Elektronik Sigara ve Sağlık

0
241
elektronik sigara

Sigara, günümüzün ne yazık ki en popüler kötü alışkanlığıdır. Sigaraya başlama yaşının gittikçe düştüğü son yıllarda sigarayı bırakmak için pek çok farklı ve etkili çözümler de ortaya çıkmıştır. Sigarayı bırakmak için bir klinikten yardım almayı düşünebilir ve bu süre zarfında sigarayı bırakma sürecinizin başarıyla sonlanması için elektronik sigara kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-sigara, üretiliş amacı olarak sigaranın yerini tutması amaçlanan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde belirli bir süre içerisinde sigara kullanma alışkanlığınızı büyük ölçüde azaltabilir ve sonuç olarak bu sağlığınıza zarar veren alışkanlıktan tamamıyla kurtulabilirsiniz. Bu cihaz, içerisinde bulunan likit adlı sıvı sayesinde, tıpkı sigara içiyormuş hissiyatını size sunabilmektedir. Ancak büyük bir farkla. Bu fark, e-sigaranın, normal sigaraya kıyasla sağlınıza neredeyse hiç zarar vermeyecek olmasıdır. Bu sebeple de son dönemlerde e-sigara, sigarayı bırakmak isteyen sigara tiryakilerinin ilk olarak başvurdukları yöntem olmayı başarmıştır. Bu ürünün çalışma mantığında, içerisinde bulunan likit adlı sıvı, pil yardımıyla buhara dönüştürülerek, her kullanıldığında sigara içiyormuş hissiyatının sunulması amaçlanmıştır.

Sigarayı bırakmak için elektronik sigara, yöntemine başvurmayı tercih ettiyseniz, özellikle de bu ürünü kullanmaya başladığınız ilk dönemlerde günde 3 sigaraya kadar içmenizde bir sakınca yoktur. Ancak bu durumun sadece geçiş döneminde geçerli olduğunu ve kısa süre içerisinde bu alışkanlığı da terk etmeniz gerektiğini unutmayın. Zaman içerisinde bu ürünü düzenli bir biçimde kullanarak, günde 3 adet dahi sigara istemeyecek duruma gelebileceksiniz. Kullanmaya başladığınız ilk dönemlerde, içerisinde nikotin barındıran elektronik sigara likitlerini tercih edebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ise içerisindeki nikotin oranı çok daha düşük yüzdelerdeki elektronik sigara likitlerine geçiş yaparak, başta sigara içerisindeki zehirli maddeler olmak üzere, nikotinin de vermiş olduğu zararlardan tamamıyla kurtulabilir ve daha sağlıklı bir biçimde yaşantınıza devam edebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz e-sigaraya likit alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

mustache-milk-charlies-chalk-dust-30ml-500x500

Bunların en başında, satın alacağınız e-likitin İSO 9001 sertifikasının olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra, likitin üzerinde ML ibaresi yoksa, ambalajının üzerinde bandrol bulunmuyorsa veya beyaz, düz bir kutu içerisinde satılıyorlarsa, o e-likitin büyük olasılıkla sahte olması mümkündür. Bu tür likitleri satın almaktan, sağlığınız için kaçınmalısınız.

TEILEN

Yorum Yaz