Hamilelikte Varis Ve Varis Tedavisi

0
1084

Toplardamarlarda kanın göllenmesine bağlı olarak damarların genişleyip yapısının bozulması ve buna bağlı olarak cilt altında belirgin hale gelmesidir. Varis için genellikle ailesel yatkınlık söz konusudur. Ancak kilo artışı ve hamilelikte meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimler bu riski artırır. Bu dönemde varislerin görülme nedeni, artan progesteron hormonunun etkisi ile damar cidarlarının genişlemesi ve ana toplardamar üzerine rahmin baskı nedenleri ile kanın vücudun alt kısımlarında ve özellikle bacaklardaki toplardamarlar içinde göllenmesidir.

 

Zaman içinde toplardamarlar içinde bulunan kapakçıklar işlevlerini kaybederek kanın daha da fazla göllenmesini kolaylaştırır. Hamilelikte varisler genellikle baldır bölgesinde yoğunlaşmakla birlikte, genital bölgede ve makatta (basur-hemoroit) da görülebilir. Hamilelikle birlikte ortaya çıkan varisler genellikle doğum sonrası küçülür veya tamamen kaybolur.

Öneriler

Alınacak bazı tedbirler hamilelikte varis oluşmasını engelleyebilir veya mevcut şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Bunlar; kilo kontrolünün sağlanması, kabızlığın önlenmesi, uzun süre ayakta kalmak ya da hareketsiz kalmaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve varis çorabı giymek. Gerekli durumlarda sayılan tedbirlere ek olarak ağızdan varis ilaçları veya nadiren cerrahi tedavi gerekebilir.

TEILEN

Yorum Yaz