Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

0
1484

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır ?

 

Özellikle yeni evli çiftler, birbirilerini daha iyi tanımak, birbirleriyle daha çok vakit geçirmek için ebeveyn olmayı rafa kaldırırlar. Bu gibi durumlarda en sık başvurulan yol, doğum kontrol haplarıdır. Ancak bilinçsiz kullanılan haplar, sizleri çok fazla üzebilir.

 

Doğum kontrol hapları ne işe yarıyor ?

Tıp dilinde “Oral Kontraseptif “ olarak isimlendirilen doğum kontrol hapları, sahip olduğu hormonlar (östrojen ve progesteron ) sayesinde yumurtlama sürecini geçici olarak durdurmaktadır.

 

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır ?

Bu hapları, 21 gün kullanıp 1 hafta ara verilmelidir. Adet dönemi başlangıcının 1. yada 2. günü kullanılmaya başlanmalıdır. Eğer 5. günden sonra almaya başlarsanız hamile kalabilirsiniz.

Günde 1 tane ve tok karnına içilmelidir. Diğer gün kullanırken, bir önceki gün kullandığınız saatlere yakın zamanlarda kullanmanız gerekiyor.

dogum-kontrol-hapi-1

 

Bir pakette 21 adet ilaç bulunur. Bu 21 adet bittiğinde, hemen yenisine başlanmamalı, 1 hafta bekledikten sonra başlanmalıdır. 21 adet ilaç bittikten 3-4 gün sonra adet görülür.

Diğer kutuya geçmek için mutlaka adet görülmesi beklenmelidir.

Bazı antibiyotikler, doğum kontrol haplarının işlevini azaltmaktadır. Bu yüzden antibiyotik kullandığınız zamanlarda, doğum kontrolü için sadece hap kullanmayın. Ek yöntemleri de uygulayın.

Doğum kontrol hapı, anne sütünü azaltabilir. Bu yüzden emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

dogum-kontrol-hapi-2

 

3 kadından 1’i düşük yapıyor

Özellikle ülkemizde hamile kalan 3 kadından 1’i düşük yapıyor. Doğum süresinin 40 hafta olduğu düşünüldüğünde, ilk 20 hafta düşük olma ihtimali yüksektir. Özellikle ilk 3 ay, bebeğin rahme tutunması için oldukça önemli bir süreçtir.

Düşük yapma nedenleri

Hamile kalmış kadınların, düşük yapmalarını sağlayan çeşitli sebepler vardır. Bunlardan en önemlileri şunlardır :

1- Bebeğin yapısında genetik problemler varsa, özellikle ilk haftalarda kendiliğinden dışarı atılır.
2- Gebe kalan annenin kaptığı bazı enfeksiyonlar
3- Karna alınan darbeler yada karnın üzerine düşmek
4- Yumurtalıkta tümör oluşması
5- Doğum kontrol haplarını bırakır bırakmaz hamile kalınması ( Doğum kontrol hapları bırakıldıktan sonra en az 2 ay çiftlerin korunması gerekiyor )
6- Gebelik esnasında geçirilen travmalar
7- Nedeni belirlenemeyen düşükler

dogum-kontrol-hapi4

 

Düşük olmuşsa kürtaj yapılmalı mı ?

Düşük yapan kadınlar, içeride kalan parçaları çoğu zaman kanamayla dışarı atarlar. Eğer ani bir şekilde ve çok yüksek miktarda kanama olduysa, muhtemelen tamamı dışarı atılmıştır. Ancak kesin sonuç için mutlaka ultrasonla gözlenmesi gerekir.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır Videosu :

 

TEILEN

Yorum Yaz