Hamilelik Belirtileri

0
977

Hamilelik Belirtileri

Gebelik erkeğe ait bir hücre olan sperm kadına ait bir hücre olan yumurta ile birleşmesi sonucu başlayan bir süreçtir. Döllenmenin meydana geldiği gün ile 8.haftanın sonuna kadar olan dönem embriyonal dönem olarak tanımlanmaktadır. Doğuma kadar geçen süre ise fetal dönem ismini almaktadır.

Her ne kadar kişiler arası belirgin farklılıklar söz konusu olsa da en yaygın hamilelik belirtileri ni bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Adet gününde gecikmenin yaşanması, her zaman için bir gebeliğe işaret etmese bile gebeliği akla getiren ilk belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamileliğin diğer belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Mide Bulantısı

hamilelikte-mide-bulantisi-nasil-gecer

Daha çok sabah saatlerinde yaşanmakta olan bir şikayet olup çoğunlukla günün ilerleyen saatlerinde daha hafif bir hal alır veya tamamen kaybolur. Hatta bu durumun kimi hastalarda beklenen adet tarihinden daha önce yaşandığı bile olmaktadır. Yaşanan mide bulantısı ve kusmalar bulantılar onuncu haftaya kadar daha şiddetli bir hale gelebilir. Gebelerin önemli bir kısmında ise bu durum 12. haftadan sonra tamamen  kaybolur. Yaşanan bu mide bulantılarının temel sebebi gebelik hormonunun düzeyinde artış meydana gelmesidir.

 

2) Kokulara Aşırı Hassasiyet

hamilelikte-koku-hassasiyeti

Büyük çoğunlukla gebelik döneminin başlaması ile anne adaylarında kokulara karşı bir  hassasiyet söz konusu olabilir. Kimi dış fırçalama ya tahammül edemezken kimi yemek kokusuna hatta parfüm kokusuna tahammül edemeyebilir.

 

3) Artan Uyku İhtiyacı:

hamilelik uyku

Daha çok gebeliğin ilk dönemlerinde kendini gösteren bir belirtidir. Ev hanımlara göre çalışan bayanlarda bu durum daha çok kendini fark ettirmektedir.

 

5) Tansiyonda Düşüş

hamilelik belirtisi tansiyon

Gebelik döneminde daha çok 1. ya da 2. trimesterde ortaya çıkan bir durumdur. Uzun süre aç ya da susuz kalınması durumunda daha çok görülmektedir.

 

6) İdrara Çıkma Sıklığında Artış

Hamilelikte Tuvalete Gitme Sıklığı

Erken dönemde kendini gösteren bir belirti olup tüm hamilelik dönemi boyunca devam etmekte olan bir durumdur.

 

5) Göğüslerde Dolgunluk ve Hassasiyet

Göğüslerde Dolgunluk ve Hassasiyet

Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk hissi ve ağrı da gebeliğin erken dönem belirtileri arasındadır. Söz konusu bu belirti, adet öncesi gerginlik sendromunda da gözlenebilecek olan bulgular olarak karşımıza çılmaktadır.

TEILEN

Yorum Yaz