Hangi Yemekler Tekrar Isıtılınca Zehirleyebilir?

0
1323

Yemek yapıldığında özellikle çok yapılır ki yarın da yenilebilsin özellikle bunu çalışan ve yemek yapmak için çok vakti olmayan hanımların tercihi oluyor ancak bunun doğurabileceği ciddi sağlık problemleri olabilir. Bazı besinler pişirildikten sonra tekrardan ısıtıldığı zaman içerisindeki bakteri seviyesinin artabileceği ve gıda zehirlenmelerine yol açabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Ertesi gün için atılmayan saklanan yemekler ailenizin sağlığı için özellikle de küçük çocuklarınız için ciddi sağlık problemleri yaratabilir özellikle besin zehirlenmelerine dikkat edilmelidir. Besin zehirlenmesi hafife alınmayacak kadar kötü sonuçlara  yol açabilecek bir hastalıktır. Besin zehirlenmeleri karın ağrısı, kusma, baş dönmesi, ishal ve ateş gibi belirtileri vardır ve tedavi edilmediği zaman ölümlere yol açabilmektedir. Özellikle et, tavuk, yumurta içeren yemekler tekrar ısıtıldığında bakteri seviyesinin aşı arttığı riskli yemeklerdir.

Yemeği yaptıktan sonra Zehirlenme risklerini engellemek için alabileceğimiz bazı önlemler vardır, bunlar:

  • Yemekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığında tutmayın.
  • Çiğ eti kestiğiniz bıçakla pişmiş eti kesmeyin. Çiğ etteki bakteriler çok hızlı bir şekilde pişmiş ette çoğalacaktır.
  • Pişirildikten sonra 2. defa yemekleri ısıtmayın. Isıtmak bakteri oranını arttırdığı için 2. ısıtma bakteri oranı zehirlemeye kadar gidebilir.
  • Çiğ kıyma buzdolabında en fazla 4 ay saklanabilir.

Tekrar ısıtıldığında besin zehirlenmelerine yol açabilecek besinler:

Ispanak

tekrar-isitildiginde-zehirleyen-yiyecekler-trendkadinim (2)

Ispanak sağlıklı bir beslenme için gerekli olan bir besin olsa da yanlış saklanma koşulu ve tekrar ısıtma ile sağlığınızı tehdit edebilir. Ispanak içerisindeki nitrat ısıtıldığı zaman nitrine dönüşerek ciddi besin zehirlenmelerine yol açabilir.

Pancar

tekrar-isitildiginde-zehirleyen-yiyecekler-trendkadinim (1)

Pancarda tıpkı ıspanak gibi içerisinde ki nitrat nitrine dönüşerek sağlık problemine yol açabilir. Özellikle kök bitki cinsindeki yiyeceklerin çoğunda (havuç, lahana, brokoli vb…) bu tehlike vardır.

Tavuk

tekrar-isitildiginde-zehirleyen-yiyecekler-trendkadinim (4)

Tavuk yemekleri, haşlama ve kızartmaları kesinlikle tekrar ısıtılmaması gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Tekrar ısıtıldığında içerisindeki protein yapısı değişerek zehirlenmelere yol açacak kadar bakteri üretiyor. Tavuk etinin iyi şekilde saklanmaması iyi pişirilmemesi de zehirlenme riskini arttırmaktadır.

Yumurta

tekrar-isitildiginde-zehirleyen-yiyecekler-trendkadinim (3)

Yumurta özellikle zengin bir protein kaynağı bir yiyecek olduğu için tok tutma hissi vermektedir ve diyet yapanların vazgeçilmez yiyeceğidir. Yumurta da tavuk etinde olduğu gibi ısıtıldığında ya da haşlandığında yapısı değişerek zehirlenmelere yol açmaktadır.

Mantar

tekrar-isitildiginde-zehirleyen-yiyecekler-trendkadinim (1)

Mantar da tekrardan ısıtıldığında sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek besinler arasında. Tekrar tekrar ısıtılınca içerisindeki besin değerini de kaybeden mantar ertesi güne kesinlikle bırakılmamalıdır.

TEILEN

Yorum Yaz