Hamilelikte Hemoroid (Basur) Nasıl Önlenir

0
1280

Hamilelikte her hastalık olduğu gibi hemoroid yani basur da çok tehlikeli ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Hemoroid yani basur nedir nasıl önlenir, hamilelikte basur nasıl önlenir bunların tüm cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hemoroid (basur); kalın bağırsağın son kısmı (rektum ve anüsün) toplar damarların genişleyerek varis şeklini almasıdır. Bir yandan rahmin (uterus) ana toplardamar üzerine baskı yapması ve kanın vücudun alt bölümlerinden kalbe dönüşünün azalması, diğer yandan da büyüyen rahmin karın içi basınçta artışa yol açması nedeniyle hamilelikte hemoroitlere daha sık rastlanır.

problem rectum showing various types of hemorrhoids- internal, external, prolapsed internal, thrombosed external and a skin tag

Hamilelik döneminde kan hacminin artması ve düz kasları gevşeten progesteron hormonunun artışı da kolaylaştırıcı faktörler olarak rol alır. Aynı nedenlerden dolayı geçmişinde hemoroid sorunu olan kadınların hamileliğin ilerleyen dönemlerinde şikayetlerinde artış görülebilir. Kronik kabızlık, liften fakir beslenme, yetersiz sıvı alımı, hareketsizlik ve obezite hemoroid riskini arttıran diğer sebeplerdir. Hemoroitler kendisini çoğunlukla temizlik esnasında ele yumuşak bir kitlenin gelmesi veya dışkılama esnasında kanamanın görülmesi ile belli eder. Hemoroid; kan kaybı ve buna bağlı anemi, hemoroid içi damarların içinde kanın pıhtılaşmasıyla meydana gelen şiddetli ağrılar nedeniyle hayat konforunu olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte Hemoroid (Basur) Nasıl Önlenir

Hemoroidi önlemek için kilo alımının kontrol altında tutulması sağlanmalı, bol sıvı alınmalı, lifli gıdalardan zengin besinler tüketilmeli ve egzersiz yapılmalıdır. Önleyici tedbirlerin yetersiz kalması durumunda kabızlığı önleyici ve dışkıyı yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir. Hemoroidleri oluşturan varislerin pıhtı ile tıkanmasıyla şiddetli ağrının meydana geldiği durumlarda cerrahi işlem gerekebilir.

TEILEN

Yorum Yaz