Domuz Gribi Nedir Nasıl Korunulur

0
931

Domuz gribi diğer adıyla H1N1 insanlarda ciddi hastalıklara yol açan viral bir hastalıktır.

 

Domuz gribi denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen virüslere çok benzemesidir. Bu yeni görülen virüs kuş, domuz ve insan virüslerinin bir karmasıdır.

Domuz gribi insandan insana öksürme ve hapşırma yoluyla bulaştırılmaktadır. Bulaştırılan yere temas edildikten sonra ağız ve burna sürülmesi halinde hastalık bulaşabilir. Hasta birinden bulaşan virüsler kapı kolu, bardak, masa vb… alanlarda 2-8 saat arasında canlı kalmaktadır. Bu yüzden de ellerin sık sık yıkanması sizi olası bir bulaşmadan koruyacaktır.

Domuz gribi bulaşması halinde belirtileri normal bir soğuk algınlığı belirtilerine çok benzemektedir. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk belirtileridir.

Domuz gribinden korunmak için özellikle el temizliğimize çok dikkat etmeliyiz. Eğer bu belirtiler sizde de varsa ilk önce yapmanız gereken bir doktora başvurmaktır. Virüsün diğer insanlara bulaşmaması için tıbbi maske kullanmalıyız eğer yok ise öksürken ya da hapşırırken kesinlikle ağzımızı kapatmalıyız ve sonrasında ellerimizi yıkamalıyız.

Vücut direncimizi arttırmak için ise bunları bol bol tüketebiliriz;

Fesleğen

Badem

Zerdeçal

Sarımsak

TEILEN

Yorum Yaz