Hafızamızı güçlendirmek için neler yapmalıyız

0
1088

Çoğu zaman unutkanlıktan şikayet ederiz, bu durumdan yakınırız. Unutkanlık; stres, yorgunluk gibi faktörlere bağlı olsa da kaçımız yediklerimizin hafızamız üzerinde çok önemli bir etkisi olduğundan haberdar. Eğer siz de günlük koşuşturmanızın içerisinde sürekli bir şeyleri unutmaktan endişe duyuyorsanız, öncelikle aşağıdaki egzersizlere göz atmalısınız; tabii bir nöroloğa görünmeyi de ihmal etmemenizini tavsiye ederiz.

Hafızanızı basit alıştırmalarla güçlendirebilirsiniz. birazdan sayacağımız 6 alıştırma, sizin hayatınızı kurtaracak 🙂

Uzmanlar, doğru egzersizlerle çok başarılı sonuçlar elde edildiğini belirtiyor.

guclu-hafiza-alıstırmaları

Kural 1

Ters el alıştırması

Sağ elinizi kullanıyorsanız, biraz da sol elinizi çalıştırmaya başlayın. Telefonu sağ elinizle kullanabilir,  saçlarınızı sol elinizle tarayabilir ya da çayınızı kaşıkla alışık olduğunuz yönün tersine karıştırmaya çalışabilirsiniz. Kalemi her zaman kullandığınız elinizin tersi ile kullanabilirsiniz. Gündelik hayatta alışkanlıklarınızın tersine diğer elinizi kullanmaya çalışın; böylece beyninizin farklı bölgelerini harekete geçireceksiniz.

Kural 2

Çocuk oyunu alıştırması

Tıpkı bir çocuk gibi duyularınızı merak içinde harekete geçirin. Dokunun, bakın, dinleyin, koklayın. Her gün gördüğünüz çicekleri, ağaçları, yolları keşfetmeye çalışın, farkında varın. Fırında satılan taze ekmeklerin, yolda gördüğünüz çiçeklerin kokusunu algılamaya çalışın. Hayatı yeniden, çocuk gözüyle keşfedin; şaşırın.

Yanınızdan geçen, yan masada oturan insanların konuşmalarını dinleyin 🙂 Evinizde gözlerinizi kapatarak bir yerlere ulaşmaya çalışın, diğer duyu organlarınızı harekete geçirin. Kısacası, duyularınızı daha önce alışık olmadığınız tarzda kullanın, şaşırtın. Bu yolla nadiren kullandığınız bağlantılarınızı canlandırabilir, beyninizin kapasitesini arttırabilirsiniz. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, unutmak istemedikleriniz o kadar sağlam kalır.

Kural 3

Harf alıştırması

Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alarak sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin; örneğin çift a ve t harflerinin üzerini işaretleyin. Bir sonraki aşamada ise kelime içinde birden fazla geçen harflerin üzerini işaretleyin. Bu alıştırmayı kelimelerin üzerinde fazla düşünmeden, hızlıca uygulamalısınız. Bu şekilde konsantrasyon gücünüzün ne kadar uyarıldığını farkedecek ve başarılı olma isteğiniz ve zevkiniz artacaktır. Kendinize sorular sorun;

Dün akşam ne yedim, iki saat önce ne yaptım gibi soruları kendilerinize yönelterek kısa süreli hafızanızı harekete geçirebilirsiniz. hafızanızı güçlü kılın.

Örneğin, çift t ve m’lerin üzerini işaretleyin. Bir sonraki aşamada, kelime içinde birden fazla geçen harflerin üzerini çizin. Alıştırmayı yaparken, kelimelerin üzerinde fazla düşünmeyin ve hemen işaretleyin. Böylelikle konsantrasyon gücünüzün ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz. Başarılı olma isteğiniz ve aldığınız zevk zihninizin canlanmasını arttırır.

Kural 4

Polisiye alıştırması

“Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi genellikle polisiye romanlarında veya filmlerinde sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplamayı da unutmayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca kısa hafızanızı da harekete geçirmiş olursunuz.

Kural 5

Yürüyüş alıştırması

Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Bu hareketleri esnek yapmaya özen gösterin, bacağınızı indirirken, kolunuz başınızın üzerine gelecek kadar yükselmeli. Bu hareketleri birkaç kez tekrarlayın. Bunu yaparken sadece kan dolaşımınız hızlanmaz, aynı zamanda koordinasyon yeteneğiniz de artar.

Kural 6

Ressam alıştırması

Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bu fırçayla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizmeye çalışın. Bu hareketi gevşek ve dengeli yapın. Kendinizi Leonardo da Vinci veya sevdiğiniz bir başka ressamın yerine koyabilirsiniz. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırmaya yardımcı olur, aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

TEILEN

Yorum Yaz