İstanbul’da Öğrenciler En Çok Hangi Semtleri Tercih Ediyor?

0
239

Boğaziçi, Marmara ve İstanbul üniversiteleri başta olmak üzere onlarca üniversitenin bulunduğu İstanbul’da, öğrencilerin kiralık daire bulması çok kolay.

İstanbul kiralık daire bakımından geniş imkanlara sahip bir şehir olarak öne çıkıyor. Peki, öğrenciler en çok hangi semtlerde kiralık daire bakmayı tercih ediyor? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Öğrenciler, kiralık daire ararken daha çok üniversiteye yakın semtleri tercih ediyor. Bununla birlikte, üniversiteye yakın kimi yerlerde kiralık daire fiyatları çok yüksek olabiliyor. Böyle durumlarda ise üniversiteye uzak olsa da ulaşımı kolay olan semtlere yöneliyor ve kiraların daha uygun olduğu semtleri tercih ediyorlar.

Marmara Üniversitesi öğrencileri hangi semtte daire kiralamalı?

Marmara Üniversitesinde öğrenciyseniz, Kadıköy ve Beylikdüzü sizin için en ideal yerler. Marmara Üniversitesi’nin iki büyük kampüsü bu semtlere yakın konumda yer alıyor. Zira Marmara Üniversitesi’nin kampüslerinden biri Kadıköy’de diğeri ise Bahçelievler’de yer alıyor. Kadıköy’deki kampüste okuyorsanız Kadıköy kiralık daire ilanlarını inceleyerek, okulunuza en yakın ve kira ücreti olarak en uygun dairelerden birini kiralayabilirsiniz. Bahçelievler kampüsünde okuyorsanız, daha uygun fiyatlara daire kiralamak için Beylikdüzü kiralık daire ilanlarına bakarak size en uygun daireyi seçebilirsiniz. Kadıköy’de öğrenciler için 100 metrekarelik kiralık daire ücretleri Zingat Bölge Raporu verilerine göre, 1.792  TL ile 2.986 TL arasında değişiyor. Beylikdüzü kiralık daire ücretleri ise 805-1.341 TL arasında değişiyor. Bu fiyatları belirleyen unsur ne peki? Kiralık dairelerin oda sayısı, şehir merkezine ve üniversiteye yakınlığı gibi faktörler, evin bu skala içindeki yerini belirliyor.

Anadolu yakasında da uygun fiyatlarla kiralık daire bulabilirsiniz 

İstanbul’un Anadolu yakasında da uygun fiyatlarla kiralık daire bulabilirsiniz. Ancak Anadolu ve Avrupa yakası arasında seçim yaparken trafik açısından sıkıntı yaşamamak adına okuduğunuz üniversitenin hangi yakada olduğuna dikkat etmelisiniz! Şayet Anadolu yakasında kirası düşük bir daire arıyorsanız önce Pendik’e göz atmalısınız. Pendik kiralık daire fiyatları Kadıköy’e kıyasla çok daha düşük. Üstelik Pendik, çok sayıda fakülteye yakın konumda olması nedeniyle öğrenciler için avantajlı bir seçim oluyor. Zingat Bölge Raporu verilerine göre bu bölgedeki 100 metrekarelik evin fiyatı  912 TL’den başlıyor 1.520 TL’ye kadar uzanıyor. 3-4 öğrenci birlikte daire kiralayacaksanız, üniversiteye yakın lokasyonları seçmeniz daha avantajlı olur. Çünkü okula uzak bir yerde daha düşük fiyata kiralık daire bulma imknınız olsa da ulaşım masrafları nedeniyle size daha pahalıya mal olur.

Öğrenciler için Avrupa yakasında kiralık daire ​​​​​​​

İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde öğrenim görüyorsanız, ev kiralamak için Esenler’i tercih edebilirsiniz. Avrupa yakasında Esenler kiralık daire fiyatları, öğrenci bütçesine daha uygun. Zingat Bölge Raporu’na göre 100 metrekarelik bir evin kira bedeli Esenler’de 859 TL ile 1.431TL arasında değişiyor.

Hem Anadolu hem de Avrupa yakası için geçerli olmak üzere, İstanbul’da kiralık daire arayan öğrenciler için en düşük fiyatlar Esenyurt’ta bulunuyor. Esenyurt kiralık daire fiyatları 743 TL ile 1.239 TL arasında değişiyor. Esenyurt bu yönüyle özellikle İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilere harika fırsatlar sunuyor.

TEILEN

Yorum Yaz