Düz Bir Karın İçin Yapmanız Gerekenler

0
1835

Kadınların en çok şikayetçi olduğu bölgelerinin başında gelir göbek bölgesi, bir türlü eritemediklerinden yakınırlar. Aslında “göbek sorunu” doğru egzersiz ve uygulamalarla kolaylıkla giderilebilir. İstediğiniz ölçülerde düzgün ve orantılı bir vücuda sahip olmak ve göbeğinizdeki yağlardan kurtulmak için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir;

Beslenme

göbek-eritme-spor (1)

Beslenme, düz bir karın elde etmek için en önemli öğelerdendir. Yağlardan kurtulmak istiyorsanız, kan şekerinizi kontrol altına almanız gerekmektedir. Doğru beslenme günde 4 ile 6 öğün arasında yemek yiyerek sağlanır, ancak öğün içerikleri çok önemlidir. Bir öğünde sebzeli omlet yiyebilirsiniz ya da meyve doğranmış mısır gevreği tüketebilirsiniz. Bir parça ızgara tavuk ile yarım fincan pilav ile bolca salata ya da elma yiyebilirsiniz.

Temelde üç ana öğün, ara olarak da 3 ara öğün tüketilmesi gerekmektedir bir gün içerisinde. AmacımıZ az ve sık yemek olmalıdır; böylece ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat ve yağı vücuduzuna almış olacaksınız.

Alınan kalorilerin çok büyük bir yüzdesini karbonhidratlardan almanız halinde, sıkı ve düz bir karna sahip olmak pek mümkün olmaz. Aldığınız kalorilerin yüzde 55’inden fazlasının karbonhidrattan almamaya özen göstemelisiniz.

Zamanlama

göbek-eritme-spor (5)
Bünyenize giren yağ miktarı azaldıkça, vücut bir tür alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle  içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, vücuttaki yağı yakmaya yardım eder.

Kalori

göbek-eritme-spor (3)
Her şeyi yapıyorum ancak yine de kilo alıyorum diyenler var ise, bu bölüm özellikle sizin için önemli. Kilonuzu sabit tutmak istiyorsanız, günde kaç kalori almanız gerektiğini hesap etmeniz gerekmektedir; aynı zamanda tükettiğiniz toplam kaloriyi; protein, yağ ve karbonhidrat olarak ayrıştırmayı ihmat etmeyin. Kilonuzu sabit tutmak istiyorsanız günlük almanız gereken kalori miktarınızı bulunduktan sonra, alınan kalori miktarını 200 kalori kadar azaltmanız gerekmektedir. Amaç, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yine de yağ yakmaya devam etmek ama bu arada da kas kaybına uğramamaktır. Eğer az yemeği hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve kas dokusundan kaybetmek olacaktır.

Haftanın 6 günü bu programı uygulanıp, haftada bir gün istediğinz besinden bir öğün tüketerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz, tabii ki abartmadan J Eğer dozu gerçekten aşarsanız, kan şekeri vesiyeniz yükselekrek yağ yakmanız durabilir.

Ağırlık çalışması

göbek-eritme-spor (2)
Haftada 2-3 kez yapılacak 30 – 40 dakikalık ağırlık çalışması, hem vücuttaki kas kütlesini, hem de metabolizma hızını arttırır; çünkü kas, yağdan daha çok kalori yakar. Ağırlık egzersizlerine karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz, ne de olsa yağlanmaya en çok müsait bölgelerinizden biridir karın bölgesi.

Kardiyovasküler egzersizler

göbek-eritme-spor (6)
Haftada 3 – 5 gün; 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs) yapılması da önerilenler arasında. Eğer spora yeni başlıyorsanız; egzersizleri kademeli olarak arttırmalısınız; spor geçmişi olanlar ise haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilir.  Günlük hayatınızda yukarıdaki uyarıları dikkate alır, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

TEILEN

Yorum Yaz