Gripten Koruyan 8 Besin

1
2940
gripten korunmak
gripten korunmak

Gribe yakalanmak, hemen herkesin hasta olduğu bir dönemde oldukça kolay ancak gripten kısa zamanda kurtulmak gerçekten zor. Bu durumda en büyük yardımcımız, bağışıklığı güçlendiren ve böylelikle gripten koruyan besinler. İşte, genel sağlığa faydaları dışında bağışıklığı güçlendirerek, gripten koruyan besinler,

Çok klasik bir söylem olacak ama “tam hastalık havası!” şu sıralar. Gribe yakalanmak, hemen herkesin hasta olduğu şu dönemde oldukça kolay ancak gripten kurtulmak bir o kadar zor. Özellikle de gripken işe veya okula gitmek daha da zor. Bu durumda bize düşen, gribe yakalanmamak için bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bu durumda en büyük yardımcımız, bağışıklığı güçlendiren ve böylelikle bizi gripten koruyan besinler. Bu besinler grip olduğunuz zamanlarda da iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Şuan hastalık mevsimi olarak adlandırdığımız günlerde olduğumuzdan griple ilgili bir kaç bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Örneğin, neden sürekli grip oluyoruz? Bu sorunun aslında iki kolay cevabı var. Biri, 200’ün üzerinde grip olmamıza sebep olan virüsün olması.Dolayısıyla siz bir gribi atlattığınız zaman bu 200 virüs içerisinde sadece 1 tanesine bağışıklık kazanmış oluyorsunuz. Geriye 199 tane henüz vücudunuza girmemiş virüs kalıyor. İkinci sebepse aslında ilkinden daha da önemli. Çünkü bazı virüsler değişerek kendini vücuda farklı bir organizmaymış gibi tanıtıp vücuda tekrar girebilir. Bu tür, değişim gösterip tekrar hastalığa sebep olan en güzel örnek domuz gribi virüsüdür. Domuz gribi kendi görünüşünü diğer grip virüslerine göre çok hızlı değiştirebilmektedir.

Griple ilgili bu küçük detay bilgileri de sizlerle paylaştıktan sonra gelelim, genel sağlığımıza olan faydaları dışında bağışıklığı güçlendirerek, gripten koruyan besinlere;

Gripten Koruyan Besinler

UYARI : Burada yer alan besinler, doğal dahi olsalar sahip oldukları özellikleri gereği farklı olumlu olumsuz etkileri olabileceğini asla unutmayın. Bu yüzden daha önce denemediğiniz besinleri tüketirken dikkatli olun! Zararsız gibi gelen besinlerin de dikkatli ve bilinçli tüketilmesi şarttır. Eğer bildiğiniz bir hastalığınız, kullandığınız ilaçlarınız varsa besinleri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca hamile kalmayı isteyen, hamilelik ve emzirme döneminde bulunan kadınların da burada yer alan besinleri tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

1- Kırmızı lahana :

Kırmızı lahana için tam bir sağlık deposu diyebiliriz. Başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyan kırmızı lahana, beynin ve kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. Özellikle kansere karşı koruyan Anthocyanin maddesinden içerisinde bolca bulunması bunda en büyük sebep elbette. Ayrıca yapılan araştırmalar, bu maddenin bolca tüketilmesi halinde C vitamininin antioksidan özelliğini ikiye katlayıcı bir etki de gösteriyor. Bu da özellikle şuan ki konumuz olan gribe karşı da onu kuvvetli bir silah haline getiriyor. Kısacası kırmızı lahana vücut direncini arttırıyor ve bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Salatalarınızdan eksik etmeyerek sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz. Ayrıca kırmızı lahana turşusu yaparak her an elinizin altında bulunacak bir sağlık hazinesi haline de getirebilirsiniz.

kirmizi lahana
kirmizi lahana

Herkesin bağışıklık sistemi farklı çalışmakta olduğu için günlük hayatımız içinde bakterilerden, virüslerden korunma seviyemizde farklıdır.

2- Kemik Suyu :

Aslında son yıllarda Canan Karatay hocanın dile getirmesiyle daha çok dikkatimizi çeken besinlerden biri. Aslında büyüklerimiz faydalarını iyi bildiklerinden çok uzun yıllardır yemek yaparken kemik suyunu kullanıyorlar. Kemik suyunun faydalarına kısaca yer vermek gerekirse, kemik gelişimini desteklediği gibi kemik erimesine karşı da önleyici etkisi bulunmaktadır. Eğer kemik suyu eklem kemiklerinden elde edilmişse faydası ikiye katlanır. Bu noktada kaynatılmak için kullanılacak kemiğin seçimi de doğru yapılmalıdır.

Aslında kemik suyu ile birlikte kelle paçadan da bahsetmekte fayda var. Grip olmak, hastalanmak istemiyorsanız D vitamininizi yüksek tutmanız gerekiyor. Bu da en çok sakatatta, kelle paçada bulunmaktadır. Dolayısıyla kış için bol bol kele, paça çorbası, kemik suyu gibi gıdaları tüketmekte fayda var.

Burada gripten koruyan diğer besinlere geçmeden önce tüketeceğiniz sağlıklı besinler kadar, tüketmemeniz gereken besinler de önemli. Şekerli gıdalardan uzak durmak bunların başında geliyor örneğin. Tüm beslenme düzeninizi sağlıklı olanlarla değiştirmeniz gerekiyor

3- Zencefil :

İşte, mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinlerden bir diğeri. İster yemeklerinize, salatalarınıza rendeleyerek ekleyin, isterseniz de çayınızın içerisine ekleyin. Mide bulantısına iyi gelen, sindirimi kolaylaştıran, zengin antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı koruyucu olan zencefil, grip ve soğuk algınlığı için de birebirdir. Özellikle tam bir kış çayı gibi limon ve bal ekleyerek hazırlayacağınız zencefil çayı vücut direncinizi de arttıracaktır.

Grip, soğuk algınlığı, öksürük, nezle, burun akıntısı… Geçiş döneminde olduğumuz şu günlerde ve kış aylarında hastalıklara yakalanmamak için bağışıklığı güçlendirmek gerekiyor.

zencefil
zencefil

4- Limon :

Zengin C vitamini içeriği sebebiyle yine olmazsa olmazlardan biridir. En kolay şekilde, sabahları yarım limon suyunu, aynı miktardaki suyla karıştırarak tüketebilirsiniz.

5- Probiyotik besinler :

Probiyotik ve prebiyotik özellikleri olan besinler yine hastalıklardan korunmak için beslenme düzeninizde mutlaka yer almalı. Çünkü bu besinler bağırsak florasını güçlendirerek mide-bağırsak enfeksiyonlarına karşı direnç oluşturulmasına yardımcı olurlar. Yoğurt, zengin laktik asit içeriğiyle mikroplara karşı koruma sağlar. Bu sebeplerden mutlaka düzenli olarak yoğurt, ayran veya kefir tüketilmelidir.

6- Turunçgiller :

Limon gibi içeriğinde bolca C vitamini bulunan turunçgiller de beslenme düzeninizde yer almalıdır. Eğer sigara kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa, grip olma riskiniz daha fazla olduğundan bolca turunçgil tüketmeniz de fayda var. Ancak burada örneğin portakalın suyunu sıkıp içmeniz değil, bizzat kendisini tüketmeniz tavsiye ediliyor, unutmayın.

7- Yeşil çay :

Yeşil çay, kio vermeye çalıştığınız bu uğurda diyet yaptığınız zamanlarda aklınıza geliyorsa yanılıyorsunuz. Çünkü zengin antioskidan içeriği sebebiyle başta kanser olmak üzere grip dahil pek çok hastalığa karşı koruyucudur.

8- Bal :

Sadece çayımızı tatlandırmak için değil, sağlığımızı korumak için de vazgeçilmezdir, bal. Sah,p olduğu doğal olarak antibakteriyel özellikler soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklar durumunda da onu doğal bir yardımcı iyileştirici yapıyor. Balı, zencefil, yeşil çay, yoğurt gibi besinler ile karıştırarak etkisini arttırabilirsiniz.

 

TEILEN

Yorum Yaz