Hamilelikte Hipertansiyon ve Preeklampsi

0
900
ÝÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. MERAL KAYAHAN, HER YAÞTA GÖRÜLEBÝLSE DE 50 YAÞ ÜZERÝNDE VE KADINLARDA ERKEKLERE GÖRE 4 MÝSLÝ DAHA SIK GÖRÜLEN ‘‘HÝPERPARATROÝDÝZM’’ HASTALIÐININ YOGUNLUK, HALSÝZLÝK, ÝÞTAHSIZLIK, TANSÝYON YÜKSEKLÝÐÝ GÝBÝ BELÝRTÝLERLE KENDÝNÝ GÖSTERDÝÐÝNÝ SÖYLEDÝ. (ÝHA/ERZURUM-ÝHA)

Hamilelikte Hipertansiyon ve Preeklampsi

Hamilelikte tansiyonun 140/90 mmHg ve üzerinde olması hipertansiyon olarak tanımlanır. Hamilelikte Hipertansiyon sıkça ortaya çıkan bir problem olup tek başına bulunabilir veya preeklampsi gibi anne ve bebek için daha tehlikeli bir duruma işaret edebilir. Hipertansiyonun vücutta su tutulması ve böbreklerden protein kaçağı ile olan birlikteliğine preeklampsi denir. Bu durum hamilelerin yaklaşık yüzde 5’inde ortaya çıkan,  hamilelere özgü ve nedeni tam olarak anlaşılamamış olan bir sorundur.

Preeklampsi 20 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük kadınlarda, ilk hamilelikte, çoğul hamilelik olanlarda, hamilelik öncesi yüksek tansiyon, şeker veya böbrek hastalığı olanlarda daha sık ortaya çıkar. Preeklampsi’yi düşündürecek şikayetler baş ağrısı, görme bozukluğu, hızlı kilo alımı, yüzde ve ellerde şişme ile bulantı ve kusmadır. Ayak ve bacak şişmeleri normal bulgular olup preeklampsi lehine yorumlanmamalıdır.

Hamilelikte Hipertansiyon 2

Öneriler

Preeklampsi tanısı tansiyon yüksekliğinin yanı sıra kan ve idrar tahlilleri ile de saptanabilir. Preeklampsi’nin bilinen bir tedavisi yoktur, bu nedenle bebeğin doğurtularak hamileliğin sonlandırılması tek seçenektir. İlk hamilelikte yaşanan preeklampsi gelişmesi, bir sonraki hamilelikte de tekrarlanma riskini artırır. Preeklampsi dışında hipertansiyonu olan olgularda tansiyonun ilaçlarla kontrol altına alınamaması halinde de hamileliğin beklenen zamandan önce sonlandırılması gerekebilir.

 

TEILEN

Yorum Yaz