Ev Dekorasyon Fikirleri ile Akıllı Ev Sistemleri

0
668

Ev dekorasyon fikirleri için her geçen gün farklı alternatifler ve trend olabilecek dizaynlar ortaya çıkmaktadır. Mobilya tasarımından duvarların renklendirilmesine, banyo dizaynından mutfak çeşitlerine kadar birçok alternatif her yıl gelişen teknoloji ile birlikte dekorasyon düzenleyiciler tarafından müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

Günümüzde ev dekorasyon ürünleri yanında akıllı ev sistemleri de ev dekorasyonu konusunda belirleyici bir hal almaya başladı. Özellikle güvenlik ve konfor alanındaki teknolojik gelişmelerin evlerde kullanılmaya başlaması ile akıllı ev otomasyonu sağlanmıştır. Böylece bu otomasyon da ev dekorasyonu içerisinde değerlendirilmeye başlanmıştır.

en_iyi_akilli_ev_sistemi_dekordiyon.com

Ev dekorasyonunda akıllı evler

İnsanların güvenlik ve konfor ihtiyacı her geçen gün çıtasını yükselterek artmaktadır. Bu ihtiyacı giderirken estetik zevkleri ve uyumu da göz ardı etmemek gerekir. Bu sebeple akıllı evler için düşünülen ev dekorasyonu fikirlerini teknolojiyle uyumlu hale getirmek gerekir.

Bu kapsamda sunulacak hizmetleri de bir bütün halinde değerlendirmelidir. Akıllı evlerdeki birçok özellikle aslında modern ev dekorasyonu için tamamlayıcı birer konfor sağlayabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken akıllı ev teknolojisinin doğru bir şekilde ev dizaynında kullanılmasıdır. Bu kullanımda normal ev dekorasyon fikirleri için farklı olarak oluşabilecek kablo kirliliğini minimize etmek önem arz etmektedir.

Daha çok kablosuz bağlantı sistemlerini kullanmak, akıllı ev dekorasyonunda kullanıcılara daha fazla alternatif sağlayacaktır. Bazı akıllı ev sistemleri, enerjisini tamamen kendi üretecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu sistemlerde dekorasyon düşüncesini biraz daha farklı değerlendirmek gerekir. Tasarrufun ön planda olması gereken bu sistemlerde kullanıcıların güneş ışığından azami olarak faydalanması gerekir.

Bunun yanında güneş panellerinin evin çatısına estetik bir dizayn ile yerleştirilmesi, pencerelerdeki ısı yalıtım malzemelerinin doğru ve kaliteli kullanılması gerekir.

Pencere boylarının artırılması, yağmur sularının değerlendirilmesi için kullanılacak sistemin ev üzerine doğru bir planlama ile yerleştirilmesi de önem kazanmaktadır.

Akıllı ev özellikleri içerisinde yer alan sensör sistemlerinin montajında dikkat çekmeyen gizleme yönteminin kullanılması ev dekorasyonu için de avantaj sağlayacaktır.

Akıllı ev sistemleri ile yapay zekalı evler

Temelde iki çeşit akıllı ev sisteminin olduğunu görmekteyiz. Bunlar enerji üretebilen akıllı evler ve teknolojinin kullanıldığı güvenlik ve konfor sunan evlerdir. Birinci kategorideki evler için teknolojik sistemleri de kullanarak tam bir akıllı ev otomasyonu sağlamak mümkündür.

Akıllı ev sistemlerinde yapay zekaya sahip evler de dikkat çekmektedir.  Bu evler bizlere tam bir teknoloji şöleni yaşatmaktadır. Evin sıcaklığını otomatik olarak ölçüp istenilen sıcaklıkta sabit tutan bu evler oda içindeki gün ışığının durumuna göre perdeleri açıp kapatabilir ve aynı zamanda yeteri kadar aydınlatma oranını ayarlayabilir.

Yine siz evde yokken elde ettiği güvenlik verileri ile televizyonu, ışığı ve müziği belirli periyotlarda açarak kötü niyetli kişilerin eve yaklaşmasında caydırıcı etkiye sahip olabilir.

Bunları yaparken akıllı evlerin sadece bir kez programlanması yeterli olacaktır. İsterseniz akıllı evlerin eviniz içinde uyguladığı her türlü değişimi ve olası güvenlik risklerini cep telefonunuza mesajla ya da sizi doğrudan arayarak sesli bildirmesi de mümkündür.

dekordiyon.com_akilli_ev_otomasyonu

Gelecekte karşılaşacağımız akıllı ev özellikleri

Gelecekte karşılaşacağımız akıllı ev özelliklerinde teknolojinin sağlık, güvenlik ve konforu hedefleyeceğini söyleyebiliriz. Yapay zekalı ev sistemlerinin evlerdeki elektronik cihazlara da sirayet edeceğini düşünüyoruz.

Bu teknolojide artık buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi eşyalar da internet bağlantılı ve iç sistemlerini akıllı olarak kontrol edebilir niteliklere sahip olacaklardır. Örneğin buzdolabı içindeki yiyeceklerin miktarı, muhtemel kalorileri belirlenecek eksik olan yiyecekler ev sahibine mesaj ile bildirilerek en yakın alış veriş merkezleri konumu verilecektir.

Geleceğin akıllı evlerindeki güvenliği üst düzeyde olacağını söylememize gerek yok sanırım. Akıllı evler yaklaşan her türlü tehlikeyi analiz edip gerekli güvenlik tedbirlerini iç güvenlik ve dış güvenlik olacak şekilde alacaklardır.

Evde yaşanacak sağlık problemlerinin giderilmesi ile ilgili olarak giyilen sağlık tişörtü vücut üzerindeki analizleri ve değişimleri akıllı ev otomasyonu ile birlikte değerlendirerek gerekli sağlık kuruluşlarını arayacak ve ev içindeki diğer bireylerin neler yapması gerektiğini de sesli olarak anlatacaktır.

Geleceğin akıllı evleri

TEILEN

Yorum Yaz