Karpuzdan Pasta Yapımı

0
2299

Havaların iyice ısınmaya başlamasıyla birlikte bu aylarda doğan kişiler için yaş  pasta  ile doğum günü kutlamak bunaltıcı olabiliyor. Hem ferahlatacak hem de pasta görünümünde olacak bir alternatif  olarak yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuz kurtarıcımız oluyor. Evet evet yanlış duymadınız karpuz.

Karpuzdan pasta mı olur demeyin,  manavınızdan alacağınız bir karpuz ile hem bu sıcak yaz aylarında ferahlayıp,  hem de kendi zevkinizle süslediğiniz pastanızın  eşssiz lezetinize doymak için yapmanız gereken tek şey yaratıcılığınızı kullanıp kendi pastanızı tasarlamanız olacak.

5

Gelelim karpuzdan pastamızın yapılışı için gerekli olan malzemelere ve  nasıl yapıldığına

Malzemeler

  • Orta boy karpuz
  • Silindir şeklinde kalıp
  • Pasta kreması / krem şanti ( hazır olarak marketlerde bulabilirsiniz)
  • Çikolata süslemesi
  • Traşlanmış badem
  • Çilek
  • Yaban mersini
  • Böğürtlen

Malzemelerdeki meyveler ve süslemeler tamamen sizin zevkinize göre değiştirilebilir, yerine evde olan meyveleri ya da sevdiğiniz diğer meyveleri kullanabilirsiniz.

Yapılışı

Karpuzumuza pasta şeklini vermek için öncelikli olarak silindir şeklinde kalıba ihtiyacımız var. Karpuzu yan yatırıp kalıbımızı karpuzumuzun ucuna   yerleştirip  ölçüsünü aldıktan sonra iki ucundanda karpuzu kesiyoruz. Dik konuma getirdiğimiz karpuzun içine silindir şeklindeki kalıbımızı yerleştirip bastırıyoruz, kalıbımız yeteri kadar indikten sonra bir bıçak yardımıyla karpuzumuzu pasta şekline getirebilmek için kalıbın etrafında kalan yerleri temzleyerek karpuzu inceltemeye başlıyoruz. En altta kalan parçayıda aldıktan sonra kalıbımızı karpuzun içinden geçirip tam bir pasta şeklin almasını sağlıyoruz.

En zevkli kısım olan süslemeye başlayabiliriz artık, oluşturduğumuz pasta şeklindeki karpuzumuzu bir pasta altlığının üzerine koyup önce bir peçete yardımıyla üzerini siliyoruz sulu kalmasın ve kremamız daha iyi kaplansın diye daha sonra krema ya da krem şanti ile pastamızın üzerini kaplıyoruz. Pastamız süslemeye hazır,  kenarlarına traşlanmış badem, üstünede sevdiğiniz meyveları dizerek kendi pasta tasarımızını oluşturabilirsiniz.

Afiyet olsun.

2

 

4

 

 

 

TEILEN

Yorum Yaz