Kilo Vermeye Yardımcı Tok Tutan Besinler

1
1284
Tok tutan besinler

Hem sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dahil edebileceğiniz hem de yaz öncesi kilo vermeye yardımcı olmak için tok tutan besinler mutfağınızda mutlaka olmalı. İşte, tok tutan ve kilo vermeye yardımcı besinler

 

Sağlıklı beslenme, her zaman bizim için öncelikli konulardan biri olmalıdır. Elbette, abur cubura ulaşmak ve onları yemek kolay olanı. Zor olanıysa sağlıklı yaşam için doğru beslenme alışkanlıklarını geliştirebilmek. İşte hem bu sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dahil edebileceğimiz hem de yaz öncesi kilo vermeye yardımcı olacak süper faydalı tok tutan besinler mutfağınızda bulundurmalısınız. Burada yer alan kilo vermeye yardımcı besinlerin pek çoğunun ortak özelliği tok tutmaları. Sonuçta daha az yemek, kilo vermeye başlamanın ilk adımıdır. Eğer buna bir de düzenli yapacağınız spor-egzersiz eklerseniz ne kadar hızlı kilo vereceğinize şahit olursunuz. İşte, tok tutan ve kilo vermeye yardımcı besinler :

Kilo Vermeye Yardımcı, Tok Tutan Besinler 1 : Kinoa

Kinoa nedir diye soranlar için öncelikle bir tür tahıl diyerek merakı giderelim. Üstelik pilav veya bulgur gibi (kinoa pişirmek için 1’e 2 oranında su koymalısınız) ama onlardan daha kısa sürede pişen bir tahıldır. Peki kinoa faydaları neler? Öncelikle tam proteindir ki vücudumuz için gerekli tüm aminoasitleri içerir. Kalorisi düşük olmasa da son dönemlerde diyet listelerinin neredeyse baş kahramanıdır. Çünkü yüksek protein ve besin lifi içeriyor. Bu da kinoanın uzun süre tok kalmanızı sağlayacağı anlamına geliyor. Ayrıca içerisindeki lifler, bizim gün içerisindeki olur olmaz acıkmalara da engel olur. Bir de tabii diğer tahıllara göre 2 kat besin lifine sahip olduğundan özellikle kabızlık sorunu ile uğraşanlara da önerilmektedir. Sadece tüketirken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü yüksek kalorisi yüzünden kilo verme süreciniz yavaşlayabilir.Kinoanın kalorisi nedir diye sorarsanız ortalama 100gram pişmiş kinoa 120 kaloridir. Elbettekinoanın faydaları sadece bunlarla sınırlı değil ama kilo verme veya sağlıklı beslenme için en önemli bilinmesi gerekenlerdir.

kilo verdiren besinler
kilo verdiren besinler

Kilo Vermeye Yardımcı, Tok Tutan Besinler 2 : Karabuğday

Kinoa gibi protein kaynağı olan ve mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken bir diğer besin, karabuğdaydır. Yine kinoa gibi karabuğday da yüksek lif oranı sayesinde açlığı gidermek için mükemmel bir seçimdir. Diğer yandan özellikle kabızlık sorunu ile başa çıkabilmek, bağırsakların çalışmasını kolaylaştırmak içinde öğünlere dahil edebileceğiniz bir besindir. Karabuğdayın kalorisi nedir derseniz ortalama 1 su bardağı pişmiş karabuğdayın kalorisi yine yaklaşık 15-160 kaloridir. Bulgura benzer bir besin olduğundan benzer şekilde de pişirebilirsiniz. Yani 1 bardak karabuğday 2 bardak su içerisinde pişer. Hem kinoda hem de karabuğdayı nasıl tüketebilirim derseniz, salatalara, yoğurdun içerisinde tüketebileceğiniz gibi sabah yaptığınız omletin içerisine koyabilir, kısır yapabilir veya pilav tüketmek yerine bu iki besini karıştırıp yemeğinizin yanında yiyebilirsiniz.

Tok tutan besinler
Tok tutan besinler

Bu yazıda, özellikle kilo vermek isteyenlerin (yakında Ramazan Ayları da olduğundan sahurda yenilebilecek besinler olarak da bakabilirsiniz aslında) en çok ihtiyaç duyacağı tok tutan besinler üzerinde duracak olsak da bunların yanına yağ yakımını hızlandıran besinleri de eklemek gerekir.

Diyet ile özdeşletiğinden midir bilmiyorum ama yulafa pek sıcak bakamıyoruz ve hatta çoğumuz sevmiyoruz. Tek başına tatsız tuzsuz bir şey olarak gördüğümüz yulaf aslında hem cilt güzelliğimiz hem de sağlıklı beslenme ve kilo verme için vazgeçilmezlerden biridir. Yulaf, kalori ve yağ oranı düşük ama lif ve içerdiği protein açısından zengin bir besindir. Uzun süre tok kalmak istiyorsanız mutfağınızın ve sofralarınızın vazgeçilmezi olmalıdır.

Sadece kilo vermek veya uzun süre tok kalmak için değil, kalp sağlığımızı korumak, kolestrolü dengelemek açısından da yulaf oldukça faydalıdır. Artık yaz geldiği için dondurma üstünde veya yoğurdun içerisinde kolaylıkla tüketebilirsiniz. Bir kase yulafı kahvaltıda sütle birlikte de tüketebileceğiniz gibi omletinizin içerisine bir miktar ekleyerek o tatsız tuzsuz önyargınızı da ortadan kaldırabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı, Tok Tutan Besinler 4 : Avokado

Avokado, bir elma veya bir karpuz gibi bizim çokça tükettiğimiz, çok aşina olduğumuz ve fiyat olarak sıkça tükettiklerimize nazaran birazcık daha pahalı sayılı bir meyve olduğundan tercih ettiğimiz bir meyve değil farkındayım. Ancak avokado sağlık için oldukça faydalıdır. Çünkü avokado, cildin ve dokuların yenilenmesine yardımcı olur ki buda yaraların daha hızlı iyileşebileceği anlamına da gelir, güçlü bir antioksidan olmasının yanında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp damar sağlığı açısından da tavsiye edilmektedir.

Tok Tutan Besinler
Tok Tutan Besinler

Avokado, K,C vitamini, folikasit ve potasyum gibi 20 vitamin ve mineral içermektedir. Ayrıca listenin an başından beri saydığımı tüm besinler gibi yüksek oranda life sahiptir. Bu da hem uzun süre tok kalmanızı sağlayacağı ve bu yüzden de diyetleirn vazgeçilmezi olduğu anlamına gelmektedir. Avakadoyu en çok yumurta ile birlikte tüketmeyi seviyorum. yumurtayı haşladıktan sonra tıpkı yukarıda gördüğünüz gibi ikisini de doğrayarak güzel bir salata haline getirebilirsiniz. Hatta içerisine biraz yulaj veya karabuğday da ekleyerek sizi tüm gün dahi tok tutacak bir öğün hazırlayabilirsiniz. Bu öğün sizi hem tok tutacak hemde size enerji verecektir

Kilo Vermeye Yardımcı, Tok Tutan Besinler 5 : Mercimek

Avokado gibi çokça alışkın olmadığımız bir besinden, evlerde sıklıkla pişen bir diğer besine, mercimeğe geçiş yapıyoruz. Mercimek, kilo vermek isteyenlerin öğünlerine dahil etmesi gereken besinlerden bir diğeridir. 1 bardak pişmiş mercimek 200 kaloridir ve tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Tok tutan besinler
Tok tutan besinler

Tıpkı fasulye gibi, mercimek de yüksek miktarda çözünebilir lif içerir ve kolestrolü düşüren bir etki gösterebilir. Diğer yandan iyi bir magnezyum ve demir kaynağıdır. Mercimek tüm bakliyatlar içerisinde en çok proteine sahip üçüncü besindir. Mercimeğin kilo verme ve tok tutma gibi faydalarının yanında, kansızlığa, yorgunluğa, kabızlığa iyi geldiğini, sinir sistemini güçlendirdiğini ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağladığını eklemek gerek.

Kilo Vermeye Yardımcı, Tok Tutan Besinler 6 : Brokoli

Pek çok kişinin neredeyse nefret ettiği, benim renginden tadına kadar çok sevdiğim, mükemmel sebzelerden biridir. Süper sağlıklı, kilo verme, tok kalma ve sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda olmazsa olmazlardan biri. Her şeyden önce anti-kanser bileşenleri içerir ve çok güçlü bir antioksidandır. Söz konusu kilo verme ve diyet listeleri olduğunda da 1 bardak brokolinin 30 kalori olduğunu düşündüğümüzde vazgeçilmezdir. Yüksek lif miktarı sayesinde sindirime yardımcı olur ve acıkmaların önüne geçer

Tok tutan besinler
Tok tutan besinler

Kilo Vermeye Yardımcı, Tok Tutan Besinler 7 : Yaban Mersini

Kendisi küçük ama etkisi büyük meyvelerden biridir, yaban mersini. Ayrıca kendisine antioksidanların kralıdır diyebiliriz. Ayrıca içerisinde yüksek lif ile C ve K vitaminleri yer almaktadır. Yaklaşık bir fincan yaban mersini kalorisi ortalama 80 kalori olduğundan gerek atıştırmalık bir meyve veya kahvaltıda tüketebileceğiniz çok lezzetli bir meyve olarak mükemmeldir.

Tok tutan besinler
Tok tutan besinler
TEILEN

Yorum Yaz