Dişleri Korumanın 10 Yolu

0
739

Dişleri Korumanın 10 Yolu

Dişlerimiz Günlük Hayatımızdaki aynamızdır, Beyaz, sağlıklı ve güzel gülüşler kendimize olan özgüvenimizi arttırır ve size yönelik olumlu düşüncelerin gelişmesine yol açar.

Diş Hekimi Oğuz Kara, Sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak için uzak durulması gereken en zararlı 10 maddeyi açıkladı.

Sigara: Diş ve Diş etlerine zarar veriyor. Bu alışkanlığımızdan dişlerin sağlığı için vazgeçin.

Alkol: Tükürük ağızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunma. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak herşey diş için de zararlı. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olduğundan dişler için tehlike oluşturuyor.Meyve Suları: pH’ı 7’den düşük olan gıdalar dişlere zarar veriyor.Limon: pH’I 2 olduğu için dişler için sakıncalı bulunuyor.

Kola: En zararlı içeçeklerden biri . Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içeriyor.

Enerji İçeçeği: Sitrik Asit ve Şeker içerdiklerinden dolayı Dişleri yıpratıyor.

Diş Sağlığı

Yapışık Gıdalar: (Lokum, Jelibon vs) Tatlı Şekerlemelerden daha zararlı. Çünkü daha fazla şeker ile aynı zamanda sitrik asit içeriyorlar.

Kuru Meyve: Kuru Meyveler karbonhidrat içeriyor. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalıyor. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine neden oluyor.

Buz: Buz çiğnemek iyi bir fikir değil. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep olabilir.

Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviriyor. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarması. Bu yüzden özellikle beyaz ekmek gibi karbonhidratları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

Diş Eti Rahatsızlıkları için de Adaçayı Kullanmanız Kesinlikle Önerilir.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır

TEILEN

Yorum Yaz