Hamilelikte Bulantı ve Kusma

0
719

Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamilelikte Bulantı ve kusma, hamilelik döneminde ortaya çıkan en sık şikayetler arasında yer alır. Tüm hamileliklerin yaklaşık %80’inde görülen bu durumun nedeni tam olarak bilinmez. Yalnız bu dönemde kanda artan hormonun (hCG) önemli rol oynadığı kabul edilir. Genelde hamileliğin 4-8 haftaları arasında şikayetler başlar ve 14-16 haftaları arasında şikayetler devam eder.

Bulantı ve kusmanın aşırı olduğu durumlarda kilo kaybı ile birlikte genel durum bozukluğu ortaya çıkabilir.İleri evrelerde karaciğer ve böbrek hasarları meydana gelebileceğinden bu hastaların mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmeleri gerekir.

Gebelikte Bulantı ve kusma

Öneriler

Hamileliği erken döneminde bebeğin gelişimi için annenin dengeli beslenmesi çok da önemli değildir. Bu dönemde sık aralıklarla azar azar, bulantıyı arttırmayacak yağsız yemekler yenilmesi önerilir. Susuz kalmamak için az miktarda su veya meyve suyu içilmesine gayret edilmelidir.

Bulantılar genellikle sabah saatlerinde fazla olduğundan yatakdan kalkmadan önce tuzsuz kraker veya leblebi yenmesi faydalı olabilir. Bunun dışında bulantıyı engelleyen ilaçlar kullanılabilir; bunların çoğu bebekler için zararsızdır.

TEILEN

Yorum Yaz