Hayatımıza Tat Katalım

0
298

Hayattaki en keyifli şey herhalde yemek yemektir. Yaptığımız her etkinliği mutlaka bir yiyecek ya da içecek eşliğinde yapmak isteriz. Dost sohbetlerine, aile toplantılarına, günü birlik gezilere, pikniklere, tatillere, önemli günlere hatta televizyon ya da film izlemek gibi günlük aktivitelerimize bile hep bir yeme içme durumu eşlik eder.

Yemeklerin en keyifli anı ise tabii ki sıra tatlıya geldiğinde yaşanır. Herhalde tatlı sevmeyen insan yoktur. Çok ağır, şerbetli tatlıları sevmeyenler bile hafif, meyve ya da sütle yapılan tatlıların cazibesine dayanamazlar. Tatlı yemek, mutluluk hormonlarımızın salgılanmasına ve kendimizi daha iyi hissetmemize yarar. Sütlü tatlılar, şerbetli, hamur işi tatlılara göre daha hafif ve sağlıklı oldukları için daha çok tercih edilirler. Midemize rahatsızlık vermedikleri gibi hem daha düşük kalorilidirler hem de tatlı ihtiyacımızı giderirler. Üstelik leziz ve kolay yapılabilir olmaları da onları tercih etmemizin ikinci haklı sebebidir.

Hepimizin genç, yaşlı, çocuk demeden sağlıklı beslenme ve kilo konusunda çok daha bilinçli ve duyarlı olduğu ve hayatın hızlı temposu içinde pratikliğe yöneldiği günümüzde, sütlü tatlılar bütün bu özellikleriyle tatlı imparatorluğunun tahtına oturmuş görünüyor. Aslına bakılırsa bizim geleneksel Osmanlı mutfağımızda da sütlü tatlıların önemli yer tuttuğu görülür. Bunlara batı mutfaklarından eklenen birçok tarif ve yeni keşfedilen yaratıcı seçenekler de eklendiğinde ortaya oldukça geniş bir yelpaze çıkıyor.

tatlı

Hem bu çeşit bolluğu hem de evlerimizde çabuk ve kolaylıkla yapılabilir olmaları bizleri yeni çeşitleri bulmaya ve denemeye heveslendiriyor. Değişik sütlü tatlı tariflerine Yemek.com’un internet sitesinden de ulaşmak mümkün. Gerek zengin çeşitleri gerek pratikliği gerekse kolay anlaşılır uygulama adımları ile buradaki tarifler, deneyenlerin yüzünü güldürmekte oldukça başarılı.

Örneğin; tatlı kriziniz geldiğinde kolayca hazırlayabileceğiniz saray lokumu aynı zamanda son derece lezzetli ve hafif bir öneri. Ana malzemesi süt, irmik, toz şeker ve undan oluşan saray lokumu minik toplar halinde yuvarlanıyor ve rendelenmiş hindistan cevizine bulanıyor. Dilerseniz çikolata sosuna batırın, dilerseniz çilek sosu kullanın ya da ortalarına fındık batırın. Farklı lezzet ve görüntüleri yakalamak sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ancak kahvenin yanına çok yakıştığı kesin.

 

TEILEN

Yorum Yaz