Doğum Kontrol Haplarının Etki Mekanizması ve Az Bilinen Faydaları

0
337

Gebelikten korunma yöntemleri içerisinde en çok tercih edilenlerden biri olan doğum kontrol haplarının doğum kontrolü dışında fazla bilinmeyen pek çok faydası bulunur. Doğum kontrol hapları temelde iki farklı türde üretilir ve içerdiği hormona göre farklı etkilere neden olur. Kombine doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron adı verilen ve vücutta da üretilen iki hormonun benzerini içerir. Mini pill ise sadece progesteron içeren haplardır.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Korur?

Her iki grup doğum kontrol hapı, içerdikleri progesteron hormonuyla serviks olarak bilinen rahim ağzının yapısını değiştirerek spermlerin rahime geçişini engeller. Rahim iç yüzeyini yumurtanın tutunmasına elverişsiz hale getirir. Kombine doğum kontrol hapları bunlara ek olarak içerdiği östrojen hormonunun etkisiyle ovulasyon dediğimiz yumurtalıklardan yumurta hücresi atılımını durdurur.

hap

Doğum Kontrol Haplarının Yararları

Doğum kontrol haplarının gebelikten korunma dışında pek çok farklı faydası bulunur. Doğum kontrol hapları:

 • Adet dönemiyle ilişkili migreni hafifletir.
 • Endometriozis (Çikolata Kisti) adı verilen ve şiddetli karın ağrısı ve ağır adet kanamaları ile seyreden hastalığın belirtilerini minimuma indirir.
 • Polikistik over sendromu olup adet görmeyen ya da 3-4 ayda bir adet gören kadınların düzenli adet görmelerini sağlar.
 • Premenstural sendrom adı verilen ve adet dönemi öncesi görülen sinirlilik, gerginlik, depresif duygudurumu, karında şişkinlik, göğüslerde dolgunluk gibi belirtilerle seyreden rahatsızlığı tedavi eder.
 • Menopoz öncesi görülen adet düzensizliği ve premenstural sendromda görülen belirtilere benzer belirtilerle seyreden belirtileri hafifletir.
 • Adet dönemiyle ilişkili ağrı ve krampları azaltır.
 • Sivilcelerin azalmasını sağlar.
 • Aşırı tüylenmeyi tedavi eder.
 • Aşırı kanamaları önleyerek kansızlığın tedavisine yardım eder.
 • Kemik erimesinden koruyucu etkisi vardır.
 • Dış gebelik oluşumundan korur.
 • Yumurtalık kisti ve tümörlerine karşı koruma sağlar.
 • Rahim iç yüzeyinde tümöral oluşumların ortaya çıkmasını engeller.
 • Kalın bağırsakta tümörlerin oluşumunu azaltır.

Doğum Kontrol Hapı ve Akne Tedavisi

Gebelikten korunma için doğum kontrol yöntemleri arasından seçim yapmak istiyorsanız ve aynı zamanda akne sorunundan da muzdaripseniz doktor kontrolünde doğum kontrol hapları kullanmanız isabetli bir seçim olabilir.

Ciltte bulunan bezler sebum adı verilen bir yağ üretir. Ölü cilt hücreleriyle birlikte gözenekleri tıkayan sebum sivilce oluşumunu hızlandırır. Erkeklik hormonları, ciltte sebum üretimini teşvik eder. Kadınlarda da az miktarda erkeklik hormonu salgılanır. Eğer bu salgılanma aşırı olursa cilt sorunları şiddetli hale gelir. Hem östrojen hem de progesteron içeren doğum kontrol haplarını kullanmak vücudunuzdaki androjen miktarını düşürür. Bu da daha az sebum ve daha az şiddetli akne ile sonuçlanır.​​​​​​

Doğum Kontrol Hapı ve Adet Düzensizliği

Normal adet döngüsünde beyin tarafından üretilen hormonlarla yumurtalıklar östrojen üretmek üzere uyarılır. Östrojen üretimi uterusun iç yüzeyini yoğunlaştırarak hamileliğe hazır hale getirir. Yumurtlamadan sonra, yumurtalıklar rahim iç yüzeyini bu şekilde muhafaza eden progesteron üretirler. Eğer hamilelik olmazsa her iki hormon seviyesi düşerek rahim iç yüzeyinin dökülmesi ve dolayısıyla adet kanaması ile sonuçlanır.

Östrojen ve progesteron içeren doğum kontrol hapları kullanıldığında yumurtlama durdurulur. Rahim iç yüzeyi de incelir. 21 gün kullanımdan sonra 1 hafta ilaca ara verildiğinde bu ince rahim tabakası dökületek normalden daha az ve düzenli bir kanama ile sonuçlanır.

Doğum Kontrol Hapı ve PMS

Adet öncesi görülen ruhsal ve fiziksel bazı değişikliklerle kendini gösteren premenstural sendrom ya da kısaca PMS’nin ortadan kaldırılmasında kombine doğum kontrol hapları oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar yumurtlama ile PMS arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu nedenle yumurtlamayı geçici olarak baskılayan doğum kontrol hapları, rahatsızlığın belirtilerini ortadan kaldırmak için iyi bir tedavi seçeneğidir.

TEILEN

Yorum Yaz