Endometriozis Tedavisi Mümkün!

0
165

Dokularda meydana gelen bir problemden kaynaklanan endometriozis rahatsızlığında, rahmin iç duvarını oluşturan dokular rahim dışında da oluşuyor. Bu dokular kimi hastalarda rahim tüplerinde, kimi hastalarda yumurtalıklarda, kimi hastalarda ise üreme organlarında yerleşim gösterebiliyor. Regl döneminde meydana gelen kanama ile bu dokunu vücuttan atılması da mümkün olmuyor.

Dolayısıyla bu dokuların yerleşim gösterdiği bölgede enflamasyon ve şişme gibi çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Ciddiye alınması gereken bir hastalık olan endometriozis neticesinde lezyon oluşması, kanama olması, rahim içerisinde kan birikmesi hatta çikolata kistinin oluşması gibi pek çok risk mevcut. Bu nedenle hastaların derhal bir endometriozis merkezi ile iletişime geçerek tedavi sürecinin başlamasını sağlamaları gerekiyor.

Yaşıt Olan Kadınların 10’da 1’inde Endometriozis Hastalığı Var!

Halk arasında çok bilinen bir hastalık olmamasına karşın endometriozis ülkemizde her yıl 2 milyon kadının yaşadığı bir rahatsızlıktır. Kısırlık başta olmak üzere ağrılı cinsel ilişki, rahim bölgesinde periyodik olarak ciddi düzeyde ağrıların oluşması gibi çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar doğurgan kadınların % 10 ila 17’sinde bu hastalığın meydana geldiğini ortaya koydu.

Bu rahatsızlıkta hastalar ağrıları artana dek bir kliniğe başvurmadığından teşhisin konması 7 yılı dahi bulabiliyor. Oysa uygulanacak tedavi ile hastalıktan kurtulmak mümkün. Ancak bunun için, klinikte özel olarak hazırlanmış bir endometriozis merkezinin mevcut olması gerekiyor. Hastanın yaşı, bebek sahibi olmak isteyip istemediği ya da rahatsızlığa dair bulgulara göre farklı bir teknik uygulanarak tedavi gerçekleştiriliyor.

Tedavi İçin Endometriozis Merkezine İhtiyaç Var

Kimi zaman ilaç tedavisi uygulanırken bazı hastalarda da cerrahi müdahale yapılması zorunlu olabiliyor. Hepsinden önce hastalığa tanı konması ve tedaviye gecikmeden başlanması gerekiyor. Fakat oldukça yaygın görülen bir hastalık olmasına karşın maalesef ülkemizde her klinikte endometriozis merkezi mevcut değil. Bu tedavi merkezi birkaç klinik ile birlikte Acıbadem Hastanesi’nde mevcut.

Hekimlerin görev yaptığı Acıbadem Hastanesi endometriozis merkezinde hastanın durumuna göre çeşitli tekniklerle tedaviye başlanıyor ve özellikle günlük hayatı sıkıntıya sokan ağrı gibi şikayetlerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Tedavide başarı oranının bir hayli yüksek olduğu da söylenebilir.

TEILEN

Yorum Yaz