Hindistan Cevizinin Beslenmeye Katkısı

0
451

Hindistan Cevizinin Beslenmeye Katkısı

Hindistan cevizi mutfaklarda genelde tatlılar üzerinde kullanılan küçük kırıntılardan oluşur. Ancak bütün şekilde Hindistan cevizi meyvesi de satılmaktadır.

Hindistan cevizi dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin beslenmesini sağlar. Ayrıca ekonomik büyüme için hindistan cevizi ve hindistan cevizi ürünleri çok önemlidir. Yaprakları ve köklerine kadar hemen hemen tüm unsurları ile Hindistan cevizi ağacı saygın bir türdür. Hindistan cevizi Hayat Ağacı olarak bilinir. Özellikle, hindistan cevizi yağı gıda ve ilaç sanayisinde kullanılır.

Hindistan cevizi faydaları ve besin değeri onun vadelerine bağlıdır. Kurutulmuş hindistan cevizi olarak bilinen, kalın beyaz bir etin küçük bir miktarı, yeşil ya da olgunlaşmamış hindistan cevizine göre daha fazla protein, karbonhidrat ve yağ içerir. Hindistan cevizi ayrıca C vitamini, tiamin, riboflavin, demir, niasin, manganez, selenyum ve potasyum gibi vitamin ve mineraller içerir. Hindistan cevizi çoğunlukla doymuş yağ asitleri üretmektedir. Kurutulmuş Hindistan cevizi Hindistan cevizi yağından yaklaşık yüzde 35-40 daha zengin bir enerji kaynağıdır.

hindistancevizi

Kalp ve Damar Sağlığı

Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı, doymuş yağ asidi içeriği ile doludur. Kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörlerini aza indirir. İyi kolesterol seviyelerini arttırır. Doymuş yağ asitleri, et ve tereyağının uzun zincirli doymuş yağ asitlerinden farklıdır. Sentez veya kolesterol taşınmasına yardımcı değildir. Bunun yerine, bir enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere karaciğerde metabolize edilir. Örneğin hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı gibi orta zincirli doymuş yağ asitleri, total kolesterol ve lipoprotein kolesterol düzeyleri üzerinde etkilidir.

Kilo Verme

Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı ağırlık kaybında bir rol oynayabilir. Brezilyalı Araştırmacılar lipidleri 2009 yılında araştırmıştır. Abdominal obezite ilişkisi 12 hafta boyunca hindistan cevizi yağı kullanan ve soya yağı kullananlar incelenmiştir. Bu dönemde alınan her iki vücut kitle indeksi ve bel çevresinde azalmalar görülmüştür. Sadece vücut kitle indeksi ölçümlerinde araştırmacılar hindistan cevizi yağı takviyesi karın yağlarını azaltmaya yardımcı olabilir sonucuna varmıştır.

Bağışıklık sistemi

Hindistan cevizi laurik asit, orta büyüklükte zincirli yağ asidi ihtiva eder. Vücut, anti-bakteriyel, anti-viral ve protozoal özelliklere sahip olan monogliseridleri laurik asit monoya dönüştürür. Mono vücudu grip ve Listeria monocytogenes gibi patojenlere karşı korur ve korumak için onlarla savaşır. Buna ek olarak, hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı, farklı bir orta zincirli yağ asidi olan kaprik asit içerir. Bunlar vücutta monokaprine dönüştürülür. Monokaprin HIV ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyan antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Hindistan cevizi mutfaklarda genelde tatlılar üzerinde kullanılan küçük kırıntılardan oluşur. Ancak bütün şekilde Hindistan cevizi meyvesi de satılmaktadır. Satın alınan meyvenin içindeki su vücuda oldukça fayda sağlar. Tatlı olmayan bir tadı olsa da Hindistan cevizi sütü denilen bu içecek size enerji verecektir. Hindistan cevizi içindeki vitaminler birkaç gün boyunca vücudunuza yetecektir. Bitkilerin faydaları için sitemize göz atabilirsiniz. Hindistan cevizi hakkındaki detaylı bilgiyi de sitemizde bulabilirsiniz.

TEILEN

Yorum Yaz