Dukan Diyeti Nedir ? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ?

0
1275

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, protein endeksli bir diyet programı olup, bir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından ortaya konmuştur. Bahse konu diyetin temelinde karbonhidrat tüketiminin minimum düzeye indirilerek protein yönünden zengin yiyecekler tüketme söz konusudur. Aynı zamanda bu diyette önemli ölçüde protein tüketimi söz konusu olduğundan dolayı diğer diyet türlerinde olduğu gibi kalori hesabının yapılması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Dukan diyeti nedir? sorusunu cevapladıktan sonra gelelim son zamanlarda bu denli bir popülerlik kazanan bu diyetin gerçekten de ise yarayıp yaramadığına. Dukan diyeti, kısa zamanda fazla ve kalıcı kilo verdirdiği iddia edilen bir diyettir ve bu iddia, uygulayan kişiler tarafından da doğrulanmaktadır. Ancak herkesin damak tadı kendine özel olduğundan dolayı bu diyetin herkes tarafından uygulanıp uygulanamayacağı da tam anlamıyla bir tartışma konusudur. Zira 100 besine yer verilen dukan diyetinin 68 tanesi gibi önemli bir kısmı hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Bu nedenle bu diyetin hiç et yemeyen vajeteryanlar için uygulanması çok zordur. Kısaca özetlemek gerekirse 4 aşamada gerçekleştirilen dukan diyeti, ilk aşamasında rastlanmakta olan baş dönmesi, ağız kuruluğu ve kokusu gibi bazı hafif şikayetlere neden olmaktadır ancak beslenme  uzmanlarının da vermiş olduğu bilgiye göre kısa zamanda fazla ve kalıcı kilo verimine yardımcı olduğu doğrudur.

Dukan Diyeti Nedir Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti nedir ? ve İşe yarıyor mu? sorularına yanıt verdikten sonra şimdi gelelim Dukan diyeti nasıl yapılır? sorusuna yanıt aramaya.

Daha önce de ifade etmiş olduğumuz gibi dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Hazırlık aşaması olarak adlandırılan ilk aşamada 0 karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenme şartı vardır. Vermek istediğiniz kiloya göre 1 hafta ila 10 gün arasında değişiklik gösteren bu aşamasının savunucuları süt ve yulaftan oluşuyor.

İkinci aşama olan hedef aşamasında her gün süt ve yulaftan oluşan menünüze devam ediyorsunuz ancak bunlara iki günde bir nişastasız sebze ekliyorsunuz. Arzu ettiğiniz kiloya ulaşıncaya dek bu şekilde devam ediyorsunuz.

 

Takviye aşaması olarak adlandırılan üçüncü aşamada haftanın iki günü dilediğiniz besinleri tüketme hakkına sahipsiniz. Haftanın bir günü ise menünüz yalnızca yağsız proteinden oluşmak zorunda.

Koruma aşaması olarak adlandırılan son aşamaya gelindiğinde ise her gün protein yemeyi, günde 1 buçuk çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Dayanç, Dukan diyeti nedir?  ve Dukan diyeti nasıl yapılır? sorularına yanıt vermeye çalıstık. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur…
Dukan Diyeti Nedir Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

TEILEN

Yorum Yaz