ile bu yılın modası ve size gerçekten yakışanlarla ilgili bir fikir alışverişinde de bulunabilirsiniz. Sonbahar-kış kıyafetlerinizi dökün hepsini 3 gruba ayırın. İlki artık giymedikleriniz ve giymeyecekleriniz. İkincisi üzerinde küçük değişiklikler yapacaklarınız ve elbette üçüncüsü giymeye devam edecekleriniz.

1

 

Bunu üniversite yıllarımda yurt arkadaşlarımla yapardık biz. Tüm bu yukarıda saydığım 3 ayrımın içine bir de arkadaştan alınanları eklerdik. Şöyle ki, giymekten sıkıldığımız ama hala yepyeni duran bazı kıyafetlerimizi değiş tokuş ederdik. Örneğin benim siyah bir deri ceketim vardı. Çok iyi baktığım için de bir kaç yıldır giyiyordum. Başka bir arkadaşımın da içi yünlü bir kot ceketi vardı ki onun ceketi de yeni gibi duruyordu. Biz de o sezonluk ceketleri değiştirdik. Böylelikle para vermeden ikimizde istediğimize kavuşmuş olduk. Burada tek önerim kıyafetlerinize sizin gibi iyi bakan biriyle bunları yapın. Bir de tabii geri almak isteyip istemeyeceğinizi en başından kararlaştırın.

2- Tadilat ve yenileme için terziye götürün.

Şimdi gelelim tadilat veya küçük değişiklikler yapmak için terziye götüreceklerimize… Terziye götüreceğiniz kıyafetler kilo verdiğiniz için daraltılmaya ihtiyacı olan bir pantolon da olabilir, kıyafetinize başka bir görünüm vermek de olabilir.

Bu noktada size bir kaç örnek vermek istiyorum. Bundan birkaç yol önce bazı görüşmelere giderken giydiğim bir kumaş ceketim vardı. Hem çok iyi baktığım hem de dikişi ve kumaşı itibariyle oldukça kaliteli olduğu için 4-5 yıl rahat kullanabildim. Çok sevdiğim için de vermeye kıyamıyordum ama artık giymekten de sıkılmıştım. Bu ceketimi terziye götürdüm ve ondan kollarını çıkarıp onu bir yeleğe dönüştürmesini istedim. Bu yaptığım yıl da kumaş yelekler oldukça modaydı zaten. Böylelikle hem en sevdiğim kıyafetimden vazgeçmemiş oldum hem de yeni moda bir yeleğe küçük bir terzi tadilatı ile kavuşmuş oldum.

2

 

Bunun gibi bir diğer fikir de evde kendinizin de yapabileceği armalar ile kumaş boyalarını kullanmak aslında. Bu yıl da çok moda olan ceket modellerinden biri armalar, broşlarla süslenmiş, üzerinde resimler ve yazıların da olduğu kot ceketler. Eğer zaten bir kot ceketiniz varsa yeni bir tane satın almadan kolayca yeni modaya adapte edebilirsiniz. Önce zevkinize uygun ve ütüyle yapışan armalardan satın alın. Bir de sprey kumaş boyalarından satın alın. Bir renk bile yeter emin olun. Armaları kot ceketin sırtına ütüleyerek yapıştırın. Sonra bir kağıda kocaman harfler çizip, içlerini kesin. Bunu ceketin üstüne koyup kumaş boyasını püskürtün. Böylelikle ceketinize kolaylıkla bambaşka bir görünüm vermiş olacaksınız. Bu noktada yaratıcılığınız konuşturmak size kalıyor.

3- Kuru temizlemeden mümkün olduğunca uzak durmalı.

3

Bu elbette demek değildir kuru temizlemeye para vermeyin. Ancak amacımız kıyafetlere daha az para harcamak olduğunda kuru temizleme bütçesine de bir el atmak gerekiyor. Çünkü özellikle bazı kıyafetler ne yazık ki kuru temizleme dışında temizlenemiyor. Örneğin bir elbise düşünün ki 200TL verip satın aldınız. Ancak bir tek kuru temizleme yapılabiliyor. Bu durumda her giydiğinizde size bir de kuru temizleme masrafı çıkacak demektir. İşte bunun önüne geçebilmek için alışveriş yaparken satın aldığınız kıyafetlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve zorunlu kalmadıkça kuru temizleme gerektirecek kıyafetler satın almayın.

 

4- Satmayı ve kiralamayı düşünün.

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bir sefer giyeceğiniz bir elbiseye bir sürü para vermeye pek gerek yok. Bunun yerine gerektiğinde veya dönemlik olarak kiralamayı tercih edebilirsiniz. Bunu çanta, takı gibi pek çok aksesuar için de yapabilirsiniz. Artık hem kıyafetleri kiralayabileceğiniz hem de yenilerini satın alabilmeniz için kıyafetlerinizi satabileceğiniz pek çok internet sitesi var. Buralara üye olup kendinize daha ekonomik çözümler yaratabilirsiniz. Tanıdığınız ünlü yıldızlar da buralarda dolaparındaki kıyafetleri satışa çıkarıyorlar veya bir kere giyecekleri bir elbise ve çantayı kiralayabiliyorlar. Yani artık satın almak değil kiralamak moda diyebiliriz!

5- Elbette indirimleri takip edin.

Sadece indirimde olduğu için bir ürünü satın almamak gerektiğini en başından belirteyim. Yazının an başındaki ilk maddede zaten kıyafetlerimizi ayırıp ihtiyaçlarımızı belirledik. Şimdi bu ihtiyaçları karşılayabilmek için indirimleri değerlendireceğiz. İndirim alışverişlerinin çok tehlikeli olduğunu, çok iştah açıcı seçenekler sunduğunu biliyorum ama şimdi iradeli olma zamanı!

Bu noktada bir diğer uyarım kıyafetleri denerken yapabileceğini hatalara dikkat etmeniz yönünde olacak. Çünkü soyunma kabinlerinde giy-çıkar derken ciddi zaman harcıyoruz. Soyunma kabini hataları yüzünden aldığımız kıyafetleri değiştirmekle veya terzide tadilat yaptırmakla uğraşmak zorunda kalıyoruz.

4

 

Son olarak bu indirimlerin sezonluk olduğunu hatırlamak da fayda var. Yani yaz sezonu bitiminde indirimden alacağınız kıyafetler genellikle yazlıktır. Bu yüzden bu konunun başındaki ilk maddeyi yazlık kıyafetleriniz için uygulayıp ihtiyaç listenizi de çıkardıysanız önümüzdeki yaz sezonu alışverişinizi indirimden yaparak büyük bir kar elde edebilirsiniz.

6- İndirim ve fırsatları kaçırmamak için maili ve sosyal medyayı takip edin.

Pek çok marka indirim sezonunu, kampanyaya çıkardıkları ürünleri ve kişiye özel hazırladıkları bazı indirim kuponu fırsatlarını mailler aracılığı ile duyurur. Dolayısıyla benim önerim markaların mail listelerine kaydolun ve maillerinizi mutlaka takip edin. Ayrıca sosyal medya üzerinden de takipte kalmakta fayda var. sosyal medyaya özel tanımlanan kampanyaları takip edip yine çok düşük fiyatlarla istediğiniz kıyafete sahip olabilirsiniz.

7- Dolabınızın temel parçaları için kaliteli ürünlere yatırım yapın.

Son maddelerden olması önemsiz olduğu anlamına gelmiyor! Herkes için en çok giydiği ve hatta dolabının olmazsa olmazı olan bazı temel parçalar vardır. Bu bazen beyaz bir gömlek bazen bir kalem etek veya pantolon olabilir. Kısacası bir kadının dolabının olmazsa olmazı olan temel parçalarda kaliteli olanı bulmak önemlidir.

 

Şimdilerde kaliteli olan ile pahalı olan çok karıştırılıyor. Yani her pahalı kıyafet çok kalitelidir demek değildir. Satın aldığınız kıyafetin kumaşının terletmiyor olması, içinde rahat hareket edebiliyor olmanız, kolay kırışmaması veya dikişlerinin hemen atmaması gibi detaylardır kalite dediğimiz öne çıkanlar. Bu yüzden kıyafetleirn etiketlerini okuyun, araştırın. Unutmayın pazardan da uygun bir fiyata ihtiyacınızı karşılayacak kalitede bir kıyafete rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Ne kadar verirseniz verin önemli olan paranızı çöpe atmamak. Kolay kazanılmıyor öyle değil mi? Ayrıca stil sahibi bir kadın çok temel parçalarla dahi her zaman iyi görünür.

TEILEN

Yorum Yaz